Najatrakcyjniejsze lokalizacje na wrocławskim rynku nieruchomości mieszkaniowych

Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Stare Miasto i Śródmieście to nazwy dawnych pięciu wrocławskich dzielnic. Obecnie Wrocław podzielony jest na kilkadziesiąt mniejszych samodzielnych osiedli. Chociaż osiedla funkcjonują już od ponad 20 lat, to dawny podział na duże dzielnice wciąż jest widoczny.

Każde z wrocławskich administracyjnych osiedli posiada własną radę osiedlową i zarząd oraz spełnia określone funkcje samorządowe. Chociaż to osiedle jest przyjętą jednostką podziału administracyjnego stolicy Dolnego Śląska, to większość instytucji państwowych, jak np. sądy rejonowe czy urzędy skarbowe przypisane są do zniesionych w 1990 r. pięciu dzielnic. Taki podział funkcjonuje również w świadomości wielu rodowitych mieszkańców, czy osób, które od niedawna mieszkają we Wrocławiu. Tym samym obok nowego podziału na osiedla, w dalszym ciągu funkcjonuje podział na dzielnice i to właśnie one są najczęściej wskazywane jako ogólna lokalizacja mieszkania.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród poszukujących mieszkania we Wrocławiu cieszą się Krzyki. Ta południowa część miasta od wielu lat dynamicznie się rozwija. Dzielnica ma doskonałe połączenie komunikacyjne z centrum (licznie linie tramwajowe i autobusowe). Warto również wspomnieć o bliskości autostrady A4, która ułatwia szybki wyjazd z miasta.  To na Krzykach znajduje się jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych budynków w mieście Sky Tower, a także tor wyścigów konnych, czy Uniwersytet Ekonomiczny. Krzyki są również najbardziej zielonym rejonem miasta. Nie ma się co dziwić, że dzielnica cieszy się tak dużą popularnością wśród osób zamierzających kupić mieszkanie i pod tym względem dominuje nad pozostałymi częściami miasta. Według danych serwisu Otodom.pl, Krzyki były najczęściej wskazywaną lokalizacją zarówno przez osoby szukające mniejszych, jak i dużych lokali. Jest to idealna dzielnica do mieszkania, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Drugą najczęściej wskazywaną dzielnicą przez osoby szukające mieszkania jedno- lub dwupokojowego było Śródmieście. Osoby planujące zakup kawalerki często wskazywały również na Stare Miasto. Śródmieście i Stare Miasto to dwie najstarsze i jednocześnie najbardziej prestiżowe dzielnice Wrocławia, w których ceny są najwyższe. Takie lokalizacje przyciągają szczególnie młodych ludzi, którzy nie potrzebują dużego metrażu.

Wśród osób poszukujących mieszkania minimum trzypokojowego, drugą najczęściej wyszukiwaną dzielnicą była Fabryczna. Co czwarta osoba zainteresowana zakupem większego mieszkania rozważała zachodnią część Wrocławia.

Psie Pole oraz Stare Miasto cieszą się dużo mniejszym zainteresowaniem wśród osób poszukujących mieszkania na wrocławskim rynku. O ile Stare Miasto jest częściej rozważaną lokalizacją przez osoby planujące zakup kawalerki i mieszkania dwupokojowego, o tyle Psie Pole zyskuje uwagę poszukujących większych mieszkań.

Szczegółowe dane dotyczące zainteresowania danymi typami mieszkań w podziale na dzielnice przedstawia poniższy wykres.

popularność typów mieszkań w podziale na dzielnice

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl podkreśla, że duże zainteresowanie Krzykami wśród osób poszukujących mieszkania nie wynika jedynie z atrakcyjności dzielnicy. Od kilku lat jest to bardzo szybko rozwijająca się i bardzo modna dzielnica, o której pisze się praktycznie w samych superlatywach. Tym samym osoby, które nie znają Wrocławia, zachęceni pozytywnymi opiniami kierują się właśnie na  Krzyki.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook