Poznań – najpopularniejsze lokalizacje na rynku mieszkaniowym

Zestawienie najczęściej wpisywanych lokalizacji przez klientów poszukujących mieszkań za pośrednictwem serwisu Otodom.pl pozwala na przedstawienie najpopularniejszych dzielnic miast. W tym artykule przyjrzymy się Poznaniowi. Czołówkę rankingu stanowią dzielnice o charakterze typowo mieszkaniowym: Grunwald i Rataje.

Na poniższym wykresie zaprezentowano najczęściej wpisywane frazy, podobnie jednak jak w wypadku innych miast należy jednak dodać kilka słów wyjaśnienia. Do roku 1990 obowiązywał podział Poznania na następujące dzielnice administracyjne: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto, Wilda. Podział ten nadal funkcjonuje w świadomości mieszkańców, stąd też prezentowane poniżej dane stanowią mieszankę wskazań na te większe dzielnice, jak i małe osiedla, pozwalają jednak na zorientowanie się o kierunkach zgłaszanego popytu. Sytuacja ta ma oczywisty wpływ na otrzymane wyniki.

poznan

Wykres pokazujący najpopularniejsze kierunki wśród poszukujących mieszkań potwierdza utrzymującą się dużą popularność typowo mieszkaniowych osiedli. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl komentuje, że w Poznaniu odmiennie niż innych większych miastach, lokalizacje ściśle centralne nie uzyskują tak częstych wskazań wśród osób poszukujących mieszkań, szukają ich oni po prostu tam, gdzie jest ich z jednej strony najwięcej, z drugiej strony w dogodnej, preferowanej przez danego klienta lokalizacji.

Przedstawione powyżej dane są jedynie statystycznym obrazem popytowej strony rynku, każdy klient ma swoje powody, którymi się kieruje na rynku mieszkaniowym. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda popyt od strony rynkowej i uwzględnić to, jako jeden z czynników decyzyjnych (łatwiejsza ewentualna sprzedaż czy wynajem mieszkania).

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Google Plus