Takie mieszkania najłatwiej kupić

Najłatwiej kupić mieszkania, których jest najwięcej na rynku. Poniżej krótko przedstawiamy, jak dzisiaj wygląda oferta mieszkań z rynku wtórnego na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w Polsce.

Schemat ten sam, od lat

Oferta mieszkań, które zostały wystawione na sprzedaż na rynku wtórnym w największych miastach Polski dobrze ukazuje strukturę polskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych. Agata Polińska z serwisu Otodom wyjaśnia, że „największym zainteresowaniem kupujących zwykle cieszą się lokale z tzw. segmentu popularnego. Tzn. te średniej wielkości, których powierzchnia zazwyczaj zawiera się w przedziale od 40 do 60 mkw. Są to przeważnie nieruchomości składające się z dwóch lub trzech pokoi. Dlaczego są tak popularne ? Ponieważ zarówno pod względem samej powierzchni, jak i standardu są one przeznaczone dla rodzin z dwójką lub trójką dzieci, których w naszym kraju jest najwięcej”. Rodzin, których możliwości finansowe oczywiście pozwalają na zakup takiego lokum. Z tego właśnie powodu na rynku wtórnym najczęściej można spotkać właśnie takie nieruchomości wystawione na sprzedaż.

Oferta mieszkań z rynku wtórnego wg przedziałów powierzchni

Miasto do 40 mkw. od 41 do 60 mkw. od 61 do 80 mkw. Powyżej 80 mkw.
Warszawa 3,6% 35,6% 25,1% 35,7%
Kraków 10,9% 39,2% 26,9% 22,9%
Wrocław 4,4% 39,5% 33,3% 22,8%
Poznań 6,1% 49,3% 25,3% 19,4%
Gdańsk 5,8% 42,2% 29,6% 22,4%

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

W Warszawie rozmiar ma znaczenie

Ciekawych informacji dostarcza porównanie wielkości oferty w poszczególnych segmentach rynkowych, na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w naszym kraju. W czterech przypadkach, to właśnie segment popularny odpowiada za zdecydowanie największą część rynku. „Wyjątek od reguły stanowi Warszawa, gdzie to odsetek największych mieszkań – tych o powierzchni przekraczającej 80 mkw. – jest najwyższy. Stolica jest pod tym względem zdecydowanym liderem. Ponad jedna trzecia wszystkich nieruchomości z drugiej ręki, które czekają na chętnych w stolicy może się pochwalić tak dużym metrażem. W Poznaniu takie nieruchomości stanowią mniej, niż piątą część wszystkich dostępnych na rynku” zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

W Krakowie małe jest piękne

W gronie pięciu rozpatrywanych miast najmniejsze mieszkania, te o metrażu do 40 mkw. stanowią największą część całej podaży w Krakowie. W grodzie Kraka więcej, niż jedno na dziesięć mieszkań wystawionych na sprzedaż przez obecnych właścicieli znajduje się w tym przedziale. Dla porównania w Warszawie udział takich lokali wynosi zaledwie 3,6%.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook