Wolnostojący, bliźniak, a może szeregówka, czyli o różnych typach domów

Kupując mieszkanie można wybrać, czy ma ono być na dużym zamkniętym osiedlu jednakowych bloków, czy może w kameralnym budynku, gdzie wszyscy sąsiedzi będą się znali.  Podobnie jest w przypadku domów jednorodzinnych. Osoby marzące o własnym domku z ogródkiem mogą wybierać spośród domów wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej. Każdy z typów ma swoje wady i zalety, zwolenników i przeciwników.

Własny dom z ogrodem jest marzeniem wielu osób, zwłaszcza tych zmęczonych mieszkaniem w ciasnym bloku. Domy różnią się nie tylko metrażem, powierzchnią działki, czy technologią wykonania, ale przede wszystkim typem zabudowy.

Najpopularniejszy jest dom wolnostojący. Daje on najwięcej prywatności mieszkańcom. Dodatkowo działkę, na której dom jest wybudowany, można zagospodarować według własnego uznania. Dlatego domy wolnostojące są najczęściej wybieranymi przez nabywców. Mieszkanie w wolnostojącym domu jednorodzinnym wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami, jak np. wyższe koszty ogrzewania. Zakup takiego domu również jest droższy.

Często tańszym rozwiązaniem jest zakup domu w zabudowie bliźniaczej. Taki dom jedną ścianą jest połączony z domem sąsiednim. Najczęściej są to dwa domy w lustrzanym odbiciu. Drzwi wejściowe oraz tarasy czy balkony znajdują się po przeciwległych stronach, dzięki czemu bezpośredni kontakt z sąsiadem jest w pewien sposób ograniczony. Często dom w zabudowie bliźniaczej pozwala na lepsze zagospodarowanie pozostałej wolnej powierzchni działki. Ze względu na to, że domy mają w pewnym sensie wspólną ścianę, koszty ogrzewania mogą być nieco niższe niż w przypadku domów wolnostojących. Wadą bliźniaka jest jednak „sąsiad przez ścianę” zupełnie tak jak w bloku.

Kompromisem pomiędzy domem jednorodzinnym a mieszkaniem w bloku jest segment w zabudowie szeregowej. Takie domy stanowią zespół przylegających do siebie lokali, najczęściej piętrowych. Każda taka część posiada własny ogródek. Tym samym popularna szeregówka łączy zalety mieszkania w bloku z domem. Jest to rozwiązanie idealne dla tych, który lubią żyć blisko innych ludzi i tworzyć sąsiedzkie więzi.  Koszty eksploatacyjne w domu szeregowym będą najniższe ze wszystkich wymienionych typów.

Wolnostojące domy stanowią największy odsetek wśród ofert domów na sprzedaż zamieszczonych w serwisie Otodom.pl. Zdominowały one lokalną ofertę w Łodzi oraz Krakowie. W pozostałych czterech miastach stanowią one po około 50% wszystkich oferowanych domów na sprzedaż. Poza Łodzią, bliźniaki stanowią drugie najczęściej oferowane domy, ich dostępność jest już znacznie mniejsza w porównaniu do domów wolnostojących. Największy udział bliźniaki mają w Warszawie – 34%, a następnie w Gdańsku – 32%. W Łodzi nad bliźniakami górują segmenty w zabudowie szeregowej. Szeregówki stosunkowo duży udział mają także w ofercie we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku – po 19%. Najmniej takich lokali jest w Krakowie – niespełna 10%.

domy

Chociaż dom wolnostojący wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, to warto rozważyć również inne opcje. Nie wszystkich stać na zakup takiego domu, a marzy im się kawałek własnego ogródka i brak sąsiadów nad głową. Bliźniak czy szeregówka to również niższe koszty ogrzewania, które jak wiadomo stanowią największą cześć kosztów eksploatacyjnych. Dużym minusem jest często mniejsza działka oraz długa ślepa ściana pomiędzy budynkami. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zauważa, że zawsze przy ścianie, którą dzieli się z sąsiednim domem można zagospodarować pomieszczenie, w którym światło dzienne nie jest bardzo potrzebne, np. łazienkę, garderobę czy spiżarnię. Decydując się na zakup domu warto zatem rozważyć inne propozycje niż tylko dom wolnostojący.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook