PRAGA PÓŁNOC

Niebezpiecznie i drogo, czyli o czarnych miejscach na mapach polskich miast

ULICA ZĄBKOWSKA W WARSZAWIE

ULICA ZĄBKOWSKA W WARSZAWIE
Piotr Pawłowski / Foter / CC BY-ND

W każdym dużym polskim mieście są miejsca, których lepiej unikać po zmroku. Historie rodem z horrorów do dziś opowiadane są o Nowej Hucie w Krakowie, Pradze Północ w Warszawie, czy Bałutach w Łodzi. Ciężko wskazać jeden konkretny powód, dla którego akurat dane miejsca wskazywane są jako takie, które należy omijać szerokim łukiem. Odstraszać może zaniedbana zabudowa, zniszczone drogi, ogólny bałagan, ale przede wszystkim zasłyszane miejskie legendy, które wzbudzają ogólną niechęć. Pojawia się jednak pytanie: czy faktycznie miejsca, które od lat kojarzone są jako najniebezpieczniejsze są nimi w dalszym ciągu?

 W ostatnich latach statystyki policyjne wyraźnie wskazują, że do największej ilości przestępstw dochodzi nie w owianych niegdyś czarną sławą dzielnicach, a w ścisłych centrach miast, miejscach atrakcyjnych turystycznie. W Krakowie do statystycznie najniebezpieczniejszych miejsc należą okolice Rynku Głównego oraz Kazimierz. Są to miejsca najczęściej odwiedzane przez turystów. Dodatkowo w tych okolicach znajduje się dużo nocnych klubów. W Warszawie najwięcej przestępstw notuje się w Śródmieściu i na Woli. Łódzkie Bałuty wciąż nie należą do bezpiecznych miejsc, ale i tak najgorzej jest przy ul. Piotrkowskiej, która uznawana jest za najpiękniejszą ulicę w Polsce.

 Jak reputacja dzielnicy wpływa na ceny mieszkań? Czy potencjalni przyszli mieszkańcy kierują się bardziej bezpieczeństwem czy elitarnością miejsca? Poniżej przestawiamy średnie ceny mieszkań i średnie stawki najmu w trzech wybranych miastach w dzielnicach uznawanych za niebezpiecznie i tych faktycznie niebezpiecznych.

 

Średnie ceny mieszkań oraz średnie stawki najmu w wybranych dzielnicach Krakowa, Warszawy i Łodzi

miasto /dzielnica

średnia cena 1 mkw. na rynku pierwotnym

średnia cena 1 mkw. na rynku wtórnym

średnia stawka wynajmu

KRAKÓW

6 743 zł

6 965 zł

2 216 zł

Nowa Huta

5 674 zł

5 494 zł

1 308 zł

Stare Miasto

10 568 zł

9 338 zł

3 322 zł

Kazimierz

9 887 zł

9 054 zł

2 293 zł

WARSZAWA

7 749 zł

8 503 zł

3 907 zł

Praga Północ

9 077 zł

7 230 zł

2 580 zł

Śródmieście

13 465 zł

11 494 zł

4 693 zł

ŁÓDŹ

4 859 zł

3 761 zł

1 758 zł

Bałuty

4 584 zł

3 748 zł

1 430 zł

Śródmieście

5 277 zł

3 782 zł

2 137 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Ceny mieszkań zarówno na sprzedaż, jaki i stawki czynszu w mieszkaniach na wynajem w dzielnicach z najwyższym poziomem przestępczości są jednymi z wyższych w mieście. Niepokojące statystyki policyjne przegrywają z doskonałą lokalizacją i historią miejsca. Stare Miasto w Krakowie, Śródmieście w Warszawie czy okolice ul. Piotrkowskiej w Łodzi są i będą uznawane jako miejsca prestiżowe oraz oazy kultury i miejskiego życia na wysokim poziomie. Niższe wskaźniki przestępczości nie odczarowały natomiast Nowej Huty, Pragi Północ, czy Bałut. Są to jedne z tańszych lokalizacji w swoich miastach i przez mieszkańców, a przede wszystkim turystów i przyjezdnych są kojarzone z bójkami, kradzieżami i rozbojami.

 Warto się jednak zastanowić, czy należy całkowicie wierzyć policyjnym statystykom i miejskim legendom. We wszystkich wspomnianych miastach dzielnice z najwyższym wskaźnikiem przestępczości to dzielnice najczęściej odwiedzane przez turystów, którzy częściej zgłaszają ewentualne szkody na policję i są atrakcyjniejszym celem dla przestępców. Kupując, czy wynajmując mieszkanie nie należy się kierować ani legendami, ani policyjnymi raportami, ale własnym rozsądkiem. Jeśli podoba nam się jakieś miejsce, oczywiście warto sprawdzić czy jest ono bezpieczne, ale należy pamiętać, że nigdzie nie znajdziemy miejsca gwarantującego nam całkowite bezpieczeństwo.

 

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook