Studencka okolica

Kraków od lat uważany jest za miasto studentów – według szacunków w mieście studiuje ponad 180 tys. młodych ludzi. To właśnie w Krakowie znajduje się najsłynniejsze w Polsce studenckie osiedle – Miasteczko Studenckie Akademii Górniczo-Hutniczej.

Miasteczko Studenckie AGH znajduje się w dzielnicy Krowodrza, jednej z najbardziej lubianych krakowskich dzielnic. Miasteczko zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie budynków dydaktycznych uczelni. W  akademikach mieszka ponad 8 tys. studentów, nie tylko z AGH.

Na terenie kampusu znajdują się boiska, korty tenisowe, klub bilardowy, basen, kluby studenckie (w tym najsłynniejszy klub Studio). Oprócz tego na Miasteczku działa oddział Poczty Polskiej, apteka i kilka sklepów spożywczych. Rozwinięta infrastruktura, bliskość uczelni, parków i Rynku Głównego, a przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że Miasteczko Studenckie AGH jest wyjątkowym i niepowtarzalnym miejscem.

Nie wszyscy studenci mogą jednak zamieszkać bezpośrednio na terenie kampusu. Liczba miejsc w akademikach jest ograniczona, żeby dostać takie miejsce trzeba spełnić odpowiednie kryteria. Są też tacy, którzy lubią klimat tego miejsca, ale nie wyobrażają sobie mieszkania w akademiku.

Alternatywą jest wynajęcie mieszkania w okolicy Miasteczka. Chociaż do niektórych obiektów mają dostęp tylko mieszkańcy akademików, to mieszkając w okolicy przynajmniej częściowo będzie można poczuć klimat tego studenckiego osiedla.

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl podkreśla, że okolica Miasteczka Studenckiego jest atrakcyjna nie tylko z punktu widzenia studentów AGH i innych uczelni, ale także pracowników okolicznych biur i innych osób poszukujących mieszkania do wynajęcia. Okolica jest zielona, dobrze skomunikowana z resztą miasta, znajduje się tu dużo sklepów i punktów usługowych. Atutem jest również bliskość ścisłego centrum miasta.

Oferta mieszkań w okolicy Miasteczka Studenckiego jest bardzo zróżnicowana. Na portalu Otodom.pl zamieszczonych jest ponad 150 ofert mieszkań do wynajęcia w bezpośrednim sąsiedztwie AGH lub Miasteczka Studenckiego. W okolicy dominuje starsza zabudowa – kamienice i bloki z wielkiej płyty. Standard takich mieszkań jest różny, jedne są wyremontowane i niczym nie różnią się od nowych lokali, ale są też takie lokale, których standard jest typowo „studencki” – stara kuchnia i łazienka, podniszczone meble, wystrój rodem z PRL-u. Co ciekawe, czynsze w takich zniszczonych lokalach nie zawsze są niższe w porównaniu do tych o wyższym standardzie. Właściciele zachwalają dogodną lokalizację i nie są skłonni obniżyć czynszu ze względu na niższy standard.

Średni miesięczny czynsz najmu w omawianej lokalizacji to: 2 130 zł/m-c. W ofercie są jednak lokale tańsze, najczęściej w blokach w wielkiej płyty. Czynsze zawyżają nowe mieszkania wykończone w bardzo wysokim standardzie. Takie lokale stanowią około blisko 40% wszystkich, stąd ich wpływ na przecięty czynsz jest znaczny.

mieszkanie student

 

Na podstawie kilku wybranych ofert widać, że oferta jest bardzo zróżnicowana. Agata Polińska zaznacza, że główną grupą najemców w tej lokalizacji są studenci i to do nich powinna być skierowana oferta najmu. Ze względu na wysokie koszty nie będą oni zainteresowani mieszkaniami
w bardzo wysokim standardzie. Chociaż studenci mają coraz większe wymagania w zakresie warunków mieszkaniowych, to nie muszą on być aż tak wysokie jak w niektórych apartamentach. Warto jednak mieć na uwadze, że konkurencja jest znaczna i bardzo zaniedbane, czy wręcz zniszczone lokale również nie cieszą się dużym zainteresowaniem najemców.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook