W świecie niskich stóp procentowych

Podczas wrześniowego posiedzenia RPP zgodnie z przewidywaniami utrzymała dotychczasowy poziom stóp procentowych. Decyzja ta nie wpłynie zatem na wysokość raty kredytów.

 

RPP przyjęła strategię „wait and see”, co oznacza, iż bacznie przygląda się ona sytuacji makroekonomicznej pozostawiając sobie tymczasem „otwartą drogę w obie strony”. A dane makro, jak do tej pory, okazują się nieco gorsze niż pierwotnie zakładano. Produkt Krajowy Brutto r/r wzrósł w II kw. o 3,1% wobec zakładanych w projekcji NBP 3,2%. Z drugiej strony pozytywne informacje napływają cały czas z rynku pracy. Bezrobocie w sierpniu spadło już do rekordowo niskiego poziomu 8,5%.

W świecie niskich stóp procentowych

Jak wypadamy na tle innych państw? Poczynając od Stanów Zjednoczonych przez Unię Europejską aż po Japonię, obserwować można politykę rekordowo niskich stóp procentowych. Ostatnio do tego klubu dołączyła Wielka Brytania, gdzie w sierpniu  zdecydowano o obniżeniu stóp procentowych do najniższego poziomu w historii (0,25%). EBC na wrześniowym posiedzeniu zdecydował o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie wynoszącym 0% Oznacza to, iż dalej obowiązywać będą więc najniższe poziomy stóp w historii strefy euro. W USA o stopach FED decydować będzie 21 września. Wprawdzie od dawna przymierza się on do kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej (pierwsza podwyżka stóp procentowych miała miejsce w grudniu 2015 r. z 0,25% do 0,50%) jednak wciąż wynajdywane są kolejne powody, by odsunąć takie działanie w czasie. W rezultacie niepewność narasta, a nastroje i oczekiwania co do dalszych posunięć, bądź też ich braku, potrafią zmieniać się wręcz z tygodnia na tydzień. W Szwajcarii utrzymywane są ujemne stopy procentowe (-0,75%). Japonia z kolei jest przykładem kraju wskazującego jak trudno wyjść z pułapki niskich stóp procentowych. Od niemal 20 lat pozostają one tam na niemal zerowym poziomie, a obecnie przesunęły się już w kierunku ujemnych wartości (-0,10%).
Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook