Gdzie w Polsce jest najczyściej?

Czy jesteśmy zadowoleni z tego, jak nam #siężyje? Światło dzienne ujrzał kolejny ogólnopolski raport – tym razem oceniający czystość. Na podium po raz kolejny znalazła się Warszawa, jednak zwycięzca zaskakuje – to miasto niemal 5 razy mniejsze pod względem liczby mieszkańców, niż stolica!

Czyste miasto to nie tylko schludne i zadbane ulice, chodniki i parki, ale też wolne od reklam czy wulgaryzmów ściany budynków, a także czyste powietrze. W takim miejscu żyje się lepiej i bardziej komfortowo, a także zdrowiej. Gdy nasza okolica jest schludna, chce nam się w niej przebywać i jest to też powód do dumy – nie wstydzimy się tego, jak mieszkamy.

Czystość i  porządek odczuwalnie wpływają nie tylko na nasz komfort życia, ale też bezpieczeństwo. Zapytaliśmy więc Polaków o zdanie – zarówno mieszkańców dużych miast, miasteczek, jak i wsi. Ich odpowiedzi złożyły się na barwny obraz – mówi Aleksandra Kubicka z serwisu Otodom, który zrealizował badanie we współpracy z OLX i PBS. – Jak się okazuje, ostatnie lata to zdecydowany zwrot w kierunku proekologicznych postaw, dzięki czemu zauważalna jest znaczna poprawa czystości polskich miast – dodaje.

Wyniki badania podzielone zostały na kategorie, w zależności od wielkości miasta: metropolie (powyżej 300 tysięcy), duże (od 50 do 300 tysięcy), małe (poniżej 50 tysięcy) oraz wsie. W skali całego kraju nie jest źle: średnia wyniosła 5,37 punktów na 7 możliwych.

Im mniejsze miasto, tym czystsze

W rankingu największych miast Polski na podium znalazły się m.in. Warszawa i Kraków. Gród Kraka zanotował tym samym lepszy wynik, niż w poprzedniej edycji raportu, dotyczącej transportu. Zwycięstwo, co może zaskakiwać, należy jednak do miasta niemal 5 razy mniejszego pod względem liczby mieszkańców, niż stolica! W całym rankingu wyraźnie widać zasadę: im mniejsza miejscowość, tym czystsza. Wśród tych najmniejszych aż 37 zanotowało wysoki wynik powyżej 6 punktów.

Wschód najczystszy

Dzieląc wyniki na województwa, uderza rozbieżność pomiędzy wschodnią, a zachodnią częścią naszego kraju. – Granicę podziału wyznacza rzeka Wisła. Szczególnie widoczne jest to pod względem oceny zarządzania odpadami – komentuje Agnieszka Puchalska z PBS. – W opinii mieszkańców Polska Wschodnia wydaje się czystsza niż Polska Zachodnia. Również działalność służb komunalnych w tej części została wyżej oceniona – dodaje. Najbardziej zadowoleni z czystości swojej okolicy są mieszkańcy województwa podkarpackiego, podlaskiego i lubelskiego.

Gdzie w Polsce jest najczyściej? Poznajcie zwycięzców poszczególnych kategorii!

Top 5 największych polskich miast

5. Katowice z wynikiem 5,28

Pierwszą piątkę polskich metropolii otwierają Katowice. Przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, odpowiedzialnego m.in. za sprzątanie miasta mają trudne zadanie – jednego dnia jest czysto, ale już następnego trzeba coś poprawiać i sprzątać. Odpady są jednak wywożone na bieżąco, zwłaszcza wiosną, kiedy miasto przystępuje do wielkiego sprzątania po zimie: mycia chodników ze ścieżkami rowerowymi, czyszczenia elementów małej architektury w centrum, czyli koszy, ławek, leżaków, donic i stojaków rowerowych. Tylko do końca lutego zebrano aż 400 ton śmieci! Efekty są wyraźnie widoczne, zwłaszcza w centrum miasta, a czystość przestrzeni publicznej w Katowicach potwierdził również sanepid, który podczas zeszłorocznej kontroli nie miał zastrzeżeń co do stanu m.in. podziemnego dworca autobusowego pod placem Szewczyka czy hali i peronów dworca kolejowego, a także większości autobusów oraz tramwajów.

4. Gdańsk z wynikiem 5,31

Miasto ma z pewnością trudne zadanie – musi dbać o czystość nie tylko ulic, placów czy parków, ale i plaż. Jednak robi to bardzo dobrze: w ubiegłorocznym sezonie aż sześć gdańskich kąpielisk oraz trzy przystanie żeglarskie wyróżnione zostały międzynarodowym certyfikatem błękitnych flag. W związku z turystycznym charakterem miasta, w sezonie zwiększana jest także częstotliwość oczyszczania i monitorowania okolic centrum, a przystanki autobusowe i tramwajowe sprzątane są codziennie. Czystość poprawiają jednak nie tylko same służby, ale przede wszystkim zaangażowanie samych mieszkańców. Na oficjalnej stronie miasta dostępna jest Mapa Porządku – aplikacja umożliwiająca każdemu szybkie zgłoszenie wszelkich sygnałów dotyczących utrzymania porządku, które automatycznie przekazywane są odpowiednim służbom. To pierwsza taka aplikacja w Polsce, jednak jak się okazuje – bardzo potrzebna. Tylko w ciągu miesiąca notuje się ponad 600 zgłoszeń od Gdańszczan.

2. ex aequo Kraków z wynikiem 5,41

Kraków co roku odwiedza ponad 12 mln osób. Miasto jest jedną z głównych wizytówek naszego kraju, dlatego cieszy jego wysoka pozycja w rankingu. Mimo, iż powietrze pozostawia jeszcze sporo do życzenia, “na ziemi” służby spisują się bardzo dobrze. Kosze, ławki, trawniki czy ścieżki otaczających Rynek Główny Plantów są codziennie sprzątane, a nawet malowane, podobnie jak zabytkowe uliczki centrum. Miasto dba także o czystość od szpecących afiszów i szyldów. Restrykcje co do umieszczania reklam funkcjonują m.in. w rejonie Starego Podgórza oraz w Starym Mieście, gdzie wprowadzono specjalny park kulturowy. Kraków ma jednak swoje bolączki. Jedną z nich, podobnie jak w wielu innych polskich i europejskich miastach, jest nielegalne graffiti. Tylko w 2015 roku Straż Miejska otrzymała 2 308 zgłoszeń, a rocznie miasto i prywatni właściciele wydają miliony złotych na odnawianie miejsc niszczonych przez wandali. Aby skutecznie walczyć z problemem, działa grupa „Pogromcy Bazgrołów”, a mieszkańcy, m.in. poprzez specjalną aplikację, mogą zgłaszać nowopowstałe napisy.

2. ex aequo Warszawa z wynikiem 5,41

Czystość Warszawy doceniają nie tylko odwiedzający stolicę obcokrajowcy, ale i mieszkańcy – w 2015 roku aż 86% z nich dobrze oceniło czystość i porządek w mieście (według Barometru Warszawskiego), potwierdza to także drugie miejsce miasta w rankingu #siężyje, czysta okolica. Stolica posiłkuje się twardymi danymi: tylko w ubiegłym roku z ulic zebrano 2500 ton zanieczyszczeń. Jak mówi Tomasz Demiańczuk z UM Warszawa, standardy czystości i porządku dla terenów miejskich są wyśrubowane. – Od wiosny do jesieni ulice podlegające ZOM oczyszcza 25 zamiatarek i 18 zmywarek. Ulice zamiatane i zmywane są, jeśli pozwalają na to warunki pogodowe, średnio raz na tydzień. Codzienne porządki prowadzone są w parkach oraz na terenach zieleni przy ulicach. Kosze na śmieci są opróżniane nawet 10 razy w ciągu dnia – opowiada. O czystość w mieście dba także m.in. całodobowe Interwencyjne Pogotowie Oczyszczania, które w ubiegłym, roku angażowało się ponad 7,5 tysiąca razy oraz 15 skazanych z Zakładu Karnego Warszawa-Białołęka, którzy nieodpłatnie wykonują prace na rzecz czystości miasta.

1. Lublin 5,43

Na pierwszym miejscu zestawienia czystych miast znalazł się Lublin, gdzie od dłuższego czasu prowadzona jest zracjonalizowana polityka gospodarowania odpadami komunalnymi i edukacja mieszkańców. – Głównym celem jest zwiększenie odzysku i recyklingu, zniechęcanie do tworzenia dzikich wysypisk oraz procederu palenia odpadów w piecach. Gminny system zbiórki jest bardzo dobrze oceniany i akceptowany o czym świadczą rosnące z roku na rok wskaźniki odpadów selektywnie zebranych. Zbudowaliśmy tak efektywny system odbioru odpadów, że pokusa, by wyrzucić śmieci w przestrzeni publicznej, została zminimalizowana – opowiada Krzysztof Żuk, prezydent miasta. O tym, że miasto dobrze radzi sobie z likwidowaniem odpadów świadczy też ilość uprzątanych dzikich wysypisk: tylko w 2016 roku zlikwidowano ich 525. W tym roku porządki także już ruszyły, i pozytywnie zaskakuje mniejsza liczba składowisk, niż rok temu. Miasto zachęca też do zgłaszania informacji o miejscach, które wymagają uprzątnięcia i wspólne zadbanie o rzeszowską przestrzeń.

Ocena 10 największych miast, czysta okolica

Duże miasta lepsze niż aglomeracje

Miasta do 300 tys. mieszkańców zanotowały lepsze rezultaty niż Warszawa czy Gdańsk! Na czele zestawienia znalazł się Rzeszów, jako jedyny zdobywając notę powyżej 6 punktów (6,04). Tuż za nim uplasował się Ełk z wynikiem 5,82, a stawkę zamyka Mielec (ocena 5,76). Rzeszów to kolejne miasto ze ściany wschodniej po Lublinie, które znalazło się na czele rankingu #siężyje. Przedstawiciele władz miasta nie są zaskoczeni tak dobrym wynikiem. – Od kilku lat Rzeszów jest uznawany za najczystsze miasto w Polsce. Państwa raport również zdaje się to potwierdzać. Na czystość miasta wpływa jednak przede wszystkim postawa mieszkańców. Praktycznie nie spotyka się przypadków kiedy przechodnie wyrzucają coś na chodnik. Co więcej – potrafią zwrócić komuś uwagę aby nie śmiecił. Gdy są jakieś niedociągnięcia, mieszkańcy je zgłaszają na spotkaniach z prezydentem. Takich spotkań jest organizowane ok. 30-40 rocznie – opowiada prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

miasta duże, czysta okolica

Im mniejsza miejscowość, tym czystsza?

Najlepiej stan czystości swojej okolicy ocenili mieszkańcy małych miast i wsi. To zrozumiałe – sprawniej mogą one zarządzać pracą służb komunalnych dbających o czystość i tym samym wydatnie podnosić efektywność. Pierwsze miejsce na podium miast do 50 tys. mieszkańców przypadło Gogolinowi, który może poszczycić się wynikiem 6,25. Tuż zanim znalazł się Imielin (6,23) a na trzecim miejscu Chełmek z notą 6,16. W rankingu #siężyje wyraźnie widać zasadę: im mniejsza miejscowość, tym czystsza. Wśród wsi najlepiej jest w Koszęcinie (6,36 punktów), drugie miejsce zajął Budzyń  z rezultatem 6,35, a trzecia lokata przypadła Bojszowom, z wynikiem 6,28 punktów.

miasta małe, czysta okolica

wsie, czysta okolica

O badaniu

Badanie zostało zrealizowane na przełomie września i października 2016 roku metodą wywiadów internetowych. Wzięło w nim udział 141 193 respondentów z całej Polski, którzy oceniali 10 najważniejszych aspektów życia. Trzeci już raport, tym razem z kategorii “czysta okolica”, prezentuje subiektywny stosunek badanych do stwierdzenia: „W moim sąsiedztwie jest czysto, śmieci usuwane są regularnie” (skala odpowiedzi 1 = „zupełnie się nie zgadzam”, 7 = „w pełni się zgadzam”. Nadzór merytoryczny nad projektem sprawuje Agencja Badawcza PBS z Sopotu. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie www.siezyje.otodom.pl.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook