Inwestycja Maraton Gardens w Poznaniu

Czy warto kupować mieszkanie z dużym tarasem?

Często stać nas jedynie na małe mieszkanie, a chcielibyśmy zamieszkać w dużo większej przestrzeni. Pewną rekompensatą w takiej sytuacji może być zakup lokalu z dużym tarasem. Czy jednak taras może być przedłużeniem mieszkania?

Najlepsze w zakupie mieszkania z tarasem jest to, że taka powierzchnia będzie tańsza w zakupie, niż gdyby wliczała się w powierzchnię mieszkania. Dzieje się tak dlatego, że powierzchnia balkonu, czy tarasu nie stanowi powierzchni użytkowej lokalu, a jest jedynie powierzchnią dodatkową. Dlatego też, czy to na rynku pierwotnym, czy wtórnym, koszt takiej powierzchni w przeliczeniu na 1 m2 będzie niższy od kosztu 1 m2 samego lokalu. Zatem jeżeli nie możemy sobie pozwolić na kupno większego mieszkania, wybierzmy chociaż takie, które ma spory taras.

Atutem mieszkania posiadającego taras lub balkon jest wrażenie przebywania na większej powierzchni, niż w rzeczywistości. Wprawdzie nie da się tam urządzić dodatkowego pokoju, z szafami i łóżkiem, ale zyskujemy zdecydowanie większą przestrzeń do spędzania czasu. Gdy chcemy pobyć sami taki taras może to zapewnić, bez poczucia, że jest nam za ciasno. Można tam spokojnie poczytać książkę lub gazetę, wypić kawę, czy po prostu posiedzieć w samotności.

Latem na przestronnym tarasie spokojnie można rozłożyć leżak, czy parasol chroniący przed nadmiarem słońca. Zmieści się także stolik i kilka krzeseł. Spokojnie można urządzać letnie przyjęcia, nawet przy grillu (aby nie popaść w konflikty z sąsiadami polecamy grill elektryczny lub gazowy).

Dzięki bardzo dużej powierzchni mamy możliwość zaaranżowania na tarasie własnego mini-ogrodu, przy zachowaniu wolnej przestrzeni. Wysokie tuje odgrodzą nas od sąsiadów, jeżeli jakichś mamy, a kolorowe kwiaty rozweselą przestrzeń wokół. Świeże produkty prosto z tarasu? Czemu nie. Możemy przecież zaaranżować mały warzywnik – posadzić pomidory, ogórki oraz różne zioła.

Mieszkania podobne do tych z zestawienia należą jednak do rzadkości. W nowych budynkach duże tarasy znajdziemy przede wszystkim na ostatnich kondygnacjach, ponieważ deweloperzy nie chcą „marnować” przestrzeni na powierzchnie, które nie przyniosą im maksymalnego zysku. Z kolei w starszej zabudowie znaleźć duże tarasy jest jeszcze trudniej.

mieszkania z tarasem

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zwraca uwagę, że na rynku można znaleźć również mieszkania z tarasami, których powierzchnia jest większa niż samego mieszkania. wtedy warto pomyśleć (jeżeli istnieje taka możliwość) o zabudowie części tarasu, tak by móc spędzać tam czas nawet zimą.

 

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook