PIELĘGNACJA OGRODU – przyjemność czy obowiązek?

Ponieważ wkraczamy właśnie w nowy sezon w ogrodzie, powraca dylemat, przed którym stajemy każdego roku: czy praca w ogrodzie jest dla mnie przyjemnością czy tylko przykrym obowiązkiem?

Oczywiście dylemat ten najczęściej nie wynika z naszej niechęci do ogrodu, ale zwykle z naszego stylu życia, obłożenia obowiązkami zawodowymi, rodzinnymi i wszystkimi innymi, które całkowicie pochłaniają nasz czas.

Zanim spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie tytułowe, wcześniej musimy odpowiedzieć na pytanie pomocnicze: czym jest dla mnie mój ogród?

Warianty najczęściej są trzy, zaczynając od najmniej optymistycznego przedstawiają się następująco:

A. Ogród jest: elementem nieistotnym i mógłby nie istnieć. Jednak specyfika domu, w którym mieszkam skazuje mnie na niego,

B. Ogród jest: miejscem rekreacji, odpoczynku i tzw. letnim salonem, gdzie w sezonie z przyjemnością podejmuję gości,

C. Ogród jest: moim hobby i miejscem realizacji zainteresowań.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przypisując się do któregoś z powyższych wariantów, właściwie z góry odpowiadamy sobie na tytułowe pytanie: będąc w grupie A – pielęgnacja ogrodu jest dla nas przykrym obowiązkiem, będąc w grupie C – pielęgnacja jest przyjemnością, natomiast grupa B – pozostaje jeszcze nie określona.

 

Jak to w życiu bywa, skrajne postawy czyli A i C stanowią pewien margines i mniejszościowy udział wśród posiadaczy ogrodów, a najliczniejszą grupą pozostaje grupa B, dla której przydomowy ogród to miejsce wypoczynku i rekreacji. Oznacza to, że osoby te traktują ogród jak miejsce, w którym chcą wypocząć i użytkować je w pełnej okazałości, nie koniecznie poświęcając swój czas na osiągnięcie efektu jakim się cieszą. Jak zatem osoby znajdujące się w tej grupie mają odpowiedzieć sobie na postawione pytanie: czy pielęgnacja ogrodu jest przyjemnością czy tylko obowiązkiem?

 

Aby sobie ułatwić warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka ważnych elementów i uświadomić sobie jaki ma się do nich stosunek:

–          osiągnięcie trwałego efektu zadbanego ogrodu wymaga systematycznych, właściwie ciągłych nakładów pracy czyli poświęcenia wielu godzin swojego czasu,

–          osiągnięcie trwałego efektu zadbanego ogrodu wymaga posiadania solidnej i wszechstronnej bazy sprzętowej, którą ponadto trzeba przechowywać, konserwować i serwisować,

–          osiągnięcie trwałego efektu zadbanego ogrodu wymaga określonej wiedzy z zakresu utrzymania i pielęgnacji zieleni,

–          osiągnięcie trwałego efektu zadbanego ogrodu to systematyczny, duży wysiłek fizyczny,

–          osiągnięcie trwałego efektu zadbanego ogrodu wymaga systematycznych nakładów finansowych,

–          osiągnięcie trwałego efektu zadbanego ogrodu można osiągnąć własnymi siłami, sprzętem i nakładem czasowym lub korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy,

PIELĘGNACJAzogrodemnaty3

Powyższe punkty pokazują, że posiadanie ładnego i zadbanego ogrodu wymaga poświęcenia mu wielu aspektów naszego życia. Odpowiadając sobie na postawione w tytule pytanie musimy wiedzieć czy ważnym jest dla nas tylko ładnie wyglądający ogród, w którym chcemy przebywać i odpoczywać po ciężkiej pracy czy także gotowi jesteśmy, a przede wszystkim mamy możliwość poświęcić swój czas, pracę i nakłady finansowe na jego pielęgnację. Ogród to żywy organizm, który na moment puszczony „samopas” może wymknąć się z pod naszej kontroli. Warto o tym pamiętać i uświadomić sobie, że aby cieszyć się jego urodą należy mu dać dużo od siebie. Jeśli nie jesteśmy na to gotowi, a jednocześnie chcemy mieć piękny ogród to pamiętajmy, że jest to możliwe, istnieją dziś firmy, które zrobią to za nas. Oczywiście być może działania w ogrodzie, szczególnie „od czasu do czasu”, są dla nas przyjemnością jednak musimy wiedzieć czy mamy możliwość na systematyczność i ciągłość poświęcania naszej pracy. Bo jeśli nie, a za wszelką cenę będziemy starali się nadgonić „sytuację” w ogrodzie to po pewnym czasie okaże się, że przyjemność przerodzi się jednak w przykry obowiązek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szczególnie teraz wczesną wiosną kiedy wkraczamy w nowy sezon jest okazja aby „uporządkować” swoje podejście do ogrodu i poczynić pewne założenia. Oszczędzi to wielu nerwów, pozwoli uporządkować i zaplanować sprawy ogrodowe, a nam pozostanie tylko cieszyć się jego zadbanym wyglądem czyli tym co jest najistotniejsze.

  sprawdź ceny transakcyjne mieszkań z aktów notarialnych

Emmerson_Corporate_Identity_GuidelineTomasz Szostak

www.zogrodemnaty.pl

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook