Nieruchomości dla ludzi z pomysłami

Wśród nas jest pełno osób wprost kipiących mniej lub bardziej ambitnymi pomysłami. Pierwszy problem pojawia się gdy trzeba przekuć je w konkretne działania. Czasem na przeszkodzie w realizacji śmiałych planów, czy po prostu spokojnego rozwijania własnego hobby stają tak prozaiczne powody jak brak czasu, zapału, konsekwencji. Nie da się ukryć, iż  często poważną barierę stanowią finanse. W wielu przypadkach ograniczeniem jest też kwestia wolnej powierzchni.

Konsekwencją wysokiej kapitałochłonności nieruchomości jest fakt, iż jej powierzchnia jest w miarę możliwości efektywnie wykorzystywana. Większość nieruchomości oferowanych na rynku ma zatem już ściśle określone przeznaczenie. Zazwyczaj cała powierzchnia jaką dysponują jest już także urządzona pod konkretny cel. Nawet dokonanie uciążliwych przeróbek budowlanych nie sprawi, iż zyskamy gratisowe miejsce do własnego zagospodarowania. Jeśli jednak dobrze poszukać to na rynku możemy znaleźć przykłady nieruchomości, których potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany. W tym celu lepiej jednak opuścić duże miasto i poszukiwania skierować w kierunku zabudowanych działek poza jego granicami. Najczęściej zetkniemy się z sytuacją, w której dom znajduje się na dużej działce, a jej spora część pozostała do dzisiaj niezagospodarowana. Nowy właściciel może wymyślić jak wykorzystać dostępną powierzchnię. Sad owocowy, drobiazgowo rozplanowany ogród, budowa budynku gospodarczego – to tylko kilka z niezliczonych możliwości. Czasem na działce można znaleźć opuszczone budynki gospodarskie, do których powrócić mogą zwierzęta, tym razem hodowane np. w celach rekreacyjnych. Opuszczona stodoła może okazać się świetnym miejscem pod mały rzemieślniczy warsztat, a z braku lepszych pomysłów w ostateczności może pełnić rolę przestronnego garażu. Zdarzają się także przypadki gdy i wewnątrz budynków można znaleźć nieużywane powierzchnie, z których przy odpowiednim podejściu do tematu i zainwestowaniu konkretnej kwoty uda się wykrzesać znacznie więcej. Sztandarowym przykładem są wszelkiego rodzaju strychy i poddasza, które z zarastających pajęczynami przestrzeni można przemienić w całkiem klimatyczne pomieszczenia.

zdj1

Zdobycie przestrzeni niezbędnej do realizacji własnych pomysłów według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl może okazać się dopiero początkiem przygody, a w pewnych przypadkach nawet nowym sposobem na życie. Część osób z czasem może pomyśleć o prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego, a swobodne rozwijanie specjalistycznych umiejętności pozwoli innym odkryć niszę, dla zapełnienia której warto będzie założyć firmę. Nawet jeśli jednak całe przedsięwzięcie miałoby się skończyć tylko na znalezieniu ujścia dla własnych kreatywności, to uczucie satysfakcji z tym związanej pozwoli uznać je za grę wartą świeczki.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook