Ruczaj – nieoficjalna 19. dzielnica Krakowa

Ruczaj to część krakowskiej dzielnicy Dębniki. Coraz częściej nazwy tej używa się w odniesieniu do całej południowej części administracyjnej dzielnicy. Chociaż nie jest to nawet samodzielne oficjalne osiedle, to w świadomości mieszkańców funkcjonuje jako oddzielna jednostka, utożsamiana z najdynamiczniej rozwijającą się zabudową mieszkaniową.

Ruczaj można podzielić na dwie części. Pierwszą stanowi wielkopłytowe osiedle, którego budowa zaczęła się w latach 80. XX w. W drugiej części dominują nowe osiedle mieszkaniowe, z których część to osiedla zamknięte. Znajdują się tu również biurowce oraz nowoczesne pracownie naukowe.

Nowsza część osiedla Ruczaj od kilkunastu lat dynamicznie się rozwija. Jednym z impulsów było rozpoczęcie budowy nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budowę kampusu rozłożono na kilka etapów, część budynków naukowo-dydaktycznych jest już oddana. W planach jest także budowa obiektów sportowych i akademików.

Rozwój Ruczaju jest determinowany także przez dynamiczny rozwój podstrefy Kraków – Pychowice, która jest częścią specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny. W strefie swoje siedziby mają firmy zajmujące się najnowszymi technologiami, często wchodząc ze współpracę z jednostkami badawczymi Uniwersytetu Jagiellońskiego. To właśnie bliskość uczelni, która dysponuje najnowocześniejszymi pracowniami silnie przyciąga nowe firmy.

Od kilku lat na Ruczaju powstają nowoczesne krakowski centra biurowe. Swoje oddziały mają tu głównie firmy z sektora BPO zatrudniające kilkaset pracowników. To co wyróżnia Ruczaj jako lokalizację biur to stosunkowa dostępność terenów zielonych w porównaniu z chociażby centrum miasta.

Największy wpływ na zwiększenie atrakcyjności Ruczaju miała budowa trasy szybkiego tramwaju. W Krakowie jest ona gwarantem szybkiego i komfortowego dojazdu do centrum miasta, dlatego też  osiedla, które mają połączenie tramwajowe silnie przyciągają mieszkańców.

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym na krakowskim Ruczaju? Na portalu Otodom.pl zamieszczone jest prawie 1 300 ofert mieszkań na sprzedaż. Są to zarówno lokale w nowym, jak i starszym budownictwie. Ofertę rynku najmu stanowi ponad 300 lokali. Średnie ceny jednostkowe oraz czynsze najmu w podziale na liczbę przedstawia poniższa tabela.

ruczaj

Mimo, że ceny na Ruczaju nie należą do najniższych na krakowskim rynku, to ta część dzielnicy Dębniki cieszy się dużym zainteresowaniem nabywców. Wśród osób szukających kawalerki lub mieszkania 2-pokojowego, po 7% wskazuje właśnie Ruczaj jako docelową lokalizację. Chociaż wydaje się to być niewiele, to jest to czwarta najpopularniejsza lokalizacja dla tych typów mieszkań w Krakowie.

Jeszcze w latach 90. XX w. Ruczaj miał być typową krakowską sypialnią, gdzie ludzie będą wracać po pracy. Liczne inwestycje zarówno publiczne i prywatne sprawiły, że obszar ten jest teraz prężnie rozwijającym się rejonem z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną. Jest to już nie tylko sypialnia, ale jedno z największych krakowskich centrów badawczo-rozwojowych i akademickich. Jak podkreśla Agata Polińska, wolnych gruntów na terenie Ruczaju wciąż pozostało wiele, ambitne są też plany jego dalszej rozbudowy. W ciągu najbliższych kilku lat, ta część Dębnik może stać się jedną z najbardziej funkcjonalnych i atrakcyjnych części Krakowa, a może nawet zyska miano samodzielnej dzielnicy.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook