Topowe lokalizacje typowych mieszkań

W strukturze pokojowej oferty mieszkań największy udział mają lokale 2- i 3-pokojowe. Są one również najczęściej wybierane przez nabywców. W jakich dzielnicach najczęściej są wyszukiwane najpopularniejsze lokale?

Rynki nieruchomości mieszkaniowych w największych polskich miastach różnią się pod względem poziomu, oferty, okresowej sprzedaży czy średniej cen. Analizując ogłoszenia sprzedaży mieszkań zamieszczone w serwisie Otodom.pl, można zauważyć jedną wspólną cechę wybranych miast – dominujący odsetek mieszkań 2- oraz 3-pokojowych.

Największy udział takie lokale miały w ofercie wrocławskiego rynku – 80%. W Gdańsku i Poznaniu, mieszkania 2- lub 3-pokojowe stanowiły po 76% całkowitej oferty. W Krakowie, struktura pokojowa mieszkań przeznaczonych na sprzedaż była najbardziej zróżnicowana. Łącznie lokale 2- i 3-pokojowe stanowiły 62% całkowitej oferty.

udział mieszkań 2 i 3 pokojowych w całkowitej ofercie wybranych polskich miast

Mieszkanie 2- i 3-pokojowe to idealne rozwiązanie dla singli, rodzin z dziećmi lub bez oraz osób starszych. Grupa odbiorców takich lokali jest bardzo szeroka. Rozkłady, jak i metraże takich mieszkań są różne. Na lokalnych rynkach można znaleźć mieszkanie o powierzchni około 50 mkw. zarówno w jednym jak i drugim układzie. Tym samym osoby poszukujące lokali 2- i 3-pokojowych mają z czego wybierać.

Nie wszystkie lokalizacje cieszą się jednak zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców. We wszystkich miastach, największym zainteresowaniem wśród osób poszukujących „dwójki” lub „trójki” cieszyły się lokalizacje położone stosunkowo blisko centrum, z rozwiniętą komunikacją miejską, usługami, z dostępem do terenów rekreacyjnych. Wyjątkiem jest jedynie krakowska Nowa Huta, która jest jedną z peryferyjnych dzielnic. Mieszkania w tej dzielnicy są jednak jednymi z najtańszych w Krakowie, a pod względem dostępności komunikacji miejskiej, usług społecznych i terenów zielonych, lokalizacja ta wyróżnia się na plus na tle innych obszarów miasta.

najczęściej wyszukiwane lokalizacje mieszkań 2 i 3 pokojowych

Każde miasto ma swoją odrębną specyfikę, charakteryzuje się inną ofertą i jej przestrzennym rozmieszczeniem. Warto jednak zwrócić uwagę, że w każdym z wybranych miast, największym zainteresowaniem cieszyły się względnie podobne lokalizacje – z rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną, społeczną, z dostępem do terenów zielonych, dzielnice, gdzie znajdują się i powstają nowe obiekty biurowe czy uczelnie.

Według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl, dobra lokalizacja ma bardzo duży wpływ na późniejszy komfort mieszkania, z czego dobrze zdają sobie osoby planujące zakup mieszkania. Czasem warto rozważyć kupno nawet mniejszego lokalu, a w nieco lepszej lokalizacji. Przy zakupach mieszkania w celach inwestycyjnych, atrakcyjna lokalizacja to podstawa.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook