Standard zgrabnie podwyższony

W dogodnie usytuowanych lokalizacjach blisko centrów dużych miast pojawiają się inwestycje, w których mieszkania mają podwyższony standard. Oprócz położenia inwestycje te mają coś, co je odróżnia od tych w standardzie podstawowym, oraz coś, co czyni je wyjątkowymi na tle sobie podobnych. Czym jest podwyższony standard w budownictwie mieszkaniowym i dlaczego warto rozważyć zakup takiej właśnie nieruchomości?

 

Mieszkania o podwyższonym standardzie plasują się pod względem komfortu użytkowania pomiędzy nieruchomościami z tak zwanego segmentu podstawowego, a apartamentami. Inwestycje w standardzie podstawowym charakteryzuje często położenie w sporym oddaleniu od centrum miasta i duża intensywność zabudowy. Mieszkania, które tam powstają, cechuje minimalizm w zakresie części wspólnych oraz duży nacisk na funkcjonalność i niskie koszty wykorzystanych technologii. Apartamenty z kolei to produkt wyjątkowy, budowane są najczęściej w najbardziej prestiżowych dzielnicach miast. Apartamenty charakteryzuje wysoka jakość wykończenia inwestycji przy użyciu najlepszej jakości materiałów, a mieszkania projektowane są tak, aby zawsze była możliwość utworzenia otwartej przestrzeni, jeśli takie byłoby życzenie właściciela lokalu. Powierzchnia mieszkaniowa, od jakiej lokal można nazwać apartamentem, nie jest ściśle ustalona. Sama powierzchnia i funkcjonalność nie wystarczy. Lokal musi posiadać swoją renomę, wyjątkową architekturę i najwyższą jakość wykonania, bez której apartament nie zasługiwałby na swoje miano.

Mieszkania o podwyższonym standardzie doskonale wypełniają lukę, która tworzy się pomiędzy klientami mającymi zapotrzebowanie, czy też – możliwości nabywcze, ukierunkowane na segment podstawowy, a tymi, dla których istotna jest jakość wykonania, dodatkowa przestrzeń czy bardziej harmonijnie zaprojektowane otoczenie. Są to mieszkania plasujące się w średnich zakresach cenowych (dla Warszawy jest to około 8 – 11 tys. zł za m kw.). Również, podobnie jak w przypadku apartamentów, kładzie się nacisk na łatwe tworzenie przestrzeni otwartych na życzenie klienta. Powierzchnia użytkowa jest zazwyczaj zaprojektowana z większym rozmachem, niż w przypadku standardu podstawowego, z jego charakterystycznym dążeniem do maksymalnej funkcjonalności. Blok lub osiedle, w obrębie którego powstały, są niejednokrotnie częścią szerzej pomyślanego planu. Profesjonaliści, którzy projektują mieszkania o podwyższonym standardzie, współpracują z architektami krajobrazu, nadającymi kształt otoczeniu budynku mieszkalnego, tak, aby wyglądało ono elegancko i stanowiło element większej całości. Otoczenie budynku mieszkalnego z lokalami o podwyższonym standardzie ma być zaprojektowane funkcjonalnie, jednak nie chodzi tu np. o stworzenie dużej ilości miejsc parkingowych na osiedlowym dziedzińcu. Wręcz przeciwnie – reguła jest taka, że parkingi znajdują się pod ziemią, a liczba miejsc stanowi co najmniej 2/3 liczby mieszkań. Dobrze, jeżeli liczba miejsc parkingowych w garażu jest równa lub większa od liczby lokali (tak jak, przykładowo jest w inwestycji przy ul Bobrowieckiej 10, gdzie na 117 lokali powstały 154 miejsca w parkingu podziemnym). Winda o wysokich parametrach użytkowych, obsługująca parking podziemny, jest oczywiście koniecznością.

Planując zakup mieszkania, warto rozważyć inwestycję w lokal o podwyższonym standardzie. Ryzyko nieopłacalności jest tu niewielkie: takie mieszkanie zawsze znajdzie swojego nabywcę, jeżeli zapragniemy je sprzedać, lub lokatora, jeżeli rozważamy jego wynajęcie.

Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook