Sprawdź wiarygodność dewelopera zanim podpiszesz umowę!

Zdecydowaliśmy się kupić dom/mieszkanie na rynku pierwotnym. Decyzja podjęta, wertujemy oferty. Za każdą z nich stoi konkretny deweloper. Którego wybrać? Jak sprawdzić jego wiarygodność?

Z analiz przeprowadzonych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. wynika,
iż decydując się na zakup mieszkania w jednym z największych miast w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu lub Poznaniu) potencjalny poszukiwacz domu/mieszkania ma do wyboru średnio 130 deweloperów. Sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest bardzo ważną czynnością, którą osoba poszukująca mieszkanie powinna wykonać. Niezweryfikowana firma może nam przysporzyć wiele niepotrzebnych problemów, które w skrajnych przypadkach mogą nawet skończyć się dochodzeniem naszych racji przed sądem.

W dzisiejszych czasach mamy naprawdę szeroki wachlarz możliwości sprawdzenia wiarygodności dewelopera. W dobie Internetu znajdziemy w nim wiele istotnych i dostępnych powszechnie informacji również pod tym kątem. Przemysław Kotwicki z portalu otoDom.pl zapoznał nas z kilkoma sposobami. Jedną z możliwości weryfikowania wiarygodności dewelopera jest Krajowy Rejestr Sądowy, w którym znajdziemy wszystkie najistotniejsze dane firmy (siedziba, kapitał zakładowy, czy nazwiska osób reprezentujących spółkę). Na stronie internetowej będziemy mogli poznać jej obecne ale i wcześniejsze inwestycje. Bardzo przydatnym narzędziem są również fora internetowe, na których wypowiadają się osoby, które kupiły mieszkanie lub dom od intesujacej nas firmy. Internet to nie jedyne źródło informacji o deweloperze. Od wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej większość mogących zainteresować nas danych znajdziemy w prospekcie informacyjnym dotyczącym realizowanego przedsięwzięcia. Pożyteczne może okazać się również zasięgnięcie opinii znajomych i rodziny, wizyta w siedzibie inwestora, osobiste odwiedzenie poprzednich inwestycji dewelopera, a nawet skorzystanie z porady prawnej.

Jak wynika z wywiadów przeprowadzonych wśród osób, które w ostatnich dwóch latach nabyły mieszkanie/dom z rynku pierwotnego, co dziewiąty respondent (11%) za jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze mieszkania/domu uznał reputację dewelopera. Istota problemu weryfikacji dewelopera i szeroki zakres możliwości sprawdzenia jego wiarygodności skłoniły portal otoDom.pl do zawarcia w przeprowadzonym badaniu „Kupujemy nowy dom” także pytania:
W jaki sposób sprawdzał(a) Pan(i) wiarygodność dewelopera?

Prawie trzy czwarte respondentów (73%) przed dokonaniem zakupu nieruchomości podjęło wysiłek sprawdzenia wiarygodności dewelopera. Ankietowani robili to na różne sposoby, czasem łącząc kilka metod. Ponad połowa zapytanych (54%) deklaruje, że szukała informacji w internecie. Jedna czwarta respondentów (24%) zasięgała opinii znajomych lub rodziny, a prawie jedna piąta (18%) odwiedziła miejsca poprzednich inwestycji sprawdzanego dewelopera. Około 5% ankietowanych wybrało mniej popularne metody, jak np. zasięgnięcie porady prawnej lub skontrolowanie rejestru dłużników.

Wiarygodność dewelopera okazała się mało istotna dla prawie jednej czwartej badanych (23%). Osoby te przed dokonaniem transakcji z góry założyły, iż firma, z którą podpisują umowę jest godna zaufania.

strefy_nieruchomosci_p_l_wiarygodnosc_dewelopera

Źródło: „Kupujemy nowy dom”, badanie TNS Polska dla otoDom.pl.

W badaniu wzięło udział 501 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli bądź inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat w pięciu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Na każde miasto przypadło 20% ankietowanych.

Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl podsumowując otrzymane wyniki zauważa, iż choć poszukiwania wymarzonego lokum nie rozpoczyna się zwykle od wyselekcjonowania wiarygodnych deweloperów, to większość badanych osób sprawdziła, czy sprzedawca interesującej nieruchomości jest godny zaufania. Przeważnie źródłem informacji o wiarygodności dewelopera był internet. To po raz kolejny pokazuje, jak ważną rolę w dzisiejszych czasach pełni strona internetowa dewelopera.

Agata Polińska, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook