Schronienie dla samochodu

Aura panująca za oknami powoli przypomina o zbliżającej się zimie. Jest to czas, w którym kierowcy przypominają sobie o wymianie opon, a kupujący mieszkania baczniej zwracają uwagę na oferty lokali z miejscami postojowymi.

 

Miejsca postojowe zwykle znajdują się w wielostanowiskowych garażach podziemnych stanowiących część budynków mieszkalnych. Ich powierzchnia wydzielona jest namalowanymi na podłodze liniami. Często termin traktowany jest zamiennie z miejscami parkingowymi, jednakże przyjęło się, że te drugie znajdują się na placu przed budynkiem.

Miejsca postojowe w garażu podziemnym w wielu przypadkach są towarem deficytowym. Z reguły deweloperzy nie są w stanie wygospodarować takiej przestrzeni, która zaspokoiłaby potrzeby wszystkich mieszkańców, dlatego też zwykle dominuje zasada – kto pierwszy ten lepszy. Przeważnie do mieszkania właściciel może dokupić tylko jedno miejsce, jednakże czasami sprzedający decydują się na odstępstwa.

Więcej niż jedno miejsce postojowe w garażu podziemnym jest oferowane w przypadku większych mieszkań lub apartamentów, które nie są kupowanie w pierwszej kolejności. W ten sposób deweloperzy starają się uatrakcyjnić ofertę skierowaną do bardziej zamożnych klientów – ocenia Agata Polińska z serwisu Otodom.pl.

Ile trzeba zapłacić za stanowisko w garażu podziemnym? Ceny są bardzo zróżnicowane zaczynają się od kilkunastu tysięcy, a niekiedy przewyższają nawet 100 tys. zł. Jest to uzależnione od miasta, lokalizacji samej nieruchomości oraz standardu budynku. W przypadku lokalizacji o dużym zagęszczeniu zainwestowanie w miejsce postojowe może okazać się świetną decyzją, nawet jeżeli jeszcze nie mamy własnego auta. Pamiętajmy, że zawsze możemy takie miejsce podnająć sąsiadowi z bloku lub okolicznych osiedli. Stawki wynajmu takich stanowisk mogą być dodatkowym źródłem dochodu.  W Warszawie ceny wynajmu miejsc postojowych wahają się od 110 do 450 zł. W Krakowie zapłacimy już od 140 do 450 zł za stanowisko, a we Wrocławiu od 100 do nawet 600 zł.

Przykładowe oferty mieszkań z miejscami postojowymi

Lokalizacja Cena mieszkania Cena miejsca postojowego Opis mieszkania
Warszawa, Bemowo 479 000 zł 30 000 zł Dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 50,93 mkw. w budynku z 2017 r.
Kraków, Krowodrza 307 000 zł 29 000 zł Rynek Pierwotny. Dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 35, 5 mkw.
Wrocław, Krzyki 429 000 zł 25 000 zł Rynek Pierwotny. Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 65, 7 mkw.
Poznań, Rataje 319 000 40 000 Kawalerka o powierzchni 35 mkw. w apartamentowcu z 2008 r.

Opracowanie Emmerson Realty na podstawie danych serwisu Otodom dla portalu Otodom

 

Jarosław Krawczyk, serwis Otodom

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook