Warszawiacy szukają coraz większych mieszkań

W czołówce rankingu najpopularniejszych warszawskich dzielnic na rynku mieszkaniowym nie nastąpiły zmiany w minionym półroczu, wciąż Mokotów i Ursynów są najczęściej rozważanymi lokalizacjami. Analiza zapytań zgłaszanych do wyszukiwarki w serwisie Otodom.pl pozwala na zdiagnozowanie ciekawego zjawiska: o ile w skali całego miasta dominują wyszukiwania mniejszych metraży o 2 pokojach, to w najpopularniejszych lokalizacjach rośnie popularność większych mieszkań.

W ujęciu dzielnicowym warszawski rynek mieszkaniowy jest bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem oferty, jak i cen. Najatrakcyjniejszą, a zarazem jedną z najdroższych dzielnic w zestawieniu jest Mokotów, na który wskazało w sierpniu 14% z osób poszukujących mieszkań za pośrednictwem serwisu Otodom.pl. Drugą najpopularniejszą dzielnicą jest Ursynów. Chociaż ta dzielnica położona jest trochę dalej od centrum, to dzięki dostępności metra możliwy jest dogodny dojazd praktycznie w każde miejsce na terenie Warszawy.

ranking najpopularniejszych dzielnic mieszkaniowych w Warszawie

Gdy szczegółowo przeanalizujemy najczęściej wyszukiwane typy mieszkań w najczęściej wyszukiwanych dzielnicach, struktura zgłaszanego popytu wydaje się nieco zaskakująca. O ile w skali całego miasta najpopularniejsze są mieszkania 2-pokojowe, szczególnie te o pow. do 40 mkw. (tylko nieco mniejsza popularnością cieszyły się większe dwójki, w wypadku których poszukujący zawężali powierzchnię do 50 mkw.), to zarówno na Mokotowie, jak i Ursynowie najpopularniejszymi typami mieszkań są już mieszkania 3-pokojowe. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl podkreśla, że obie dzielnice to relatywnie droższe lokalizacje na mapie cenowej warszawskiego rynku mieszkaniowego. Stąd poszukujący tańszych mieszkań raczej nie kierują się ku tym dzielnicom, a dla poszukujących mieszkań na Mokotowie, czy Ursynowie cena stanowi mniej istotny czynnik wyboru w porównaniu z lokalizacją oraz komfortem mieszkania w większym mieszkaniu.

Warto także zwrócić uwagę, że w wypadku Mokotowa pokaźną grupę potencjalnych nabywców mieszkań stanowią osoby wyraźnie zainteresowane większymi metrażami: aż 11% z wyszukujących mieszkań na Mokotowie w serwisie Otodom.pl wskazało na mieszkania 3-pokojowe o metrażach do 100 mkw. Jak podkreśla Agata Polińska, były to głównie osoby poszukujące mieszkań o podwyższonym standardzie, których nie brakuje w tej dzielnicy.

popularność danych typów mieszkań w podziele na dzielnice

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook