Warszawa – drogie dzielnice babć i dziadków

Końcówka stycznia to radosny okres dla wszystkich babć i dziadków. W dniu 21 stycznia obchodzony jest bowiem Dzień Babci. W kolejnym dniu swoje święto obchodzą natomiast dziadkowie. Z okazji tych świąt Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował ciekawą infografikę.

Jak wynika z zamieszczonych tam informacji liczba osób w wieku poprodukcyjnym w I półroczu 2014 r. sięgała w Warszawie 391 276. Oznacza to wzrost o 2,5% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Ludność w wieku poprodukcyjnym stanowi już 22,6% wszystkich mieszkańców Warszawy. Rozkład w poszczególnych dzielnicach jest jednak dosyć mocno zróżnicowany, co możemy zobaczyć na poniższej infografice. Po prawej stronie Wisły najliczniejszy udział starszych mieszkańców charakteryzuje Targówek. Pozostałe dzielnice z najwyższym odsetkiem ludności w wieku poprodukcyjnym znajdują się już po lewej stronie Wisły. Wśród nich znajdziemy wszystkie centralne i około centralne dzielnice (Śródmieście, Mokotów, Żoliborz, Ochota, Wola) oraz Bielany. Na drugiemu biegunie znajduje się Białołęka. W tej dzielnicy udział starszych mieszkańców jest zdecydowanie najniższy.

ludność w wieku poprodukcyjnym

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie

Postanowiliśmy sprawdzić, czy struktura wiekowa osób zamieszkujących dzielnicę przekłada się w prosty sposób na różnice w cenach mieszkań. Dlatego do dzielnic o podobnym odsetku ludności w wieku poprodukcyjnym przyporządkowaliśmy średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym.

Wiek mieszkańców, a ceny mieszkańOpracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl oraz danych Urzędu Statystycznego w Warszawie

Komentując powyższe zestawienie Agata Polińska z serwisu otoDom.pl stwierdziła: „na pierwszy rzut oka widać, iż dzielnice „starsze” pod względem demograficznym generalnie należą do najdroższych dzielnic. Wśród najtańszych dzielnic przeważają z kolei te, w których odsetek osób w wieku poprodukcyjnym należy do najniższych. Nie sposób jednak odnieść wrażenia, iż oprócz lokalizacji i zaszłości historycznych (wpływających na charakter dzielnicy), w dużym stopniu sytuacja taka jest spowodowana ograniczonymi możliwościami młodych osób, a przede wszystkim rodzin z dziećmi, które potrzebując większej powierzchni przy ustalonym budżecie częściej decydują się na peryferyjną dzielnicę”.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook