W szeregu – zbiórka! Rzecz o domach szeregowych

Domy szeregowe to rozwiązanie pomiędzy samodzielnym, wolnostojącym domem, a mieszkaniem w bloku. Są częścią całości, jaką stanowi osiedle, dlatego teren wokół nich jest na ogół dobrze, całościowo zagospodarowany. Większość ma tylko (lub: aż, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę to, jak zaprojektowane są niektóre mieszkania) dwie ściany, w obrębie których umieszczone są okna. Kojarzą się z „trochę gorszą” wersją domu – oczywiście tego wolnostojącego, ale z drugiej strony są alternatywą dla osób przekonanych, że posiadanie własnego domu jest dla nich bardzo ważne, chociażby miał to być dom ustawiony w szeregu wraz z innymi, jemu podobnymi.

Do niewątpliwych zalet szeregowców należy ich cena, najczęściej bardziej przystępna niż cena domu wolnostojącego. Całkowity koszt zakupu działki, na której powstały domy szeregowe, jest często niższy niż w przypadku domu wolnostojącego, z uwagi na możliwość postawienia szeregowego domu na działce o powierzchni mniejszej niż ta konieczna do postawienia domu wolnostojącego. Kwestie eksploatacyjno-konserwatorskie też zamykają się zazwyczaj w niższych stawkach w przypadku szeregowców. Istotna z ekonomicznego punktu widzenia jest także możliwość podziału pomiędzy kilkunastu inwestorów kosztów doprowadzenia mediów oraz uzbrojenia działki.

Jednak fakt, że kilkunastu inwestorów musi zmobilizować swe środki finansowe w jednym czasie, może być postrzegany jako wada tego typu rozwiązań, jakim są domy szeregowe. Ci spośród członków spółdzielni inwestorów, którzy nie dostaną np. kredytu na czas, mogą opóźniać zarówno rozpoczęcie, jak proces kontynuacji inwestycji czy też jej finalizację.

Istotną zaletą zabudowy szeregowej często jest lokalizacja, w jakiej ona powstaje. Zdarza się, że osiedle szeregowych domów powstaje w nieznacznym oddaleniu od centrum miasta, na terenie, gdzie dostęp do wszelkiej infrastruktury jest bardzo dobry. To przekłada się na jakość życia mieszkańców takich osiedli: mieszkając w domu wolnostojącym poza granicami miasta, mieliby może więcej swobody i własnego terenu, ale musieliby pogodzić się z codziennymi dalekimi dojazdami do miejsca swojej pracy lub nauki. Kupując nieruchomość w zabudowie szeregowej można trafić w miejsce, gdzie szkoła i przedszkole znajdują się tuż obok, a przystanek autobusowy lub tramwajowy mieści się w zasięgu kilkuset metrów. Dodatkowo na przykład okazuje się, że odległość od centrum miasta jest nie aż tak duża, jak moglibyśmy się spodziewać, co oznacza, że możemy bardzo skorzystać pod względem poprawy jakości życia, straciwszy niewiele więcej czasu w aucie lub komunikacji miejskiej.

Minusem szeregowców bywa ich specyficzna architektura. Zazwyczaj mają one charakterystyczny układ: są raczej wąskie i wysokie. Każdy projektant chce bowiem zmieścić sporą przestrzeń mieszkalną na stosunkowo niewielkiej działce. Powoduje to konieczność korzystania z wysokich schodów we wnętrzu, i zazwyczaj wymusza taką aranżację, która przewiduje część prywatną, sypialną – u góry, a na dole – część wspólną i reprezentacyjną. Zazwyczaj niewiele da się tutaj zmodyfikować, bo odwrócenie tego porządku jest rozwiązaniem bardzo niewygodnym i zazwyczaj nieracjonalnym. Jeżeli więc chcielibyśmy zaadaptować w naszej szeregówce część do użytkowania przez osobę starszą, mającą np. duże problemy z chodzeniem, możemy napotkać spore trudności.

„Nie można powiedzieć, że zakup domu w zabudowie szeregowej jest spełnieniem wszystkich marzeń tych, którzy pragną zamieszkać w domu właśnie. Jednak rzeczywistość jest taka, że właściciele szeregówek są potem najczęściej zadowoleni ze swojego nabytku. Zadowoleni, bo nie jest to mieszkanie w bloku, gdzie mieliby sąsiadów nie tylko po bokach, ale także na górze i na dole, bo mają własne miejsce postojowe, gdzie nie zahaczą auta sąsiada, kiedy będą próbowali z tego miejsca skorzystać. Metraż, a zatem przestrzeń życiowa, jest już spora, ale nie przeszacowana w stosunku do potrzeb mieszkańców. Jest ogródek, może niewielki, ale wystarczający, żeby go sobie samodzielnie zaaranżować i móc tam odpocząć, akurat taki, aby nie przytłaczał ogromem pracy, jaka jest w nim do wykonania. Przy tym koszty zakupu, ale i eksploatacji takiej nieruchomości są często łatwiejsze do udźwignięcia dla domowego budżetu”, twierdzi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl.

Podsumowując, lokal położony w zabudowie szeregowej może stanowić bardzo rozsądną alternatywę dla tych, którzy cenią sobie zalety tradycyjnego domu wolnostojącego, i jednocześnie akceptują rozwiązania rodem z mieszkania w bloku. Ich dom nie będzie wprawdzie otoczony z czterech stron wspaniałym ogrodem, ale będzie prawdopodobnie estetycznie zaprojektowany i pozwoli korzystać zarówno z odosobnienia, jakie daje mieszkanie w domu właśnie, jak i cieszyć się z towarzystwa najbliższych sąsiadów (których nigdy nie mamy aż tak blisko, jak to ma miejsce w bloku).

 

Beata Kowalewska

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook