Studenci na celowniku deweloperów

Dla inwestorów zwykłe mieszkania to już za mało. Dlatego szukają nowych rozwiązań dla ulokowania swojego kapitału. Między innymi są to szpitale, mieszkania dedykowane osobom starszym oraz komercyjne akademiki. Tych ostatnich buduje się w Polsce coraz więcej.

Powstawaniu prywatnych akademików sprzyja coraz większa liczba studentów, także tych z zagranicy. Jednocześnie liczba oferowanych w akademikach pokoi praktycznie nie ulega zmianom. Uczelnie wyższe nie są skłonne do budowania nowych obiektów dla studentów, skupiając się raczej na rozbudowie oferty dydaktycznej i związanej z tym niezbędnej infrastruktury. Dlatego z roku na rok coraz większej liczbie studentów nie udaje się uzyskać miejsca w akademiku. Dotychczas jedyną alternatywą dla nich był wynajem prywatnego pokoju lub całego mieszkania. Teraz mają oni także możliwość wynajęcia pokoju, zazwyczaj w standardzie hotelu 1-gwiazdkowego, w specjalnie dla nich dedykowanym budynku, zarządzanym jednak nie przez uczelnię, a osobę prywatną.

Ceny w takich akademikach są oczywiście nieco wyższe niż w uczelnianych domach studenckich. Z reguły jednak są konkurencyjne wobec wynajmu mieszkania, a ponadto jest to wynajem pewniejszy niż od prywatnego właściciela mieszkania, który może podnieść czynsz w każdej chwili.

tab1

Najwięcej prywatnych akademików pojawia się w miastach, w których występuje bogata oferta dydaktyczna, a jednocześnie można tam znaleźć niewiele miejsc noclegowych oferowanych przez uczelnie. Są to m.in. Łódź, Wrocław, czy Poznań. Zgodnie z zapowiedziami inwestorów kolejne prywatne akademiki pojawią się także m.in. w Warszawie, Krakowie, czy Lublinie. Daleko posunięte plany budowy takich obiektów posiada Budner Development w dwóch lokalizacjach w Warszawie – pokoje mają być gotowe w lipcu 2018 r. Spółka planuje stworzyć całą sieć akademików na terenie kraju – w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie oraz Rzeszowie. Rozwój swojej sieci akademików planuje również spółka Griffin Real Estate, będąca właścicielem sieci Student Depot. Najnowszym jej projektem jest dom studencki w Lublinie.

tab.2

Jak widać rynek mieszkań dla studentów rozwija się dość prężnie i raczej nadal tak będzie, ze względu na ciągły przyrost liczby studentów uczelni wyższych w Polsce. Agata Polińska z serwisu otoDom.pl podkreśla, że inwestycje w prywatne domy studenckie mają duże szanse okazać się opłacalne, ponieważ w najbliższym czasie nie powinno zabraknąć chętnych na pokoje w takich akademikach.

 

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook