„Warszawa B” – czyli prawobrzeżne dzielnice stolicy

W każdym mieście są mniej i bardziej lubiane osiedla, czy dzielnice. Większość miast dzieli się na „lepszą” i na „gorszą” część. Trudno stwierdzić na ile takie podziały są racjonalne. W Warszawie granicę pomiędzy jedną a drugą częścią stanowi Wisła.

Wisła dzieli Warszawę na dwie części: prawo- i lewobrzeżną. Przyjęło się, że lepszą i bardziej prestiżową część stanowi lewobrzeżna część miasta. To po lewej stronie znajduje się Śródmieście – najdroższa i najważniejsza dzielnica stolicy. W Śródmieściu znajdują się oraz powstają najwyższe i najdroższe budynki, a śródmiejski adres znacząco podnosi prestiż każdej firmy.

W każdym miejscu bliskość centrum jest atutem. Nie bez powodu warszawski Mokotów, Wola i Żoliborz to jedne z droższych warszawskich dzielnic. Blisko centrum znajduje się także Praga Południe, ale pod względem cen nie wyróżnia się ona pod względem innych dzielnic. Ta dzielnica znajduje się jednak na prawnym, „gorszym” brzegu.

Prawobrzeżna część Warszawy uznawana jest za gorszą część miasta. Przez wiele lat odbiegała pod wieloma względami od lewej „lepszej” części. Zachodnia część miasta została praktycznie w całości zniszczona podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu priorytetem polskich władz była szybka odbudowa zniszczonej stolicy. Na prawobrzeżnej części, która w wyniku działań wojennych ucierpiała w dużo mniejszym stopniu, nie skupiano większej uwagi. Przez wiele lat inwestycje infrastrukturalne, społeczne, a nawet prywatne, koncentrowały się w dzielnicach położonych po lewej stronie Wisły. Przykładem jest pierwsza linia metra, centra biurowe, czy najwyższe prestiżowe budynki.

Rozwinięta infrastruktura, szczególnie komunikacyjna, liczne tereny rekreacyjne, a przede wszystkim bliskość centrum sprawiają, że lewobrzeżna część Warszawy jest widocznie droższa. Cieszy się również większym zainteresowaniem zarówno na rynku mieszkaniowym, jak i komercyjnym.

Chociaż przez kilkadziesiąt lat prawobrzeżna część miasta była mocno zaniedbana i niedoinwestowana, to w ciągu ostatnich kilku lat stan tej części Warszawy uległ mocnej poprawie. Głównie dzięki budowie II linii metra, która będzie przebiegać przez Pragę Północ i Targówek, chociaż na jej bliskości zyska także Praga Południe, czy część Białołęki.

Mieszkania po prawej strony Wisły są znacznie tańsze w porównaniu z lewobrzeżną częścią Warszawy. Oferta, jak i ceny mieszkań w prawobrzeżnych dzielnicach są jednak zróżnicowane. Według serwisu Otodom.pl, najwięcej mieszkań znajdowało się w ofercie Pragi Południe (ponad 8 000 mieszkań). Jest to również jedna z droższych dzielnic po prawej stronie Wisły. Cieszy się również dość dużym zainteresowaniem osób poszukujących mieszkania na warszawskim rynku. Blisko 4 300 mieszkań znajdowało się ofercie Białołęki. Ze względu na stosunkowo niskie ceny, dzielnica ta jest często rozważana przez osoby dysponujące niższym budżetem.

Najmniejszą ofertą, nie tylko wśród prawobrzeżnych dzielnic Warszawy, ale i w całym mieście, dysponowały Wesoła oraz Rembertów. Są to typowo sypialne, peryferyjne dzielnice, w których zabudowa wielorodzinna nie jest bardzo popularna.

średnie ceny ofertowe mieszkań w podziale na liczbę pokoi w prawobrzeżnych dzielnicach Warszawy

Według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl podział na prawą „gorszą” i lewą „lepszą” część Warszawy powoli może się zacierać. Rozbudowa metra zdecydowanie zwiększy atrakcyjność prawobrzeżnej części miasta. Uruchomienie pierwszych stacji już znacząco zwiększyło zainteresowanie Pragą Południe, która jest typowo mieszkalną dzielnicą. Podobnie jest na Targówku, gdzie również planowane są stacje metra.

Rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej wpłynie nie tylko na rynek mieszkaniowy, ale może zwiększyć zainteresowanie inwestorów z rynku komercyjnego. Tym samym w perspektywie kilkunastu lat prawobrzeżna część Warszawy może nadgonić dystans do „lepszej” lewobrzeżnej części.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook