Jak oceniamy deweloperów?

Gdy zdecydujemy się już na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, jesteśmy „skazani” na kontakt z deweloperem. Wśród części kupujących w dalszym ciągu panuje stereotyp zachłannego i nieugiętego dewelopera, u którego klient traktowany jest jak petent. I pewnie wciąż można trafić na takich inwestorów, ale w rzeczywistości mało który może pozwolić sobie na takie zachowanie w stosunku do potencjalnego nabywcy. Zwiększona konkurencja na rynku deweloperskim oraz coraz wyższe wymagania kupujących, doprowadziły do tego, że o klienta trzeba dbać. A jak ocenia on pracę dewelopera i co chciałby zmienić?

Tym razem w ramach Badania dotyczącego preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania przeprowadzonego przez TNS Polska dla serwisu Otodom.pl zapytano respondentów z pięciu największych miast Polski, o to jak oceniliby swój kontakt z deweloperem. Oprócz swojego zadowolenia lub niezadowolenia przedstawili także czynniki, które w największym stopniu wpłynęły na ich ocenę. W badaniu jakościowym przedstawili również konkretne kierunki, które wymagają zmiany.

jak oceniamy deweloperów

Wyniki badania ilościowego wskazują, że ponad 84% respondentów pozytywnie ocenia współpracę z deweloperem. Największa liczba osób swoją opinię argumentowała dotrzymywaniem umówionych terminów (38% odpowiedzi). W następnej kolejności właściciele cenili sobie brak jakichkolwiek problemów – 28%, a następnie wywiązywanie się przez dewelopera ze złożonych zobowiązań (25%). Rangę dewelopera podnosi także uwzględnianie oczekiwań klientów (22%), o czym wspomnieli poniżej ankietowani:

„my mieliśmy taką ustną umowę rezerwacji na miesiąc czasu, ale ze względu, na to, że staraliśmy się o ten kredyt i były opóźnienia, to dostaliśmy jeszcze dwa dodatkowe tygodnie.”

„…nie było problemów z przepisaniem tej rezerwacji na drugie mieszkanie.”

„… zapytałam go się czy mogę wyburzyć komin. […] Zezwolił.”

Nie bez znaczenia była również rzetelna, kompetentna obsługa, o której wspomniało ok.  22% respondentów. Oto przykładowe powody zadowolenia z usług dewelopera:

„terminowość i rzetelność, że jeżeli człowiek szedł do biura z konkretnym problemem to nie było na zasadzie „wydaje mi się” tylko naprawdę były zatrudnione kompetentne osoby, które udzielały rzeczowych odpowiedzi.”

„obsługa była w porządku, dostałem pełną dokumentację, gdzie iść, co załatwić, nie było większych problemów.”

Dla 15% przebadanych mieszkańców nowych osiedli istotna była możliwość negocjacji cen czy brak opłat za rezerwację mieszkania. Potwierdzeniem tego są wypowiedzi właścicieli:

„dla mnie była ważna […] możliwość wynegocjowania ceny w zależności od zmiany harmonogramu wpłat.”

„…dostaliśmy też od dewelopera w gratisie miejsce postojowe na zewnątrz, które było warte chyba z 8 tysięcy.”

„Zresztą nie było opłat żadnych. Nawet za umowę rezerwacyjną zaliczki żadnej”.

Z drugiej strony wśród niezadowolonych klientów, większość wskazała na ogólny brak satysfakcji z wykonanej usługi. Niektórzy zwracali również uwagę na występujące problemy i niedogodności (6%) a także niską jakość wykończenia (4% odpowiedzi). Niewielki odsetek ankietowanych wspominał również o niedotrzymywaniu terminów wykończenia, o utrudnionym lub braku kontaktu z deweloperem oraz o wysokich stawkach jego usług. Wśród opinii znalazły się także zarzuty w sprawie niekorzystnych zmian na terenach wokół inwestycji np.:

„My chcieliśmy większy ogród. U nas jest taki problem, że deweloper zrobił sobie samowolkę budowlaną i wybudował mur oporowy”;

bezzwrotnej zaliczki w przypadku odmownej decyzji w sprawie kredytu:

„U dewelopera (dużego) był zapis w umowie, że jeżeli byśmy dostali odpowiedź w trzech bankach odmowną, że nam nie dadzą tego kredytu to ta nasza zaliczka jest oddawana, a u mniejszego już nie. Jeśli nie otrzyma się kredytu to zaliczka przepada”;

czy braku możliwości wyboru własnego notariusza przy podpisywaniu umowy:

„Z tym aktem notarialnym, że jest wciskanie swojego notariusza, że nie można wziąć innego”.

W ostatniej części tego obszaru badań respondenci przedstawili proponowane kierunki zmian dla deweloperów. Z punktu widzenia klienta istotną kwestią jest m.in.:

  • dokładny opis lokalizacji (komunikacja, dostępność terenów zielonych, plany inwestycyjne);
  • cena uwzględniająca wszystkie dodatkowe opłaty;
  • informacje o stanie prawnym gruntów;
  • gwarancja jakości/informacje o innych inwestycjach wykonanych przez dewelopera;
  • informacje o szczegółach dotyczących budowy, użytych materiałów;
  • dokładna wizualizacja mieszkań/domów;
  • bogate portfolio firm zajmujących się wykańczaniem mieszkań.

Podsumowując, badanie wskazuje w większości na pozytywną ocenę deweloperów wśród właścicieli nowych mieszkań, jest jednak kilka zagadnień, nad którymi deweloperzy powinni jeszcze popracować. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl podkreśla wagę opinii klientów, których zdanie może realnie wpłynąć na powodzenie danej inwestycji i czas jej komercjalizacji.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook