Polacy polują na nieruchomości w górach (zwłaszcza w ferie)

28 stycznia rozpoczęły się ferie w kolejnych czterech województwach. Ferie to okres, kiedy sporo rodziców decyduje się na urlop i spędzenie przynajmniej kilku dni na odpoczynku razem ze swoimi pociechami. Oczywiście o tej porze roku niewiele osób wybiera relaks nad morzem. Pierwszym wyborem są górskie miejscowości.

Ferie w pełni

W pierwszych pięciu województwach od poniedziałku uczniowie musieli już na dobre pożegnać się z przysłowiową labą i wrócić po feriach do szkoły. Z kolei ci z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego właśnie zaczęli międzysemestralną przerwę. Ostatnie pięć województw rozpocznie swoją zmianę 11 lutego. Większość rodzin wykorzystujących przerwę w szkole na rodzinny wyjazd kieruje się na południe. Pora roku i całkiem dobre w tym sezonie warunki narciarskie sprawiają, że stoki przeżywają oblężenie. Wypoczynkowe, górskie miejscowości już od pewnego czasu cieszą się sporym zainteresowaniem mieszczuchów również, jeśli chodzi o zlokalizowane na ich terenie nieruchomości. Agata Polińska z serwisu Otodom stwierdza, że „większość turystów oczywiście rezerwuje miejsce w pensjonacie lub hotelu. Jednakże grupa osób, które kupują w takich miastach i miasteczkach mieszkanie, dom lub lokal w condohotelu systematycznie się w naszym kraju zwiększa. Pozwala to z jednej strony częściej wracać w ulubione miejsce i nie martwić się o brak wolnych noclegów, a z drugiej czasem także zarabiać na wynajmie nieruchomości”.

Stolica… górskich nieruchomości

Najwięcej miłośników zimy i wszystkich jej atrakcji, jak zwykle odwiedza Zakopane. Stolica polskich Tatr to zdecydowanie największe miasto i co z tym związane również największy rynek „górskich” nieruchomości. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza, że „w chwili obecnej na kupców czeka tam ponad 200 nowych mieszkań i około 180 lokali z drugiej ręki. W mniejszych ośrodkach oferta jest oczywiście niższa. W Wiśle, Szklarskiej Porębie oraz Ustroniu chętni mogą wybierać spośród kilkudziesięciu deweloperskich i zbliżonej liczby używanych mieszkań. Dość ograniczona jest za to podaż nieruchomości mieszkaniowych na rynku wtórnym w Szczyrku. W Karpaczu, w porównaniu reszty do górskiej konkurencji, lokali mieszkalnych prosto od dewelopera jest mniej, bo tylko 15”.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego w górskich miejscowościach wypoczynkowych

Miasto Liczba mieszkańców Oferty z rynku pierwotnego Oferty z rynku wtórnego
Zakopane 27 266 218 176
Szczyrk 5 699 38 7
Wisła 11 106 32 38
Szklarska Poręba 6 681 31 59
Ustroń 16 108 30 69
Karpacz 4 711 15 40

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

Powiew górskiego luksusu

W górskich miejscowościach wypoczynkowych, podobnie jak w tych zlokalizowanych nad morzem, ruch turystyczny przekłada się na ceny. Za jeden mkw. trzeba zapłacić od mniej więcej 8 tys. zł do nawet ponad 18 tys. zł. W górach z roku na rok zwiększa się również oferta nieruchomości skierowana do osób, które oprócz zimowego szaleństwa, górskich wędrówek, wyjątkowych widoków i świeżego powietrza potrzebują jeszcze trochę więcej niż odrobinę luksusu. Uwagę takich osób może przyciągnąć oddany w 2015 roku, 151-metrowy apartament w Zakopanem, wyceniany na, bagatela, 2,8 mln zł. Coś dla siebie mogą znaleźć jednak i osoby polujące na cenowe okazje, dysponujące mniej zasobnym portfelem. Wszystko zależy od standardu oraz lokalizacji nieruchomości. W poniższym zestawieniu uwagę zwracają zwłaszcza najtańsze z wystawionych obecnie na sprzedaż lokali w Wiśle i Karpaczu. W obydwu przypadkach oferty dotyczą jednak używanych mieszkań przeznaczonych do remontu. W tym drugim nawet do generalnego remontu.

Oferty najtańszych i najdroższych mieszkań

Miasto Najtańsze Najdroższe
Zakopane 260 tys. zł, 31 mkw., 2 pokoje 2,8 mln zł, 151 mkw., 3 pokoje
Szczyrk 267 tys. zł, 25 mkw., 2 pokoje 525 tys. zł, 62,4 mkw., 3 pokoje
Wisła 169 tys. zł, 58 mkw., 3 pokoje 925 tys. zł, 49 mkw., 1 pokój
Szklarska Poręba 91,3 tys. zł, 10,6 mkw., 2 pokoje 942,9 tys. zł, 67,3 mkw., 3 pokoje
Ustroń 162 tys. zł, 35,8 mkw., 2 pokoje 1,6 mln zł, 138 mkw., 4 pokoje
Karpacz 99 tys. zł, 29,1 mkw., 2 pokoje 400 tys. zł, 36,1 mkw., 2 pokoje

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook