Wrzeszcz lub Przymorze, czyli gdzie gdańszczanie szukają mieszkań

Mieszkańcom nadmorskich miejscowości można pozazdrościć bliskości morza. Mieszkanie w pobliżu piaszczystej plaży wydaje się być marzeniem wielu osób. Czy mieszkańcy Gdańska wolą mieszkać blisko nabrzeża, centrum, czy może w innych częściach miasta?

W większości polskich miast najatrakcyjniejsze są śródmiejskie dzielnice bądź ścisłe centra. Tam też ceny mieszkań są często najwyższe. W Gdańsku, oprócz centrum, najbardziej prestiżowe są lokalizacje sąsiadujące bezpośrednio z nabrzeżem. To w tych lokalizacjach znajdują się luksusowe hotele i apartamentowce. Centrum i nadmorska część Gdańska są również najczęściej odwiedzane przez turystów, co dla części mieszkańców może być uciążliwe.

Osoby poszukujące mieszkania w Gdańsku, najczęściej kierują się w stronę dwóch dzielnic: Wrzeszcz i Przymorze. Stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszy się również Morena czy Oliwa. Dzielnice te znajdują się w środkowej części miasta, blisko centrum lub nabrzeża.

Wrzeszcz położony jest na północ od Śródmieścia. Obszar ten podzielony jest na dwie dzielnice: Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny. Znajduje się tu jedna z trzech najważniejszych stacji kolejowych w Gdańsku, na której zatrzymują się pociągi PKP, IC oraz trójmiejskiej SKM. Dzięki temu Wrzeszcz jest bardzo dobrze skomunikowany nie tylko z centrum i innymi dzielnicami Gdańska, ale również z Gdynią i Sopotem.

Bliskość centrum oraz bogata siatka połączeń komunikacyjnych sprawiają, że Wrzeszcz jest rozważany przez osoby szukające zarówno małych, jak i dużych mieszkań. Wśród wyszukiwań mieszkań za pośrednictwem serwisu Otodom.pl ta część Gdańska największym zainteresowaniem cieszy się wśród osób zainteresowanych zakupem minimum 3-pokojowego mieszkania. W przypadku mniejszych mieszkań Wrzeszcz jest drugą najczęściej wskazywaną lokalizacją.

Przymorze to nadmorski obszar położony w północnej części Gdańska. Dzieli się na dwie dzielnice: Przymorze Małe i Przymorze Wielkie. Są to jedne z najbardziej zaludnionych gdańskich dzielnic. W pierwszej dominuje niska i średnia zabudowa wielorodzinna oraz domy jednorodzinne. W Przymorzu Wielkim przeważają bloki wielorodzinne. Warto wspomnieć, że właśnie w tej części Gdańska znajduje się najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce mierzący około 800 m długości.

Bliskość morza, dobrze rozwinięta komunikacja oraz rozbudowana infrastruktura miejska przyciągają mieszkańców. Według danych serwisu Otodom.pl, aż co trzecia osoba poszukująca kawalerki jako lokalizację w wyszukiwarce wskazuje właśnie Przymorze, a wśród osób zainteresowanych zakupem lokalu 2-pokojowego co czwarta. Obszar ten cieszy się nieco mniejszym zainteresowaniem wśród osób zamierzających kupić większy lokal. Jest to druga najczęściej wskazywana lokalizacja przez osoby poszukujące mieszkania 3-pokojowego, trzecia w przypadku lokali 4-pokojowych, a czwarta przy mieszkaniach 5-pokojowych.

Szczegółowe dane dotyczące zainteresowania danymi typami mieszkań w podziale na dzielnice przedstawia poniższa tabela.

Gdańsk popularność dzielnic

Wśród osób poszukujących mieszkania w Gdańsku, największym zainteresowaniem cieszą się nadmorskie i śródmiejskie lokalizacje. Jak zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl część nabywców na gdańskim rynku poszukuje mieszkania w celach inwestycyjnych. Inwestorzy szukają lokali w atrakcyjnych lokalizacjach, które przyciągają najemców. Do takich należą m.in. Przymorze, Wrzeszcz i Oliwa. W Gdańsku, na tle innych miast, szczególnie popularny jest najem krótkoterminowy,
w przypadku którego lokalizacja ma szczególne znaczenie.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook