Pilotażowe lokalizacje w programie Mieszkanie Plus

Poznaliśmy już miasta, w których będą mogły powstać pierwsze tanie mieszkania na wynajem wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus. W ostatnich dniach podpisano w tej sprawie listy intencyjne między spółką realizującą pilotaż programu Mieszkanie Plus – BGK Nieruchomości a jednostkami samorządu terytorialnego. Gdzie i jak dużo mieszkań ma szansę powstać w efekcie zawartych porozumień?

Na wstępnie wytypowanych nieruchomościach obejmujących ok. 67 ha w ciągu dwóch najbliższych lat ma szansę powstać 6 tys. mieszkań. Szczegółowe dane zebrane zostały w poniższej tabeli. Uwagę zwraca fakt, iż praktycznie trzy czwarte lokali trafi do zaledwie dwóch województw: śląskiego (Katowice, Gliwice, Chorzów i Tychy) oraz wielkopolskiego (Poznań i Września). Z drugiej strony w gronie pilotażowych miast zabrakło reprezentantów kilku województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i łódzkiego.

Pilotażowe lokalizacje w programie Mieszkanie Plus

Warto nadmienić, iż cześć samorządów dostrzega w programie Mieszkanie Plus realną szansę na możliwość częściowego odciążenia, jeśli chodzi o kolejki osób i rodzin czekających na mieszkanie. Często miasta i gminy dysponują gruntami, ale brak środków w budżecie utrudniał im realizacje inwestycji łagodzących ten problem. Pojawienie się partnera z kapitałem i połączenie sił powinno okazać się korzystne dla obu stron.

Ale nie tylko samorządy mogą wnosić grunty pod budowę bloków w ramach Mieszkanie Plus. Udostępnione w tym celu będą mogły zostać jeszcze inne grunty państwowe, między innymi te będące w dyspozycji PKP i innych spółek państwowych, Agencji Mienia Wojskowego czy Agencji Nieruchomości Rolnych. Tak więc w kolejnych miesiącach można spodziewać się ogłaszania kolejnych lokalizacji, w których będą mogły powstać tanie mieszkania na wynajem.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook