Ogrody Watykańskie-mistyczne miejsce pełne spokoju

 

Wchodząc przez bramę do Państwa Watykańskiego sami nie wierzyliśmy, że już za chwilę podążymy alejkami, którymi przez ostatnie kilkaset lat spacerowali kolejni Papieże. Jest to cudowne miejsce zaraz przy Bazylice Świętego Piotra. Zwiedzanie Ogrodów Watykańskich   indywidualnie, bez zorganizowanej grupy, bez limitu czasowego,  z dostępem do całego kompleksu jest prawie  niemożliwe, nam się udało z czego jesteśmy bardzo dumni. Zrobiliśmy ponad 1000 zdjęć, z których wybraliśmy około 50 najciekawszych. Udało nam się uwiecznić dom, w którym obecnie mieszka Benedykt XVI  i  dom, w którym mieszka Papież Franciszek oraz wiele cudownych i pięknych miejsc.

Mimo, że na dworze był niesamowity upał, nasza 4 godzinna wędrówka po wzgórzach i dolinach Ogrodów Watykańskich upłynęła bardzo szybko i bez większego zmęczenia. Chociaż mieliśmy do przemierzenia 16 ha ziemi naznaczonej historią, piękną zielenią, a przede wszystkim niesamowitym uduchowieniem, które czuliśmy na każdym kroku. Niesamowite było też to, że kilkaset metrów od nas, na Placu Świętego Piotra w tamtej chwili kłębiły się niesamowite tłumy, kolejka do Bazyliki Świętego Piotra liczyła kilka tysięcy osób. My jednak mimo, że tak blisko  tego całego zgiełku, znajdowaliśmy się w oazie ciszy i niesamowitego spokoju.  Podczas naszej wędrówki spotkaliśmy tylko kilku ogrodników, dwóch pracowników budowlanych, którzy naprawiali murek jednej z alei i oczywiście strażników watykańskich, którzy na swoich posterunkach rozstawionych w całym ogrodzie dyskretnie dbali o bezpieczeństwo.

Pomyśleliśmy, że nie będziemy Państwu przeszkadzać w wycieczce po Ogrodach Watykańskich i podpiszemy tylko kilka zdjęć, resztę niech opowie Wam Wasza wyobraźnia .

Ogrody powstały w XIII wieku, kiedy to Papież Mikołaj III przeniósł siedzibę papieską z Lateranu na Watykan. Miały one służyć do modlitwy i odpoczynku oraz obrony rezydencji, dlatego z 3 stron są one otoczone kamiennym murem Leona IV. Każdy Papież zostawiał tu coś po sobie. Jan Paweł II założył ogródek warzywny, który do tej pory pielęgnują Siostry z Zakonu Klauzurowego. Oprócz okazałych drzew i roślin, jest tu także wiele kapliczek, fontann, rzeźb, altanek, oranżerii i grot. Znajdziemy tu takie rośliny jak bananowce, tytoń, palmy, cyprysy, araukarie oraz niezliczoną ilość punktów, przy których warto zatrzymać się na dłużej i delektować się ich pięknem. Należy do nich między innymi replika groty Matki Boskiej z Lourdes.

 

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie16Dom świętej Marty, w tym miejscu mieszka Papież Franciszek

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie63Dom, w którym mieszka emerytowany Papież, Benedykt XVI

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie13

Zanim jednak weszliśmy do Ogrodów Watykańskich, nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do Kościoła i na Cmentarz

Mijając bramę prowadzącą do Państwa Watykańskiego i kierując się w stronę Auli Pawła VI, po lewej stronie znajduje się mały dziedziniec utworzonego w 1876 roku Kolegium Niemieckiego. Pośród palm i egzotycznych krzewów znajdują się nagrobki, krzyże, pomniki . To niemiecki cmentarz, który mimo swojej niezwykłej historii i wrażeniu,  że znajdujemy się  na terenie jakiejś prastarej, antycznej wręcz nekropoli, ale nic bardziej mylnego, bo spacerując  po wyrytych na płytach nagrobnych, daty śmierci wskazują  na pochówek niemal w ostatnich miesiącach i latach. To jedyna ( poza papieskimi  grobami w podziemiach bazyliki Św. Piotra ) czynna nekropolia Watykanu.

Przywilej bycia pochowanym na mocy dawnych statusów datujących się na rok 1450 przynależy jedynie Bractwu Żałobników Najświętszej Maryi Panny, gdzie jej członkowie  ginęli męczeńską śmiercią pierwsi chrześcijanie. Potem ten przywilej rozszerzono na osoby pochodzenia niemieckiego, które zmarły w trakcie pielgrzymki do Wiecznego Miasta. W niektórych stuleciach chowano tam także Holendrów, Walonów i członków zgromadzeń zakonnych o niemieckiej proweniencji. Spoczywa tam także kilku komendantów Gwardii Szwajcarskiej, książęcych niemieckich rodów  i szlachty oraz rektorów Kolegium Niemieckiego, miedzy innymi grób zmarłego w maju tego roku księdza doktora Erwina Gatza.

Wśród grobów, które budzą największe zainteresowanie jest miejsce spoczynku owianej niezbyt miłą legendą niemieckiej zakonnicy Siostry Pascaliny Lehnert, która była kimś w rodzaju osobistej sekretarki papieża Piusa XII.

Atrium, w którym znajduje się cmentarz otoczone jest wysokim murem , na którego ścianach znajdują się wykonane z ceramicznych płytek sceny Drogi Krzyżowej.

Kolegium Niemieckie jest jednym z nielicznych kolegiów narodowych ( w ogrodach Watykańskich znajduje się poza niemieckim, jeszcze Kolegium Etiopskie ), których siedziba jest na terenie Państwa Watykańskiego. Tak wyjątkowy cmentarz posiadają jedynie Niemcy.

Znajduje się tu także Kościół, do którego można wejść jedynie przez cmentarz. Wejście to zostało całkowicie odbudowane w latach 1972 i 1975 przez niemieckiego architekta Elmara Hillebranda z  darowizny Prezydenta Republiki Niemiec Theodora Heussa. W portalu na lewo od kościoła jest rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z herbem łuku, który reprezentuje współczujący dwugłowy orzeł  łącząc słynny epizod z chrystologicznej  uczty cesarskiej.

Kaplica Szwajcarska w Kościele to miejsce pochówku  Gwardii Szwajcarskiej w Rzymie do 1527. Jest ona ozdobiona freskami Polidoro Caldary, ucznia Raffaello . Po tym terminie, jednak nie mogła już chować na cmentarz ciał osób pochodzenia szwajcarskiego, a sam organ Straży zdobył patronat innego kościoła.

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie10

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie11strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie12

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie4

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie6

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie9

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie7

Mijamy Dworzec Watykański, na który w czasie pontyfikatu Jana Pawła II przyjechał pociąg z dziećmi z Wrocławia

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie21
A teraz Ogrody Watykańskie

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie25Krzewy bukszpanu tworzące kształt herbu papieskiego.

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie29Wielki, 5-tonowy dzwon Jubileuszu 2000 z odlewni Marinelli, którą odwiedził sam Jan Paweł II

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie32Widok na Rzym z Ogrodów Watykańskich

 

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie46Replika groty Matki Boskiej z Lourdes

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie44

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie50Replika góry Giewont wraz z krzyżem, ofiarowana przez mieszkańców Zakopanego dla Jana Pawła II

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie51

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie15

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie20

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie26

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie27

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie35

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie39

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie40

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie42

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie43

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie45

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie47

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie49

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie52

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie53

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie56

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie59

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie60

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie62

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie65

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie66

strefy_nieruchomosci_ogrody_watykanskie67

 

Beatrice De Santis

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Foto – archiwum własne

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook