Niższe stopy procentowe stały się faktem

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. O ile sam decyzja nie była zaskoczeniem w świetle ostatnich danych ekonomicznych,  o tyle już skala tej obniżki (50 punktów bazowych) okazała się nieco większa od najczęściej prognozowanej.

 

Przypomnijmy, iż po raz ostatni seria obniżek stóp procentowych w naszym kraju miała miejsce w 2013 r. W ich rezultacie znalazły się one na rekordowo niskim poziomie 2,5% i pozostały na nim ponad rok. Obecnie poziom referencyjnej stopy procentowej wynosi już tylko 2%, a więc jest dwukrotnie niższy niż jeszcze na początku 2013 r. Na sytuacji takiej korzystają osoby posiadające zaciągnięte kredyty w rodzimej walucie, w tym kredyty hipoteczne. Ich rata zmniejszy się po raz kolejny, a sytuacja makroekonomiczna wcale nie wskazuje na odwrócenie dotychczasowego trendu w najbliższych miesiącach.

Wysokość referencyjnej stopy procentowej

stopy procentowe

Opracowanie: Emmerson Realty, Dział Badań i Analiz na podstawie danych NBP

 

Jak zwykle jest jednak druga strona medalu. Z decyzji RPP nie cieszą się oszczędzający na lokatach. Rekordowo niskie oprocentowanie depozytów sprawi, iż część z nich poszuka innych alternatyw dla ulokowania swoich wolnych środków. Jedną z nich może stać się rynek nieruchomości.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook