PREFERENCJE MIESZKANIOWE KRAKOWIAN

Kraków – jedno z najstarszych miast Polski, w którego historyczną i unikalną architekturę płynnie wkomponowano współczesne przestrzenie mieszkalne. Serwis Otodom postanowił sprawdzić jakie preferencje lokalowe mają współcześni mieszkańcy dawnej stolicy Polski.

 

Nowa Huta i Stare Miasto najchętniej wyszukiwanymi dzielnicami Krakowa

Z badania przeprowadzonego przez Otodom wynika, że największe zainteresowanie wzbudzają dwie dzielnice, o zupełnie odmiennym charakterze, a mianowicie Nowa Huta i Stare Miasto. Po 11% użytkowników serwisu Otodom było zainteresowanych zakupem mieszkań w tych dzielnicach.

Nowa Huta jest największą dzielnicą w Krakowie, powstałą niedawno, bo w czasach panującego w Polsce socrealizmu. Posiada charakterystyczny, funkcjonalnie zaprojektowany układ urbanistyczny, skoncentrowany wokół placu centralnego. Charakteryzują ją szerokie arterie, otoczone alejami drzew, a wzdłuż obszerne osiedla. Posiada również dobrze zorganizowaną komunikację wewnętrzną, co jest jej dużym atutem, gdyż jest to dzielnica położona daleko od Śródmieścia. Obecnie dzielnica ta jest najbardziej zadrzewioną, co niewątpliwie jest jej zaletą, gdyż miasto to, a zwłaszcza jego centrum, boryka się z ogromnym smogiem. Ceny są zdecydowanie niższe niż te na Starym Mieście, co jest również dużą zachętą do zamieszkania w tym miejscu.

Stare Miasto zaś, jest zabytkową perłą architektoniczną, z pięknymi kamienicami, miejscami kulturalnymi, malowniczymi uliczkami, dużą ilością kawiarni, restauracji, pubów. Obecnie w obrębie tej dzielnicy jest niewiele wolnego miejsca do zabudowy, dlatego ceny nieruchomości kształtują się na wysokim poziomie. Buduje się tu małą ilość nowych budynków mieszkalnych i głównie te ekskluzywne, na które może sobie pozwolić jedynie wąska grupa ludzi.

Trzecią w kolejności dzielnicą, która cieszy się zainteresowaniem 8% osób korzystających z serwisu Otodom, jest dzielnica Krowodrza. Sąsiaduje ona z zachodnią częścią Starego Miasta. Jest zaliczana do bezpiecznych i spokojnych części miasta. Także obecność wielu terenów zielonych, np. zabytkowy Park Krakowski, jest dużą zachętą do zamieszkania w tej części Krakowa, a ceny za metr kwadratowy są przystępniejsze niż te w starej części miasta.

Kolejną dzielnicą, cieszącą się dużą popularnością są Dębniki, z wynikiem zapytań  6%. Ruczajem zainteresowało się 5%, zaś Bronowicami, Podgórzem, Prądnikiem Białym, Wolą Justowską i Grzegorzkami po 4% poszukujących.

dzielnice Kraków

Mieszkania 2-pokojowe o powierzchni 40 m. kw. i 3-pokojowe o metrażu 60 m. kw. najczęściej wyszukiwanymi w Krakowie

Największą popularnością cieszą się dwa rodzaje mieszkań: 40 m kw. podzielone na 2 pokoje i 60 m kw. z 3 pokojami. Po 13 % użytkowników serwisu w pierwszej kolejności było właśnie nimi zainteresowane.

– Są to mieszkania spełniające kryteria różnych grup społeczeństwa. Te posiadające 2 pokoje zwykle kupowane są przez studentów i młodych ludzi. W związku z tym, iż Kraków jest największym pod względem zatrudnienia skupiskiem firm z sektora usług biznesowych w Polsce, mieszkania o tej powierzchni są kupowane również dla kadry managerskiej. Lokale 3-pokojowe, o powierzchni 60 m. kw. są już w stanie spełnić swoją rolę jako miejsce do zamieszkania przez rodzinę – ocenia Agata Polińska z serwisu Otodom.

Dużym zainteresowaniem, bo 12%, cieszą się mieszkania o powierzchni 50 m kw. z dwoma pokojami. Kolejno 11% osób jest zainteresowanych mieszkaniami 70 metrowymi z 3 pokojami  i 50 metrowymi, również z 3 pokojami.

powierzchnie Kraków

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook