W strukturze pokojowej oferty mieszkań największy udział mają lokale 2- i 3-pokojowe. Są one również najczęściej wybierane przez nabywców. W jakich dzielnicach najczęściej są wyszukiwane najpopularniejsze lokale?
Rynki nieruchomości mieszkaniowych w największych polskich miastach różnią się pod względem poziomu, oferty, okresowej sprzedaży czy średniej cen. Analizując ogłoszenia sprzedaży mieszkań zamieszczone w serwisie Otodom.pl, można zauważyć jedną wspólną cechę wybranych miast – dominujący odsetek mieszkań 2- oraz 3-pokojowych.
Największy udział takie lokale miały w ofercie wrocławskiego rynku – 80%. W Gdańsku i Poznaniu, mieszkania 2- lub 3-pokojowe stanowiły po 76% całkowitej oferty. W Krakowie, struktura pokojowa mieszkań przeznaczonych na sprzedaż była najbardziej zróżnicowana. Łącznie lokale 2- i 3-pokojowe stanowiły 62% całkowitej oferty.
Mieszkanie 2- i 3-pokojowe to idealne rozwiązanie dla singli, rodzin z dziećmi lub bez oraz osób starszych. Grupa odbiorców takich lokali jest bardzo szeroka. Rozkłady, jak i metraże takich mieszkań są różne. Na lokalnych rynkach można znaleźć mieszkanie o powierzchni około 50 mkw. zarówno w jednym jak i drugim układzie. Tym samym osoby poszukujące lokali 2- i 3-pokojowych mają z czego wybierać.
Nie wszystkie lokalizacje cieszą się jednak zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców. We wszystkich miastach, największym zainteresowaniem wśród osób poszukujących „dwójki” lub „trójki” cieszyły się lokalizacje położone stosunkowo blisko centrum, z rozwiniętą komunikacją miejską, usługami, z dostępem do terenów rekreacyjnych. Wyjątkiem jest jedynie krakowska Nowa Huta, która jest jedną z peryferyjnych dzielnic. Mieszkania w tej dzielnicy są jednak jednymi z najtańszych w Krakowie, a pod względem dostępności komunikacji miejskiej, usług społecznych i terenów zielonych, lokalizacja ta wyróżnia się na plus na tle innych obszarów miasta.
Każde miasto ma swoją odrębną specyfikę, charakteryzuje się inną ofertą i jej przestrzennym rozmieszczeniem. Warto jednak zwrócić uwagę, że w każdym z wybranych miast, największym zainteresowaniem cieszyły się względnie podobne lokalizacje – z rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną, społeczną, z dostępem do terenów zielonych, dzielnice, gdzie znajdują się i powstają nowe obiekty biurowe czy uczelnie.
Według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl, dobra lokalizacja ma bardzo duży wpływ na późniejszy komfort mieszkania, z czego dobrze zdają sobie osoby planujące zakup mieszkania. Czasem warto rozważyć kupno nawet mniejszego lokalu, a w nieco lepszej lokalizacji. Przy zakupach mieszkania w celach inwestycyjnych, atrakcyjna lokalizacja to podstawa.
Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.
Be the first to comment