Zakopane – stolica polskich gór

Pierwsze miasto, które przychodzi na myśl gdy mowa o górach, to Zakopane. Jedni uważają, że miasto jest piękne, drudzy, że w pogoni za turystą i klientem, górski klimat został wyparty przez wszechobecną paskudną komercję. Prawda leży zazwyczaj pośrodku, dlatego warto przyjrzeć się co Zakopane ma nam do zaoferowania, nie tylko od tej rekreacyjnej i turystycznej strony.

Zakopane to największy ośrodek miejski w Tatrach i znany ośrodek sportów zimowych, nazywany jest nawet zimową stolicą Polski. Na co dzień mieszka tu i pracuje około 26 tys. osób. W mieście dynamicznie rozwija się branża hotelowa i turystyczna. I nie ma się temu co dziwić. Szacuje się, że w szczycie sezonu w Zakopanem przebywa nawet około 250 tys. osób. Wciąż jednak znaczna grupa mieszkańców utrzymuje się z działalności rolniczej.

Choć nie da się ukryć, że Zakopane jest przepięknie położone, u samego podnóża Tatr, to od wielu lat ma przyklejaną niechlubną łatkę jednego z brzydszych polskich miast. Ogromny ruch turystyczny generuje bardzo duże zyski i każdy chce jak najwięcej zarobić. Niestety w pogoni za pieniędzmi i klientami, lokalni przedsiębiorcy zdają się trochę zapomnieć, że ludzie przyjeżdżają tu nie tylko na zakupy, ale przede wszystkim w góry, nawet jak nie mają zamiaru zdobywać szczytów.

Tymczasem w Zakopanem gór jest jakby coraz mniej, lokalna architektura gdzieś zanikła, pojawiły się za to wszechobecne reklamy, dosłownie wszystkiego. Wielkie płachty, szyldy, często tandetne obrazki już na stałe wpisały się w zakopiański krajobraz. Zmieniła się również architektura – ta tradycyjna jest powoli wypierana przez nowoczesne kompleksy hotelowe oraz luksusowe apartamenty.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat Zakopane bardzo się zmieniło, nie wszystkie zmiany poszły w dobrym kierunku, jak chociażby wszechobecne reklamy. Mimo wszystko, szczególnie dalej od znanych Krupówek, można poczuć fantastyczny górski klimat. Potwierdza to niesłabnące zainteresowanie turystów krótkim czy dłuższym odpoczynkiem w Zakopanem.

W turystycznych miejscowościach coraz popularniejsze stają się inwestycje condo- i aparthotelowe. W dużym skrócie condohotel to inwestycja łącząca funkcję mieszkaniową z hotelową. Lokale w takim projekcie bardziej przypominają typowe mieszkania niż pokoje hotelowe. Osoba, który kupi taki lokal, może z niego korzystać przez określoną część roku, a w pozostałym okresie wynajmować go turystom. Poniżej prezentujemy kilka ofert takich nieruchomości zlokalizowanych w Zakopanem.

zakopane

Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.pl inwestycje condohotelowe są coraz popularniejszą formą inwestowania i lokaty kapitału. Atrakcyjna lokalizacja w miejscowości turystycznej oraz bardzo wysoki standard inwestycji wydają się być kluczowe dla sukcesu takiego projektu. Nie bez znaczenia jest również sprawna obsługa i zarządzaniem najmem. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że właściciel takiego lokalu na własną rękę będzie szukał najemców i przygotowywał go na przyjęcie kolejnych gości.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook