Nowa podaż na rynku mieszkaniowym – ofensywa deweloperów

Wyniki osiągane przez branżę deweloperską w 2016 r. są imponujące. Mamy do czynienia z rekordami sprzedażowymi na największych rynkach lokalnych. Z drugiej strony większość obserwatorów oraz uczestników rynku mieszkaniowego spodziewa się ochłodzenia koniunktury. Pomimo tego czołowe firmy deweloperskie rozpoczynają coraz więcej nowych projektów inwestycyjnych, co skutkuje dominacją najnowszych inwestycji w strukturze oferowanych mieszkań.

Kupując mieszkanie w początkowej fazie procesu budowlanego kupujący mają najszerszy wybór lokali. Jak zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, niewątpliwą zaletą dla kupujących jest możliwość wyboru nie tylko typów mieszkań, czy ich lokalizacji na poszczególnych piętrach, ale także metraży oraz usytuowania względem stron świata. Z drugiej strony niedogodnością pozostaje odległy termin realizacji, który oznacza dla kupującego konieczność długiego oczekiwania na kupowane mieszkanie.

Warto zaznaczyć, że na samym początku sprzedaży deweloperzy często wprowadzają promocje związane z nową inwestycją, warto zatem trzymać rękę na pulsie i na bieżąco śledzić ofertę mieszkaniową w interesującym nas rejonie. Co szczególnie istotne, przepisy tzw. ustawy deweloperskiej zabezpieczają interes kupującego i wpłaty jego środków z przeznaczeniem na mieszkanie lokowane są na rachunku powierniczym, który minimalizuje ryzyko utraty środków w wypadku bankructwa dewelopera.

wyk1

Kupno mieszkania jeszcze na etapie przedsprzedaży często obserwowane jest w przypadku klientów inwestycyjnych. W odróżnieniu od osób kupujących mieszkania na własne potrzeby, nie ponoszą oni dodatkowych kosztów najmu aktualnie zajmowanego lokum. Mogą zatem pozwolić sobie na dłuższy czas oczekiwania, tym bardziej, iż w połączeniu z promocyjną ceną zakupu mają szansę na osiągnięcie wyższej stopy zwrotu z inwestycji.

 

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook