Termy na każdą porę roku

Lato w pełnym rozkwicie, więc wypoczynek nad wodą cieszy się ogromnym powodzeniem. Nie zawsze tak bywa, pogoda nas zwykle nie rozpieszcza. Dla tych, którzy nie planują dalekich wyjazdów zagranicznych w poszukiwaniu ciepła i słońca,  jest szybsze, bliższe i tańsze rozwiązanie.

Polska stała się bowiem krajem aquaparków. W ciągu 30 lat wolności doczekaliśmy się ich całkiem sporej liczby, nie licząc pomniejszych basenów, które jednak i tak najczęściej mają sięgające poza obrys budynku kolorowe zjeżdżalnie. Choć dla samorządowców są one często budżetowym kamieniem u szyi, ze względu na wysokie koszty eksploatacyjne, to niewątpliwie dodają miastom i gminom prestiżu oraz popularności. Portal travelist.pl w swoim rankingu przedstawia spektakularne przykłady.

W największych parkach wodnych atrakcji jest co nie miara. Oto ich niepełna lista: pływanie z rekinami (w tunelu schowanym w wielkim akwarium), spływ dziką rzeką, ekscytujące zjeżdżalnie, jacuzzi, wulkany, sztuczne fale, wodospady, kąpiele geotermalne i solankowe, sauny, łaźnie parowe, hydromasaże, przeciwprądy, fontanny, klimatyczne groty, egzotyczna roślinność, oranżerie, palmiarnie, mostki, wodne bary,  piaszczyste plaże, strefy spa, fitness, wellness.

Niektóre z nich przypominają rodzinne parki tematyczne. Nemo Świat Rozrywki w Dąbrowie Górniczej nie tylko w nazwie nawiązuje do powieści Juliusza Verne’a. Park Wodny Jan w Darłówku jest jedynym w Europie całorocznym aquaparkiem z wodą morską. Park Wodny w Krakowie to największy kryty obiekt tego typu w Polsce, oferujący aż 10 zjeżdżalni o łącznej długości 800 m, w tym jedną o długości 202 m. Z kolei aquapark w Redzie jest połączony z oceanarium, w którym pływają rekiny ze Sri Lanki. Możemy się znaleźć w środku wielkiego akwarium, zjeżdżając podświetlonym tunelem i z bliska obserwując te groźne ryby. Największy obecnie park wodny w Polsce i drugi kompleks sportowo-rekreacyjny w Europie to Termy Maltańskie w Poznaniu, oferujący łącznie 9 basenów dla sportowców i zwykłych amatorów rekreacji.

Podwarszawski Mszczonów także może pochwalić się już działającymi termami. Ale to nie wszystko: w tej gminie już pod koniec 2019 roku ma być ukończony najgłębszy basen na świecie oraz kompleks Park of Poland – największy zadaszony park wodny w Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz basenów o łącznej powierzchni 3,5 tys. m kw., 32 zjeżdżalni i 10 saun, na miejscu znajdzie się także symulator surfingu. W sąsiedztwie aquaparku powstanie także 4-gwiazdkowy hotel z 240 pokojami i powierzchnią konferencyjną, a także 100 domków letniskowych.

To tylko kilka z licznych przykładów atrakcji, które oferują parki wodne i które szczególnie doceniamy zimą. Jeśli zatem szukacie gwarantowanego ciepła o każdej porze roku, wybierzcie się szlakiem  polskich aquaparków.

Article written by Waldemar Oleksiak

Z wykształcenia (chronologicznie) geolog, filozof i pedagog. Od ponad 25 lat pracuje w branży nieruchomości jako analityk rynku, specjalista w zakresie PR i marketingu, głównie nowych inwestycji mieszkaniowych. Od kilku lat zajmuje się obsługą spółek giełdowych w zakresie relacji inwestorskich. Autor wielu publikacji prasowych, a także komentator rynku nieruchomości w radiu i telewizji. Zapraszam do lektury moich komentarzy na portalu. Będę w nich poruszał nie tylko tematykę nieruchomości, ale również szeroko rozumianej gospodarki.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook