Wynajem w Krakowie – najpopularniejsze dzielnice

Najpopularniejszą i najczęściej wyszukiwaną lokalizacją na krakowskim rynku wynajmu mieszkań jest oczywiście Stare Miasto. Z drugiej strony tylko nieco mniejszą częstotliwością wskazań charakteryzuje się północno-zachodnia dzielnica Krakowa – Krowodrza. Gdyby jednak zsumować udziały Ruczaju, Dębnik i Podgórza, okazać by się mogło, że to jednak południowa część miasta cieszy się obecnie największą popularnością wśród wyszukujących ofert najmu mieszkań.

 Za dostrzegalny wzrost popularności tej części miasta odpowiadają głównie dwa czynniki:

– olbrzymi kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego zlokalizowany na Ruczaju. Jak zaznacza Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, inwestycja ta odmieniła tą część miasta. Poza licznymi firmami działającymi na terenie podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny, to właśnie liczne grono studentów napędza koniunkturę na wynajem na terenie Ruczaju. Zmieniło się postrzeganie tej dzielnicy – typowej sypialni miasta – na pożądaną dzielnicę i to zarówno przez pracowników ulokowanych tam biurowców, jak i studentów studiujących na pobliskim kampusie UJ;

– bardzo istotna poprawa dostępności komunikacyjnej dzięki kursowaniu krakowskiego szybkiego tramwaju. Dziś chyba już żaden z mieszkańców Krakowa nie wyobraża sobie funkcjonowania miasta bez kursowania szybkich tramwajów. Stał się on najbardziej pożądanym środkiem transportu i zyskał liczną rzeszę pasażerów, a podróż nowoczesnymi składami zabiera nieraz mniej czasu, niż dojazd autem.

Kraków – najpopularniejsze dzielnice wynajem

Jakich mieszkań szukają najemcy? Analiza wyszukiwań mieszkań na wynajem za pośrednictwem serwisu Otodom.pl wskazuje, że w centralnej części Krakowa niemal wszyscy szukają mieszkań 2-pokojowych, najpopularniejsze metraże to oczywiście zakres 40-60 mkw. Bardzo rzadko wyszukiwane są mieszkania większe (poniżej 10% wyszukiwań). Kontrastuje z tymi wynikami struktura popytu na Ruczaju, gdzie dominują z kolei właśnie wyszukiwania większych, 3-pokojowych mieszkań. Duży udział mieszkań 3-pokojowych wskazuje na wyraźne zainteresowanie studentów, wynajmujących mieszkania w większej grupie. Na taki scenariusz wyraźnie wskazuje najpopularniejsza powierzchnia – w tym wypadku im większe mieszkanie, tym korzystniej i wzbudza ono większe zainteresowanie.

popularne mieszkania w Krakowie

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook