Warszawa: wielkie konstrukcje i rekonstrukcje

Warszawa dynamicznie wchodzi w nowy etap inwestycyjny, charakterystyczny dla najlepiej rozwiniętych rynków nieruchomości. Kiedy podaż wolnych działek zaczyna znacząco maleć, inwestorzy rozglądają się za nowymi formami działalności deweloperskiej w szerokim znaczeniu: rewitalizacją starych, zabytkowych budynków albo budowaniem nowych, znacznie większych obiektów na miejscu starych. Z oczywistych względów ten proces jest szczególnie widoczny w centrum miasta, w którym ceny działek osiągają niebotyczne poziomy. Uwolnienie działki poprzez rozebranie starej, niefunkcjonalnej, nieefektywnej zabudowy daje impuls rozwojowy całej okolicy i zachęca do podobnych inwestycji w sąsiedztwie.

Przykłady takiej działalności mieliśmy już nawet 10 lat wcześniej. City Center to była pierwsza galeria handlowa zbudowana w Warszawie po 1989 roku. Budynek po kilkunastu latach został rozebrany, a na jego miejscu powstał apartamentowiec Złota 44.  Od pewnego czasu mamy jednak do czynienia już z prawdziwym wysypem podobnych inwestycji. Rozebrany ma być liczący 5 pięter biurowiec Atrium International w Warszawie przy ulicy Grzybowskiej, u zbiegu z al. Jana Pawła II. W planach nowego właściciela jest postawienie na jego miejscu 135-metrowego wieżowca. Dopuszcza to miejscowy plan zagospodarowania. Zaledwie kilka lat temu podobny plan został zrealizowany po drugiej stronie al. Jana Pawła II: kilkupiętrowy hotel „Mercure” został zastąpiony przez 160-metrowy, supernowoczesny biurowiec Q22. Na wyburzenie czeka też  opustoszały już biurowiec Ilmet przy rondzie ONZ., na którego miejscu ma powstać 188-metrowy wieżowiec.

W samym sercu Warszawy znajdował się biurowiec Universalu, który został już zburzony. Na jego miejscu budowany jest prawie 2 razy wyższy, 94-metrowy kompleks Widok Towers. Również po starym budynku Sezamu nie zostało śladu, jest za to nowoczesne Centrum Marszałkowska z „kultowym Sezamem w nowej odsłonie”, zintegrowane z pobliską  stacją metra. Podobny los spotkał nowatorski na tamte czasy, modernistyczny budynek Supersamu przy ul. Puławskiej, który został rozebrany w 2006, ale jako marka handlowa powrócił w 2013 roku już do nowego kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii. Ostatnio, tuż przy Rondzie ONZ, od strony Świętokrzyskiej rozebrano 10-piętrowy biurowiec dawnego Dipservice’u. Na jego miejscu ma powstać 155-metrowy PHN Tower. Jeżeli dodamy, że plan zagospodarowania przestrzennego tylko w rejonie ulicy Nowogrodzkiej i Emilii Plater przewiduje budowę pięciu nowych wysokościowców, to mamy obraz skali inwestycji w centrum Warszawy.

Na znaczeniu zyskują także tereny poza ścisłym centrum, ale dobrze skomunikowane ze Śródmieściem, głównie dzięki linii metra. Tak się stało się z narożnikiem ul. Kasprzaka i Karolkowej. W latach 90-tych budynek dawnych zakładów radiowych został zaadaptowany  na cele biurowe i zamienił się w centralę Kredyt Banku. Obecnie jest już rozebrany, a m.in. na jego miejscu powstanie duży kompleks biurowy LIXA, realizowany etapami, docelowo o łącznej powierzchni 65 tys. m kw. Oczywiście, w Warszawie są również projekty na mniejszą skalę, na przykład na Tamce, gdzie w miejscu starego, rozebranego już biurowca naprzeciwko Muzeum Fryderyka Chopina powstaje nowoczesny hotel.

To tylko niektóre przykłady nowej działalności inwestycyjnej w Warszawie. Nie sposób pominąć sztandarowych przykładów rewitalizacji pofabrycznych obszarów, które łączą w sobie wiele funkcji: Centrum Praskie Koneser, Browary Warszawskie, Art Norblin, EC Powiśle, a także Hali Koszyki i odnawianych z pietyzmem starych kamienic na Śródmieściu i Pradze, które zmieniają się w luksusowe apartamentowce.

W obliczu wielkiego boomu inwestycyjnego pytanie o warszawski Manhattan jest w zasadzie retoryczne. Wskazywałaby na to dynamika inwestowania w nowe wieżowce w tzw. Centralnym Obszarze Biznesu (teren miasta ograniczony Aleją Solidarności, Traktem Królewskim, ul. Hożą oraz al. Jana Pawła II), a także w jego bliskiej okolicy. Uruchomienie drugiej linii metra w naturalny sposób zwiększyło zainteresowanie inwestorów kierunkiem  zachodnim, aż za ulicę Towarową, gdzie realizowane są liczne inwestycje oraz na północ do Dworca Gdańskiego i na południe do Placu Unii Lubelskiej. Warsaw skyline będzie się dynamicznie zmieniać.

Article written by Waldemar Oleksiak

Z wykształcenia (chronologicznie) geolog, filozof i pedagog. Od ponad 25 lat pracuje w branży nieruchomości jako analityk rynku, specjalista w zakresie PR i marketingu, głównie nowych inwestycji mieszkaniowych. Od kilku lat zajmuje się obsługą spółek giełdowych w zakresie relacji inwestorskich. Autor wielu publikacji prasowych, a także komentator rynku nieruchomości w radiu i telewizji. Zapraszam do lektury moich komentarzy na portalu. Będę w nich poruszał nie tylko tematykę nieruchomości, ale również szeroko rozumianej gospodarki.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook