Mokotów i Ursynów – najczęściej rozważane dzielnice na warszawskim rynku mieszkaniowym

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze mieszkania. Ważniejszy jest z reguły tylko metraż, liczba pokoi i oczywiście cena. To w jakiej części miasta klienci poszukują mieszkań uzależnione jest od wielu czynników. Jakie mieszkania i gdzie są najczęściej poszukiwane w Warszawie?

W ujęciu dzielnicowym warszawski rynek mieszkaniowy jest bardzo zróżnicowany, zarówno pod względem oferty, jak i cen. Najatrakcyjniejsze, a zarazem najdroższe są dzielnice centralne, sąsiadujące ze Śródmieściem. Wola i Mokotów to prawdopodobnie dwie najlepiej postrzegane dzielnice, w których chciałoby zamieszkać wiele osób. Dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i społeczna przyciągają mieszkańców, mimo że są to jedne z droższych dzielnic miasta. Popularnymi  dzielnicami są także Ursynów czy Bielany i chociaż te położone są trochę dalej od centrum, to dzięki dostępności metra, możliwy jest dogodny dojazd praktycznie w każde miejsce na mapie Warszawy.

Potwierdza się prawidłowość, że w kontekście mieszkaniowym to właśnie metro w największym stopniu determinuje atrakcyjność dzielnic. Rozbudowa drugiej linii znacznie poprawi sytuację komunikacyjną na Woli, Bemowie i Ursusie, a po drugiej stronie Wisły na Pradze Południe, Pradze Północ czy Targówku. Już teraz Praga Południe cieszy się zwiększonym zainteresowaniem ze strony osób poszukujących mieszkania. Podobnie jest na Bemowie czy Targówku. Wraz z oddawaniem kolejnych stacji, liczba mieszkańców tych dzielnic z pewnością się zwiększy, co zapoczątkuje gwałtowny rozwój tych dzielnic.

Zauważyć można pewne zależności pod względem struktury pokojowej poszukiwanych mieszkań w poszczególnych częściach miasta. Dzielnice cieszą się zróżnicowanym zainteresowaniem pod względem najbardziej pożądanej liczby pokoi,. Jak wynika z danych portalu Otodom.pl, osoby szukające w Warszawie mieszkania jedno-, dwu- lub trzypokojowego najczęściej jako lokalizację wybierały Mokotów. Drugą najczęściej wskazywaną dzielnicą w przypadku kawalerek było Śródmieście, a „dwójek” i „trójek” Praga Południe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również Wola – trzeci największy udział wśród zapytań o kawalerki i lokale dwupokojowe. Osoby szukające większego lokum (cztero- lub pięciopokojowego) najczęściej zaznaczali Ursynów. Drugą najczęściej rozważaną lokalizacją był Mokotów, trzecią Praga Południe. Duży udział wśród zapytań o największe lokale miało Bemowo i Wilanów.

Szczegółowe dane dotyczące zainteresowania danymi typami mieszkań w podziale na dzielnice przedstawia poniższa tabela:

popularność mieszkań

Warto zwrócić uwagę, że osoby szukające mniejszych mieszkań częściej kierowali się w stronę droższych, bardziej centralnych lokalizacji takich jak Mokotów, Śródmieście czy Wola. Mniejszy metraż to niższy czynsz (w danej lokalizacji). Wśród osób zainteresowanych mniejszym metrażem dominują single lub młode małżeństwa bez dzieci, którym bardziej niż na metrażu zależy na atrakcyjnej lokalizacji.

Osoby poszukujące większego lokum już częściej wskazywali nieco tańsze dzielnice jak np. Praga Południe, Ursynów, Wilanów czy Bemowo. Chociaż nie są to najtańsze lokalizacje w Warszawie, to jednak ceny są odczuwalnie niższe w stosunku do dzielnic centralnych.

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl podkreśla, że praktycznie w każdym typie mieszkań zapytania o pięć największych dzielnic stanowią ponad połowę wszystkich zapytań. Dodatkowo są to rejony śródmiejskie lub z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną. Nie są to także najtańsze warszawskie dzielnice, co tylko potwierdza, że dla znacznej części osób poszukujących mieszkań coraz częściej ważniejsza od ceny jest atrakcyjna lokalizacja mieszkania.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook