Ranking krakowskich dzielnic

Kraków jest drugim pod względem liczby ludności miastem w Polsce. Dotyczy to także rynku nieruchomości, który ustępuje tylko warszawskiemu. Warto bliżej przyjrzeć się, które krakowskie dzielnice, zdaniem ich mieszkańców, są najchętniej polecane.

Otodom – najpopularniejszy serwis z ogłoszeniami nieruchomości, przygotował zestawienie najatrakcyjniejszych dzielnic Krakowa.  W Rankingu Dzielnic Otodom uczestniczyło 3064 mieszkańców Krakowa, którzy odpowiadali na pytania dotyczące aspektów życia w poszczególnych dzielnicach. – Z naszego raportu można dowiedzieć się na przykład, które dzielnice zdaniem mieszkańców są najbezpieczniejsze, najlepsze cenowo, a które najbardziej zielone. W badaniu zawarliśmy najważniejsze kryteria lokalizacyjne, którymi sugerują się poszukujący mieszkań, tak by pomóc naszym użytkownikom w podjęciu właściwej decyzji  – wyjaśnia Agata Polińska z serwisu Otodom.

Podstawowe pytanie, które padało w ankiecie brzmiało „na ile prawdopodobne jest, że polecił(a)byś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy”. Skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę). W ten sposób powstał wskaźnik NPS (współczynnik rekomendacji), obliczany jako różnica odsetka promotorów i krytyków, który przyjął wartości od -100 do 100.

Ranking dzielnic Otodom, Kraków

Z Rankingu Dzielnic Otodom wynika, że najchętniej polecaną dzielnicą są Bronowice. Jest to bardzo ciekawa sytuacja, ponieważ zwycięzca rankingu nie zajął pierwszego miejsca w żadnej z pojedynczych kategorii. Na podium znalazły się ponadto Zwierzyniec (najlepsze oceny w kategoriach czysta okolica, zieleń i sąsiedztwo) i Łagiewniki-Borek Fałęcki (dzielnica nie wygrała w żadnym z pojedynczych rankingów). Sporym zaskoczeniem jest odległa pozycja Starego Miasta, które znalazło się wśród trzech najmniej polecanych dzielnic. Ranking zamyka zaś Nowa Huta, która jednocześnie wygrała w kategorii bezpieczeństwa.

– Wyniki rankingu obrazują preferencje mieszkańców Krakowa. Na pierwszym miejscu są dzielnice z dobrze rozwiniętą komunikacją oraz pełną infrastrukturą społeczną, usługową i rekreacyjną, ale jednocześnie spokojne i dające wytchnienie od miejskiego zgiełku. Na przeciwległym biegunie jest Stare Miasto, które ma niski współczynnik rekomendacji, jednak nadal bardzo dużo osób poszukuje mieszkań w okolicy, między innymi pod inwestycję – komentuje Justyna Białowąs z krakowskiego biura nieruchomości Emmerson Lumico.

Należy pamiętać, że przedstawiony ranking nie może wpływać na własną opinię poszczególnych dzielnic. Stwarza jednak szansę, by porównać swoje preferencje lokalizacyjne z oceną osób, które zamieszkują wybrane dzielnice.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook