Na Warmii i Mazurach przybywa mieszkań

Znakomita koniunktura na rynku nieruchomości, jakiej byliśmy świadkami w ubiegłym roku nie ominęła także województwa warmińsko-mazurskiego. Zauważyć zwłaszcza można wzmożoną aktywność deweloperów, którzy stawiają na większe kompleksy mieszkaniowe.

 

Rekordowy ubiegły rok

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2017, w Olsztynie oddano do użytkowania o 54,6 procent więcej mieszkań, niż rok wcześniej. Jest to drugi wynik w województwie warmińsko-mazurskim, pierwsze miejsce zajmuje powiat ostródzki, w którym liczba oddanych mieszkań w 2017 r. zwiększyła się o 73,9 proc.  W całym województwie oddano w poprzednim roku 4 783 mieszkania, co oznacza wzrost o 4,6 proc. względem roku 2016. Największe spadki odnotowały powiaty węgorzewski (-58,5 proc.) i mrągowski (-51,6 proc.).

Deweloperzy złapali wiatr w żagle

Z danych GUS wynika, że w 2017 r. największą liczbę oddanych mieszkań w województwie stanowiły przeznaczone na sprzedaż lub wynajem – 2 397. Był to prawie 20-procentowy wzrost względem poprzedniego roku. Na drugim miejscu z wynikiem 2 190 mieszkań uplasowało się budownictwo indywidualne, dotyczące głównie budynków jednorodzinnych, które zanotowało spadek o 8,7 proc. względem roku 2016.

Ożywienie na rynku pierwotnym widać zwłaszcza w stolicy województwa. W Olsztynie nowych mieszkań przybywa, jednak popyt wcale nie maleje. Deweloperzy znacznie chętniej budują większe osiedla mieszkaniowe, które charakteryzują się spójną, przemyślaną koncepcją architektoniczną. Takie projekty jeszcze kilka lat temu w Olsztynie nie miały szansy powodzenia, obecnie przy tak dużym zainteresowaniu kupujących, inwestorzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku.

Przykładem jest kompleks budynków mieszkalnych Morena II, który powstaje w południowej części Olsztyna .Na tą chwilę kończymy pierwszy etap inwestycji  i rozpoczynamy budowę drugiego etapu B, w planach mamy jeszcze jeden etap A Osiedla Morena II. Mieszkania z pierwszego etapu osiedla cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących, którzy docenili spójny design oraz zieloną, warmińską lokalizację naszej inwestycji – opisuje Sylwia Maruszewska z firmy deweloperskiej Novdom.

Dobre prognozy

W 2017 r. rozpoczęto budowę 4 651 mieszkań, to o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost odnotowano w budownictwie czynszowym (85,4 proc.), przeznaczonym na sprzedaż i wynajem (29,5 proc.) oraz indywidualnym (13,3 proc.). W samym Olsztynie rozpoczęto budowę 794 mieszkań, to ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Na drugim miejscu znalazł się Elbląg z wynikiem 560 rozpoczętych budów, co stanowiło trzykrotny wzrost do roku 2016.

Beata Kowalowska portal Otodom.pl

Jarosław Skoczeń Emmerson

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus