Stara kamienica na tle nowych apartamentów

Jakie nieruchomości wybierają Polacy? Lokum z historią w samym centrum miasta czy nowe, stylowe mieszkanie w pięknej i spokojnej okolicy? Dla kogo najlepszym rozwiązaniem będzie pierwsza opcja, a dla kogo druga? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań.

Dobra lokalizacja

Nowy apartament i stara kamienica to dwa bardzo różniące się typy mieszkań. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że najczęściej znajduje się w samym sercu miasta. Takie lokum może znajdować się także w ustronniejszym miejscu, gdzie ulice nie są tak gwarne i niekoniecznie musimy męczyć się z codziennym hałasem zza okna. Jednakże nie można go porównywać do apartamentowców, zlokalizowanych w zacisznym miejscu na uboczu. Mniej ruchliwe okolice zapewniają nam nie tylko spokój, ale także dogodną okolice, która umożliwi nam lepszy dojazd.

Z niezwykłą historią

Jednym z powodów, dlaczego ludzie decydują się na mieszkanie w starej kamienicy, jest wyjątkowa historia. Dodatkowo nieruchomość jest wykonana z innych materiałów, a wewnątrz możemy dostrzec różne wysokości sufitów. Atmosfera danej okolicy potrafi przykuć uwagę niejednego zainteresowanego kupca. Są jednak osoby, które nie zwracają uwagi na takie aspekty i nie zależy im na wyjątkowości mieszkania w takiej formie. W tej sytuacji można także pomyśleć o apartamentach, które nie mogą pochwalić się takim urokiem, ale oczywiście nadrabiają pięknym wyglądem.

Niewielki wybór

Na portalach nieruchomościowych możemy znaleźć ogromną ilość oferowanych mieszkań na sprzedaż – na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym. Trzeba spędzić sporo czasu przed komputerem, aby znaleźć mieszkanie, które będzie nam odpowiadało i się nam spodoba. Coraz więcej buduje się nowych apartamentowców, więc i ich ofert będzie sporo. Możemy przebierać między ilością pokoi, piętrami, czy chcemy mieszkanie w centrum czy na uboczu, w wysokim czy niskim standardzie. Jednakże ze znalezieniem lokalu w starej kamienicy może być już problem, ponieważ ofert sprzedaży jest znacznie mniej. Głównie jest to wynik tego, iż liczba takich klasycznych budynków jest ograniczona. Dodatkowo Agata Polińska z serwisu Otodom.pl spostrzega, iż lokatorzy zamieszkują je praktycznie przez całe swoje życie, więc często sprzedaż odbywa się dopiero po ich śmierci. Warto jednak śledzić najnowsze oferty sprzedaży takich starych kamienic, ponieważ mogą one być sporo warte.

Parę miejsc parkingowych

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy – apartamenty zlokalizowane są w miejscach, które są bardzo dobrze skomunikowane. Jeśli budynek znajduje się w centrum miasta, wówczas mamy możliwość dojazdu do niego nawet z kilku stron. Te, które są bardziej oddalone, powinny posiadać drogę doprowadzoną przynajmniej do najbliższej obwodnicy. Oczywiście w obu tych przypadkach mamy zapewniony parking. Niestety w przypadku kamienic nie jest to już takie oczywiste. Bardzo trudno jest znaleźć wzdłuż ulicy wolne miejsce na nasz samochód. Niekiedy wręcz graniczy to z cudem.

udział starych kamienic i nowych apartamentów w ofercie sprzedaży mieszkań

Powyżej umieściliśmy udział procentowy oferowanej sprzedaży mieszkań w starych kamienicach oraz nowych apartamentach w największych miastach Polski. Szybko można zauważyć, jak duża jest różnica pomiędzy tymi dwoma typami budynków. Udział kamienic w żadnym z przedstawionych miast nie przekracza 5%, przy czym udział nowych apartamentów w każdym z nich jest wyraźnie wyższy.
To, które mieszkanie lepiej kupić zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i gustu. Decyzje o wyborze są zawsze kwestią subiektywną (kierujemy się tym, na czym nam zależy najbardziej). W ich porównaniu można dostrzec praktycznie same kontrasty, więc z wyborem nie powinno być żadnego problemu.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook