Czy za mieszkanie z ogródkiem zapłacimy więcej?

Własny ogródek jest marzeniem wielu Polaków. Część z nich, by zrealizować swój cel, kupuje dom z dużą działką. Są jednak tacy, którym do szczęścia potrzeba zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych zieleni.

Mieszkania z ogródkami cieszą się rosnącą popularnością. Nie ma ich dużo, więc zawsze znajdą grono zainteresowanych. Często są to osoby, które posiadają małe dzieci i chcą mieć możliwość przebywania z nimi na świeżym powietrzu bez wychodzenia z budynku. Przydomowe ogródki interesują także właścicieli psów, które zbyt długo nie mogą przebywać w mieszkaniach.

Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkania z ogródkami cieszyły się mniejszym zainteresowaniem, a właściciele i deweloperzy musieli obniżać ceny nieruchomości, aby zachęcić kupujących. Głównym powodem była niechęć do mieszkania na parterze między innymi ze względów bezpieczeństwa. Obecnie ten problem jest rzadko poruszany, ponieważ na nowszych osiedlach bezpieczeństwa broni monitoring, alarm lub ochrona budynku. Coraz częściej także mieszkania na parterze są wyposażone w rolety antywłamaniowe.

Zmiana nastawienia Polaków spowodowała też wzrost cen tego typu mieszkań, jednak nie wszystkich. Najwięcej zapłacimy za lokale wyposażone w duże ogródki o powierzchni przekraczającej nawet 100 mkw.  Takie lokale szybko znajdują nowych właścicieli mimo wyższej ceny.

Jak zauważa Agata Polińska z serwisu Otodom, ceny mieszkań z ogródkami są zależne także od ilości kondygnacji w bloku. – W kameralnych budynkach tego rodzaju lokale są chętniej kupowane, przez co ich cena jest wyższa. Powodem jest zachowanie większej prywatności, im mniej osób widzi nasz ogródek z góry, tym lepiej – wyjaśnia ekspert serwisu Otodom.

Regułą jest jednak, że mieszkania z małymi ogródkami na dużych osiedlach trzymają podobne ceny lub są nieco tańsze. Prędzej czy później znajdują jednak nowych nabywców, którzy zadowolą się nawet kilkunastoma metrami zieleni po okazyjnej cenie.

Dorota Dwornik, serwis Otodom

Jarosław Skoczeń, Emmerson

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook