Wielka płyta – tani wynajem

Szukając mieszkania do wynajęcia dużą uwagę przywiązujemy nie tylko do lokalizacji i wyposażenia mieszkania. Dla wielu osób jednym z ważniejszych kryteriów jest rodzaj budynku, w jakim znajduje się przyszły lokal. Postanowiliśmy sprawdzić, jak duże różnice cenowe występują między poszczególnymi kategoriami. Do tego celu wytypowano Kraków, jako miasto, w którym znajdziemy bardzo różnorodną ofertę na rynku wynajmu.

Jak można było się domyślić, osoby dysponujące najmniejszym budżetem swoje poszukiwania powinny skoncentrować na osiedlach z wielkiej płyty. Według Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA mediana cen w ogłoszeniach dotyczących mieszkań w tego rodzaju budynkach wynosi w Krakowie 1 300 zł/m-c. To wyraźnie niższa stawka niż w pozostałych rodzajach budownictwa. Właściciele dysponujący mieszkaniami w tzw. nowym budownictwie, czyli w budynkach wzniesionych po 1990 r., oczekują już od swoich lokatorów przeciętnych stawek rzędu 1 600 zł/m-c. Zwolennicy klimatycznych mieszkań w kamienicach muszą przygotować się na jeszcze większy wydatek. W tym przypadku mediana cen lokali wystawionych do wynajęcia oscyluje w granicach 1 850 zł/m-c. Osoby, dla których kluczowy jest wysoki standard budynku wezmą pod uwagę oferty lokali w apartamentowcach. W tym przypadku typowy budżet wynosi 2 200 zł/m-c.

wynajem wielka plyta

Źródło: Dział Badań i Analiz spółki Emmerson Realty na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl

 

Jak zauważa Agata Polińska z serwisu otoDom.pl, każdy z rodzajów budynków ma swoje liczne wady i zalety. Przykładowo, wielka płyta odstrasza część potencjalnych najemców niskim standardem części wspólnych, z drugiej jednak strony osiedla te pod względem urbanistycznym zdecydowanie górują nad nowymi, co sprawia, iż codzienne życie może być w nich zdecydowanie łatwiejsze. W przypadku kamienic jedną z największych zalet jest ich zwykle centralna lokalizacja, z kolei standard techniczny budynków potrafi w wielu przypadkach pozostawiać sporo do życzenia.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook