Najemcy mieszkań zmieniają oczekiwania

Zarówno rynek najmu, jak i oferta mieszkań do wynajęcia na przestrzeni lat znacząco się polepszyły. Właściciele coraz chętniej inwestują w remonty oraz wyposażenie swoich lokali. Głównym powodem jest zmiana preferencji najemców, którzy przykładają większą wagę do standardu i dobrej lokalizacji.

Rynek najmu w Polsce rośnie z roku na rok. Według danych Eurostatu w 2009 r. ok. 840 tys. Polaków mieszkało w wynajmowanych mieszkaniach. W 2015 r. ta liczba wzrosła o 104 proc. i przekroczyła 1,71 mln. Szacuje się, że obecnie najemców jest ponad 2 mln i nadal ich będzie przybywać. Czynnikami, które wpływają na zwiększenie liczby osób mieszkających w wynajmowanych mieszkaniach jest wysoki wkład własny przy kredycie hipotecznym oraz mobilność na rynku pracy. Zauważalne jest to zwłaszcza  w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie ceny mieszkań są znacznie wyższe, a relokacja pracowników coraz częstsza. Co prawda nadal daleko nam do Niemiec czy Szwajcarii, gdzie prawie połowa obywateli mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, jednak zachodnia mentalność coraz częściej dosięga naszych rodaków.

Wraz z liczbą najemców rośnie także rynek mieszkań z przeznaczeniem na wynajem. Osoby posiadające nadwyżki finansowe chętnie inwestują w mieszkania, które oferują znacznie wyższy zysk niż lokaty bankowe.  Właściciele mieszkań dbają także, aby ich oferta była atrakcyjna dla najemców. Receptą na szybki i zyskowny wynajem lokalu jest dobra lokalizacja oraz odpowiedni standard mieszkania. Oczywiście stan i wyposażenie lokalu powinny być przystosowane pod odpowiednią grupę najemców. Inaczej jest umeblowane mieszkanie dla rodziny, a inaczej dla singla lub pary.

mieszkanie wynajem

Atrakcyjne mieszkanie musi być przede wszystkim czyste, jasne, funkcjonalne oraz znajdować się w jak najlepszej lokalizacji. Właśnie takich lokali na rynku poszukują obecnie najemcy. Przykładem jest oferta wynajmu mieszkania przy ulicy Mokotowskiej, w samym centrum Warszawy. 2-pokojowe mieszkanie z o powierzchni 45 mkw. znajduje się w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji, gwarantującej znakomitą komunikację z innymi dzielnicami. Mieszkanie jest jasne oraz w pełni umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD oraz telewizor. – Opisuje Kamil Cymek z Emmerson Realty S.A.

Dowodem na zmiany zachodzące na rynku wynajmu jest coraz większa liczba najemców preferujących dłuższy okres wynajmowania nieruchomości. Są to osoby, które świadomie rezygnują z zakupu własnego mieszkania i na wzór zachodnich sąsiadów planują jak najdłużej wynajmować lokum. Bardzo często także dogadują się z właścicielami na przeprowadzanie remontów i modernizacji na własny koszt, w zamian za symboliczne obniżenie czynszu.

 

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook