Zamieszkać na Malcie

Malta wszystkim kojarzy się zagranicznymi wakacjami, słoneczną pogodą, ciepłym morzem, piaszczystymi plażami, pięknymi widokami i eleganckimi hotelami. Ale Malta to również potoczna nazwa jednej z części Poznania znajdującej się wokół Jeziora Maltańskiego.

Jezioro Maltańskie znajduje się na prawym brzegu Warty. Jest to sztuczny zbiornik zajmujący około 68 ha. Jezioro pełni głównie funkcje rekreacyjne i jest oblegane przez mieszkańców Poznania, szczególnie w miesiącach letnich, ale nie tylko. Na południowym brzegu zbiornika znajduje się bowiem stok narciarski wraz z wyciągiem krzesełkowym oraz talerzykowym, a także sztuczne lodowisko. Inne atrakcje skupione wokół jeziora to Kopiec Wolności, Biała Góra, czy ośrodek sportowo-rekreacyjny Termy Maltańskie. Niedaleko znajduje się ogród zoologiczny Nowe Zoo.

Tereny znajdujące się w pobliżu Jeziora Maltańskiego przez mieszkańców Poznania nazywane są Maltą. Obszar ten obejmuje cztery administracyjne osiedla: Warszawskie – Pomet – Maltańskie, Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria, Rataje oraz Chartowo.

Pierwsze ze wspomnianych osiedli, tj. Pomet – Warszawskie – Maltańskie charakteryzuje się zróżnicowaną zabudową. Na osiedlu Warszawskim dominuje zabudowa willowa. Osiedle Pomet to z kolei kameralne budownictwo wielorodzinne. Znajdują się tu liczne punkty handlowe, usługowe oraz plac sportowy. Obszar ten wyróżnia się również dobrze rozwiniętą siecią komunikacji miejskiej. Ostatnie, Osiedle Maltańskie, to zespół domów jednorodzinnych. Jest to jednak mocno zaniedbany obszar pod względem infrastrukturalnym, np. większość dróg jest nieutwardzona.

Komandoria i Zawady to dwa typowe powojenne osiedla. Charakterystyczne dla nich są dwa osiedla galeriowe, które powstały w stosunkowo krótkim czasie w odpowiedzi na bardzo duże zapotrzebowanie na mieszkania.

Śródka to jedno z najmniejszych osiedli. Centralnym punktem jest Rynek Śródecki. Spora część Rynku została zniszczona w trakcie wojny. Na jednej z kamienic znajduje się trójwymiarowy mural Opowieść gródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle.

Ostrów Tumski to jedyna pozostała z niegdyś licznych wysp na Warcie. Obecnie otaczają ją dwa ramiona rzeki. Zespół urbanistyczno – architektoniczny Ostrowa Tumskiego został wpisany do rejestru zabytków.

Rataje to jedno z typowych poznańskich osiedli mieszkaniowych. Dominuje tu gęsta zabudowa wielorodzinna. Cechą charakterystyczną tej części miasta były neony z pełną administracyjną nazwą osiedla. Do dziś zachowało się zaledwie kilka z nich. Rataje wyróżniają się bardzo dobrze rozwiniętą i funkcjonującą komunikacja miejską. Chartowo to podobnie jak Rataje typowe, gęsto zabudowane osiedle wielorodzinne.

Zabudowa poznańskiej Malty jest zróżnicowana. Można tu znaleźć zarówno domy, mieszkania w starszych i nowych budynkach, a nawet letnie domy na obszarze ogródków działkowych. Pod względem oferty zarówno na rynku najmu, jak i sprzedaży, wyróżniają się Rataje. Ceny w tej części Poznania również są najbardziej zróżnicowane. Na pozostałych osiedlach oferta była znacznie mniejsza.

Rynek nieruchomości w pobliżu Jeziora Maltańskiego

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zwraca uwagę, że bliskość Jeziora Maltańskiego to także bliskość terenów zielonych, które znacznie zwiększają atrakcyjność osiedla. Dodatkowo, większość z osiedli poznańskiej Malty jest dobrze skomunikowana z centrum i innymi częściami miasta, co również może przyciągać potencjalnych mieszkańców. Z drugiej strony, osoby zamieszkujące te tereny muszą się liczyć ze zwiększonym ruchem pieszym i samochodowym w miesiącach letnich, kiedy to większość osób chce się zrelaksować nad wodą. Mimo wszystko Maltę można uznać jako jedno z przyjemniejszych miejsc na mieszkaniowej mapie Poznania.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus