Zakup niedokończonego domu

Własny dom to marzenie wielu rodzin. Własny, czyli najlepiej zaprojektowany i postawiony od zera, w wymarzonym miejscu, według własnego pomysłu. Realizacja takiego projektu, choć trwa znacznie dłużej niż wybór i kupno już wybudowanego obiektu, przynosi dużą satysfakcję. Niestety, nie zawsze udaje się wybudować wymarzony dom na własną rękę.

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Już sam zakup działki wymaga dużego zaangażowania nie tylko finansowego ale i czasowego. Nie zawsze w wymarzonej lokalizacji jest odpowiedni grunt, często trzeba rozszerzyć obszar poszukiwań. Również zawiłości prawne sprawiają, że zakup działki, na której będzie można postawić dom nie jest prosty.

Kolejnym etapem jest opracowanie projektu. Tutaj opcje są dwie – można skorzystać z gotowego projektu, który zostanie przystosowany do posiadanej działki lub zamówić spersonalizowany plan. Pierwsze rozwiązanie z pewnością jest szybsze i tańsze. Wystarczy odwiedzić biuro i wybrać odpowiedni dom z katalogu. Niestety możliwości zmian układu pomieszczeń są niewielkie. Zaprojektowanie domu od zera wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Projektant, po konsultacjach będzie mógł stworzyć projekt domu marzeń uwzględniający wszystkie potrzeby przyszłych mieszkańców. Takie rozwiązanie jest jednak dużo droższe i zajmuje znacznie więcej czasu.

Posiadając działkę i projekt należy również uzyskać wszelkie decyzje niezbędne do rozpoczęcia prac. Chociaż w ostatnim czasie procedura ta została uproszczona, to w dalszym ciągu mnogość czynności może niektórym przysporzyć problemów, a nawet zniechęcić.

Etap budowy jest najbardziej kapitało- i czasochłonnym etapem. Tutaj ważny jest dobór materiałów, które mają zapewnić dobry stan budynku na lata. Bardzo ważne jest też doświadczenie i umiejętności ekipy budowlanej.

Najprzyjemniejszy jest etap wykańczania wnętrza, kiedy cały budynek już stoi i można rozpocząć prace związane z układaniem podłóg, malowaniem, tapetowaniem, czy wyborem mebli i dodatków. Nie wszystkim jednak udaje się dość do tego szczęśliwego etapu, który jest ostatnim krokiem do wprowadzenia się do własnego domu.

Na rynku nie brakuje ofert sprzedaży domów w różnym stanie zaawansowania budowy. Przyczyny zaprzestania budowy i chęci sprzedaży „rozpoczętego” domu są różne – zmiana miejsca pracy czy wyjazd za granicę, choroba, a nawet nieoczekiwany spadek. Najczęściej chodzi jednak o pieniądze, a raczej ich brak. Według Agaty Polińskiej nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak kosztowna jest budowa domu i myśląc, że „jakoś to będzie” są po pewnym czasie zmuszeni do zrewidowania swoich planów.

W całej Polsce oferty niedokończonych domów na sprzedaż stanowią zaledwie kilka procent. Są to najczęściej domy w stanie surowym otwartym bądź zamkniętym.  Nie brakuje również domów do wykończenia, w których należy rozprowadzić instalację hydrauliczną czy elektryczną oraz wykonać wszelkie inne prace wykończeniowe.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych ofert sprzedaży nieskończonego domu zamieszczonych na portalu Otodom.pl.

niedokończone domy

Ceny domów, których budowa nie została ukończona, są nawet o kilkadziesiąt procent niższe, niż tych skończonych. Jak podkreśla Agata Polińska kupno takiego domu może być zarówno świetną okazją, jak i pułapką. Kupując taki dom, trzeba już na samym początku uświadomić sobie, jaki jest rzeczywisty stan budynku oraz ile prac jeszcze zostało do wykonania. Bez takiej szczegółowej analizy początkowa radość z zakupu i inwestycji może przerodzić się w złość i kłopoty finansowe.

 

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook