Mieszkanie … wyleczy Cię z depresji

Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem ci kim jesteś. Te słowa świetnie pasują do kwestii aranżacji mieszkania. Dzisiaj bowiem przykładamy coraz większą wagę do tego, jak mieszkamy. Coraz więcej Polaków nie chce już mieszkać byle jak, w byle jakim mieszkaniu, w otoczeniu byle jakich przedmiotów i barw.

 

Dobra energia

W Internecie istnieje całe morze porad odnoszących się do wystroju wnętrza. Spora część z nich opiera się na filozofii feng shui. Czyli wywodzącej się z Chin, starożytnej praktyki planowania przestrzeni. Co ciekawe, początkowo dotyczyła ona nie tylko sposobów odpowiedniej aranżacji powierzchni mieszkalnych, ale obejmowała również planowanie rozkładu miast, czy wsi. Obecnie jednak wyrażenie to używane jest głównie w kontekście przestrzeni mieszkaniowej. Odnosi się bowiem do takiej aranżacji wnętrza domu czy mieszkania, które ma za zadanie wyzwalać w domownikach pozytywną energię. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją także dość proste, zdroworozsądkowe zasady wystroju mieszkania dla osób, które niekoniecznie są zafascynowane kulturą orientu. A że to jak mieszkamy ma wpływ, na to kim jesteśmy wydaje się już dzisiaj oczywiste.

 

Zadbaj o siebie

W psychologii już od dawna podkreślano, że to w jakim otoczeniu przebywamy może nie tylko oddawać stan naszego ducha, ale może również wpływać na nasze samopoczucie. Widać to wyraźnie u osób chorych na depresję. Ludzie, których często kojarzymy, jako pełnych życia, a czasem nawet przebojowych w wyniku depresji w mgnieniu oka mogą zmienić się nie do poznania. W takiej sytuacji jednym z pierwszych sygnałów alarmowych, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest zmieniający się wystrój mieszkania. W tym przypadku zwykle miejsce żywych barw i jasnych odcieni nagle zajmują różne oblicza szarości i czerni. Elementy wystroju kojarzące się z dynamizmem i energią zajmują detale, które potęgują w mieszkańcach poczucie smutku, przygnębienia i rosnącego niepokoju. Nie mówiąc już o piętrzącej się warstwie kurzu na meblach, dawno niemytych oknach, czy stosie brudnych naczyń w zlewie bądź w zmywarce. Chcąc poprawić jakość swojego życia warto, więc na początek zadbać o uporządkowanie i właściwe urządzenie mieszkania.

 

Odpowiedź na nowe czasy

W naszym kraju ostatnimi czasy rośnie grono odbiorców usługi tzw. home stagingu. Agnieszka Soroczyńska z EMMERSON Realty S.A. zaznacza, że „choć jest ona skierowana przede wszystkim do osób chcących szybko i w dobrej cenie sprzedać mieszkanie, to jednak stosowane w tym podejściu zasady mogą znaleźć zastosowanie w każdych czterech ścianach”. Idea home stagingu polega na oddziaływaniu na jak największą ilość zmysłów – wzrok, słuch a nawet węch. Służą temu proste, czasem wręcz oczywiste sposoby o których większość z nas na co dzień mimo wszystko zapomina. Na przykład rozjaśnienie mieszkania przez bardziej żywe kolory ścian, wprowadzenie do niego więcej światła. Zastosowanie symetrii w rozstawieniu mebli lub zmianę ich kolorystki. Warto również pamiętać o różnym przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń i wynikającym stąd sposobie aranżacji. Salon lub największy pokój powinien budować poczucie nieskrępowanej przestrzeni. Sypialnia to z kolei oaza spokoju i takie wrażenie powinna oddawać. Jak to zwykle z wystrojem wnętrza bywa, diabeł jednak tkwi w szczegółach. Warto więc zadbać o odpowiednie dodatki. „Czasami dodanie jednego drobnego elementu, niewielkiej ozdoby, obrazka, lustra lub rośliny potrafi całkowicie zmienić rozkład akcentów w pomieszczeniu, a przez to i odbiór całej nieruchomości.” – przekonuje Agnieszka Soroczyńska z EMMERSON Realty S.A.

 

Jarosław Mikołaj Skoczeń – Emmerson Realty.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook