Zakopane ukochane

Zakopane kusi turystów swoją ofertą jak żadna inna polska górska miejscowość wypoczynkowa. Kupno domu lub pensjonatu w rejonie stolicy Tatr to praktycznie gwarancja zarobku, jeżeli tylko dołożymy minimum starań, aby goście czuli się u nas dobrze.

Sezon w Zakopanem i okolicy trwa praktycznie cały rok. Zimą – wiadomo – narciarze poszukują lokum na czas ferii świątecznych, ale także przy okazji weekendów i urlopów zimowych. Wiosną ciągle jeszcze jest dużo śniegu, więc gdzie jak gdzie, ale w stolicy Tatr można cały czas spodziewać się dobrych warunków narciarskich w marcu, a na Kasprowym – również i w kwietniu. Później zaczyna się sezon wędrówek turystycznych, nierzadko dopiero w czerwcu pogoda pozwala turystom podejmować wyzwania na szerszą skalę. Wakacje to, jak wiadomo, doskonały czas na wypad w górskie rejony i bliski kontakt z tatrzańską przyrodą, no a potem – to znaczy w okolicy listopada – zaczyna się w Tatrach zima i można znów szaleć na nartach. A jest przecież jeszcze  oferta, z roku na rok bogatsza, a dotycząca sposobu wypoczynku, który nie jest bezpośrednio związany z odbywaniem górskich wycieczek czy szusowaniem po nartostradach: ciepłe źródła, bary i restauracje regionalne, parki rozrywki, wydarzenia kulturalne i festiwale.

Oferta domów na sprzedaż w Zakopanem i w niedalekiej okolicy jest co najmniej tak bogata, jak oferta wypoczynkowo-rozrywkowa. Da się zauważyć jednak pewne prawidłowości, dzięki którym wyróżnia się na spośród ofert spotykanych w innych częściach kraju. Po pierwsze większość nieruchomości sprzedawanych w stolicy polskich Tatr to apartamenty. Mieszczą się one zwykle w wolnostojących domach, w kamienicach, zdarza się, że w mieszkaniach w bloku. Tych ostatnich jest zdecydowanie najmniej (co łatwo wytłumaczyć faktem, że bloki nie są w Zakopanem i okolicach głównym rodzajem zabudowy), a i cena za metr kwadratowy bywa w nich najniższa.

 

 

 

 

 

Ceny zakopiańskich nieruchomości to osobny temat. Są to ceny wysokie, a nawet bardzo wysokie. Znalezienie nieruchomości, w której cena za mkw. nie przekracza 5 000 zł, jest dość trudne. W przedziale 5 000 – 7 000 łatwiej już o pewien wybór. Najwięcej ofert znajduje się jednak w przedziale powyżej kilkunastu tysięcy złotych za mkw., co powoduje, że relatywna cena takiej nieruchomości jest bardzo wysoka, nawet jeżeli jej powierzchnia nie należy do największych.

„Styl  zakopiański jest dziś rozumiany różnie i często bardzo swobodnie – twierdzi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl.- Wnętrza mieszkań na sprzedaż są niby urządzone różnorodnie, można powiedzieć: ile ofert, tyle rodzajów wykończenia wnętrz. Jednak jedno jest bardzo charakterystyczne: to są zazwyczaj wnętrza przygotowane z myślą o osobach wynajmujących je w przyszłości, czyli – krótko mówiąc – o klientach ich właścicieli.”

W takich wnętrzach raczej nie ma ekstrawagancji czy jakichś osobliwych akcentów dekoracyjnych. Są urządzone z prostotą, nawet jeżeli właściciel zdecydował się dokupić krzesła z drewnianymi zdobieniami albo zawiesił na ścianie dekoracyjny kilim. Jednocześnie znajduje się w nich to, co potrzebne turyście: kuchnia jest w pełni wyposażona, jest oczywiście telewizor, stolik, fotele, aby miło się wypoczywało po szusowaniu na stoku. To są po prostu mieszkania dla każdego. A z drugiej strony w Zakopanem da się wynająć turystom prawie wszystko, więc każde mieszkanie na sprzedaż, jakie tylko ląduje w ofercie, ma cechy potencjalnego mieszkania do wynajęcia dla turystów.

Zdjęcia nieruchomości prezentowanych w ofertach sprzedaży dla lokalizacji „Zakopane” są starannie wykonane, profesjonalne i dopracowane. Praktycznie nie zdarzają się mieszkania, gdzie dostrzeżemy ślady obecności właściciela, a na zdjęciach znajdują się porozkładane przedmioty użytku osobistego, co zdarza się w ofercie skierowanej do nabywców, mających osobiście zamieszkać w danej nieruchomości. Właściciele apartamentów w Zakopanem dbają o to, aby dobrze zaprezentować swój produkt na sprzedaż. Fotografie dobrej jakości dają nabywcom od razu wyobrażenie, jak prezentuje się dana nieruchomość, i widać na nich, że przedstawiają ofertę skierowaną do poważnego klienta o dużych możliwościach finansowych.

Zakopane to miejsce magiczne, które, począwszy od XIX wieku przyciągało niepowtarzalną atmosferą i licznymi atrakcjami. Posiadanie nieruchomości w takim miejscu gwarantuje zarobek właścicielowi i jest doskonałą lokatą nadwyżki kapitału, z uwzględnieniem, że musi to być dość solidna nadwyżka. Chętnych do wypoczywania w stolicy polskich Tatr nie brakuje nadal, i nie będzie raczej ich brakować w przyszłości. Dlatego ktokolwiek ma taką szansę, aby zakupić nieruchomość w stolicy polskich Tatr, niech z niej korzysta i niech cieszy się jak najdłużej dobrą koniunkturą na wypoczywanie w Zakopanem.

 

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook