Wtórny rynek mieszkaniowy w Warszawie jest najbardziej rozproszony

Mokotów odpowiada za 17% wszystkich mieszkań, które zostały wystawione na sprzedaż przez dotychczasowych właścicieli w Warszawie. Oznacza to, że w stolicy oferta lokali z rynku wtórnego jest mniej skoncentrowana w jednym rejonie miasta, niż ma to miejsce w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

W Krakowie Stare Miasto

Jeśli szukasz mieszkania z drugiej ręki w Warszawie, to pomyśl o Mokotowie. Tam oferta takich lokali jest najbogatsza, co szóste mieszkanie na stołecznym rynku znajduje się w tej dzielnicy. Najtrudniej jest znaleźć odpowiednie M na terenie Wesołej. Cała podaż takich nieruchomości na terenie tej dzielnicy to mniej niż 20 lokali.

W Krakowie co czwarte mieszkanie, które zostało wystawione na sprzedaż, znajduje się w budynku zlokalizowanym na Starym Mieście. Ze względu na swoje centralne usytuowanie i, przede wszystkim, otaczającą wkoło historię oraz instytucje kultury, teatry i muzea, cieszy się ono największym zainteresowaniem osób kupujących mieszkania. Zwłaszcza tych, którzy nabywają nieruchomości z myślą o lokacie kapitału. Agata Polińska z serwisu Otodom podkreśla, że „lokal mieszkalny na Starym Mieście daje spore możliwości zarobku na najmie, i to nawet mimo wysokich cen za mkw. powierzchni w tym rejonie miasta. Obecnie popularny jest w szczególności najem krótkoterminowy, który w grodzie Kraka przekłada się na nawet kilkukrotnie większe zyski, niż jego tradycyjna forma. Duża liczba turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy sprawia, że ze znalezieniem chętnych na wynajęcie nieruchomości na jedną, dwie lub trzy noce na terenie Starego Miasta, nie ma większych problemów”. Na drugim końcu zestawienia w królewskim mieście znajdują się Łagiewniki, gdzie tylko mieszkań czeka na nowych właścicieli.

Dzielnice z największą i najmniejszą ofertą z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu

Miasto Dzielnica z największą ofertą Oferta Dzielnica z najmniejszą ofertą Oferta
Warszawa Mokotów 1 323 Wesoła 19
Kraków Stare Miasto 908 Łagiewniki 16
Wrocław Krzyki 717 Psie Pole 168
Poznań Grunwald 315 Nowe Miasto 94

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

Krzyki i Grunwald

We Wrocławiu najwięcej, bo 717 mieszkań, które czekają na chętnych jest usytuowanych na terenie dawnej dzielnicy Krzyki. „Z kolei najmniejsza liczba lokali, wynosząca 168, czyli mniej niż jedną dziesiątą całkowitej podaży, dostępna jest na Psim Polu. W stolicy Wielkopolski najłatwiej znaleźć używane cztery ściany na terenie dawnej dzielnicy Grunwald. Można tam przebierać w 315 lokalach, co stanowi obecnie około 40% całego poznańskiego rynku. Na obszarze Nowego Miasta podaż na wtórnym rynku mieszkaniowym wynosi 94 mieszkania” – podaje Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook