Ranking najpopularniejszych dzielnic Warszawy na rynku mieszkaniowym

Atrakcyjna lokalizacja jest głównym czynnikiem wyboru mieszkania – to prawda stara jak świat. Sprawdziliśmy, jak prezentuje się obecnie ranking najpopularniejszych dzielnic Stolicy pod względem popytu zgłaszanego przez potencjalnie zainteresowanych klientów. Choć na czele rankingu nie ma zaskoczenia i nadal najczęściej wskazywaną lokalizacją jest Mokotów, to za zaskoczenie można uznać drugą pozycję, która przypadła Pradze Południe.

Szczegółowa analiza bazy klientów poszukujących mieszkań w Warszawie za pośrednictwem portalu Otodom.pl wykazała, że największy popyt na warszawskim rynku mieszkaniowym zgłaszany jest obecnie na mieszkania na terenie Mokotowa, Pragi Południe, Ursynowa oraz Śródmieścia. Co ciekawe, wymienione dzielnice (poza Pragą Południe) znajdują się w czołówce stołecznych dzielnic pod względem najwyższych poziomów cen na rynku warszawskim.

ranking warszawskich dzielnic

Wykres pokazujący najpopularniejsze kierunki wśród poszukujących mieszkań potwierdza regułę obrazującą stan rynku w ostatnich latach: zdecydowanie częściej wyszukiwane są mieszkania w lewobrzeżnej części Warszawy. Oczywiście na taki wynik wpływ ma przede wszystkim lepsze skomunikowanie dzielnic lewobrzeżnych z centrum miasta, choć dzięki budowie drugiej linii metra zwiększyła się ostatnio popularność dzielnic po wschodniej stronie Wisły. Jak dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl już obecnie zauważa się wzrost zainteresowania takimi dzielnicami, jak wspomniana wcześniej Praga Południe, czy Targówek, a w najbliższym czasie tendencja ta jeszcze się uwypukli. Obecnie rozkład procentowy pomiędzy lewobrzeżną częścią Warszawy, a jej prawobrzeżną odpowiedniczką wynosi 65% do 35%, w nadchodzących latach prawdopodobnie stosunek ten będzie się powoli wyrównywał.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na relatywnie niski udział wskazań na dzielnice Ursus i Bemowo, które mają bardzo duży potencjał pod względem spodziewanego rozwoju rynku mieszkaniowego. Obecnie jedynie co dziesiąty z poszukujących mieszkań w Warszawie wyszukiwał ich na terenie tych dwóch dzielnic. Według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl dzięki rozbudowie zachodniej odnogi II linii metra popularność Bemowa oraz Ursusa znacznie wzrośnie. Przedstawione powyżej statystyki są jedynie statystycznym obrazem popytowej strony rynku, każdy klient ma swoje powody, którymi się kieruje na rynku mieszkaniowym. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda popyt od strony rynkowej i uwzględnić to, jako jeden z czynników decyzyjnych (łatwiejsza ewentualna sprzedaż czy wynajem mieszkania).

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook