Mieszkanie wśród biur w Krakowie

W stolicy Małopolski od kilku lat prężnie rozwija się sektor BPO ora SSC. W tej branży pracuje coraz więcej ludzi. Firmy świadczące nowoczesne usługi dla biznesu napędzają lokalny rynek nieruchomości komercyjnych. W Krakowie buduje się coraz więcej budynków biurowych w najwyższym standardzie w różnych lokalizacjach.

W Krakowie trudno wskazać jedno, czy nawet dwa główne obszary koncentracji nieruchomości biurowych. Obiekty te są rozproszone praktycznie po całym mieście. Można  jednak wyodrębnić kilka większych skupisk, ale i tak w porównaniu np. z Warszawą, krakowski rynek nieruchomości biurowych jest bardzo zróżnicowany przestrzennie. Można jednak wskazać sześć miejsc, gdzie zasób powierzchni biurowej jest znaczny, a kolejne inwestycje są w trakcie realizacji.

Jednym z takich rejonów jest kompleks Bonarka for Business położony między ulicami Kamieńskiego a Puszkarską. Docelowo w ramach inwestycji powstanie 10 budynków biurowych klasy A o łącznej powierzchni 95 tys. mkw. Niewątpliwym atutem lokalizacji jest bezpośrednie sąsiedztwo centrum handlowego oraz bardzo dobre połączenie z centrum miasta. Warto również wspomnieć, że okolicy kompleksu znajduje się także kilka mniejszych biurowców.

Duże skupisko biur znajduje się również w okolicach ulic Lublańskiej oraz Opolskiej. Jednym z największych, a zarazem najnowszych jest realizowany kompleks Q3 Business Park obejmujący trzy budynki, w których zaprojektowano prawie 60 tys. mkw. powierzchni biurowej. Kolejnym dużym kompleksem jest również zespół Quattro Business Park. Całkowita powierzchnia biurowa to ponad
48 tys. mkw.

Kilka dużych biurowców znajduje się wzdłuż ulicy Armii Krajowej. Największym obiektem jest zespół trzech budynków – Galillego, Newteon i Edison. Łącznie oferują one ponad 30 tys. mkw. powierzchni. W okolicy znajdują się również inne pojedyncze biurowce, jak np. Avatar czy realizowany właśnie budynek Principio.

Duży kompleks biurowy zlokalizowany jest również na południu miasta w specjalnej strefie ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny. Projekt DOT Office obecnie oferuje ponad 21 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a w następnych etapach realizowane jest kolejne 19 tys. mkw.

W ostatnim czasie coraz więcej nowoczesnej powierzchni biurowej postaje w ścisłym centrum miasta – w okolicach Ronda Mogilskiego i Grzegórzeckiego czy Galerii Krakowskiej. Tej lokalizacji nie trzeba przedstawiać nikomu – bliskość rynku, rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, centrum handlowe, a nawet uniwersytet. Chyba najbardziej znanym projektem biurowym w tej części Krakowa, a nawet w całym mieście jest Unity Tower, który powstaje na bazie konstrukcji tzw. „Szkieletora”, czyli porzuconej w latach 80. XX w. budowy biurowca NOT. Według informacji inwestora, nowy kompleks ma liczyć 46 tys. mkw. powierzchni biurowej. Również Skanska dostrzegła potencjał tej lokalizacji i realizuje tam dwa duże projekty. Biurowiec Axis jest już ukończony i oferuje prawie 20 tys. mkw. powierzchni. W budowie znajduje się kompleks High Five, w którym znajdzie się około 70 tys. mkw. powierzchni biurowej. Kilka biurowców zlokalizowane jest również w sąsiedztwie Ronda Grzegórzeckiego. Najlepszym przykładem jest wieżowiec K1 znany, jako Błękitek. Niedawno oddany został budynek Aleja Pokoju 5, a obecnie trwa realizacja obiektu przy ul. Kotlarskiej, tuż obok Bulwarów Wiślanych.

Omawiając obszary „biurowe” w Krakowie trzeba również wspomnieć o Zabłociu. Teren ten, chociaż położony tuż przy centrum, jeszcze do nie dawna cieszył się bardzo złą sławą. Obecnie wdrażany jest tu kompleksowy program rewitalizacji, którego efekty widać gołym okiem. Powstają nowe przestrzenie publiczne, przemyślane osiedla mieszkaniowe, czy w końcu biurowce tj. Gremi Business Par, Zabłocie Business Park oraz Orange Office Park. Łącznie znajdzie się w  nich około 92 tys. mkw. Okolica ta przyciąga już nie tylko zagraniczne korporacje, ale staje coraz modniejszym (i droższym) miejscem na mieszkaniowej mapa Krakowa.

Jak podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zakup mieszkania w okolicy jednego z zagłębi biurowych może być świetną inwestycją. Dodatkowo, jeśli w pobliżu znajduje się uczelnia i teren rekreacyjny, chociażby najmniejszy park, to szanse szybkie wynajęcie mieszkania i uzyskanie wysokiego czynszu są bardzo duże.

Poniżej prezentujemy podstawowe informacje dotyczące ofert najmu i sprzedaży mieszkań dwupokojowych w omawianych lokalizacjach. Lokale 2-pokojowe zostały wybrane ze względu na niesłabnące zainteresowanie mi zarówno przez osoby chcące kupić, jak i wynająć mieszkanie.

kraków mieszkania 2 pokojowe

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook