Mieszkanie w kamienicy- luksus czy gehenna?

Kamienice przeszły ogromną metamorfozę w świadomości Polaków. Jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się większości z nas ze starymi, nadgryzionymi zębem czasu budynkami, które zamieszkiwał niezbyt ciekawy element. Obecnie te, które stoją w reprezentacyjnych częściach miast stanowią swego rodzaju dobro luksusowe.  Zakup mieszkania w tego typu budownictwie wiąże się z wieloma korzyściami, nie można niestety zapomnieć też o wadach.

Historia zamknięta w dobrej lokalizacji

Tak dużą popularność w dzisiejszych czasach kamienice nie zawdzięczają tylko i wyłącznie swojej przebogatej, często zakrapianej wojną historii. Ważnym czynnikiem, który przyciąga chętnych do zamieszkania pośród tych grubych murów jest ich lokalizacja. W czasach, gdy centra dużych miast doszczętnie zapełniają się szklanymi biurowcami lub kilkunastopiętrowymi apartamentowcami, kamienice spokojnie stojące pośród nich, są łakomym kąskiem dla tych, którym zależy na bliskości centrum lub zamieszkaniu w prestiżowej dzielnicy.

Warto pamiętać, że kamienice pierwotnie budowane były raczej dla zamożnej części społeczeństwa. Wtedy jeszcze polska myśl budowlana nie dopuszczała czegoś takiego jak fuszerka. Istnieją oczywiście wyjątki, ale trzeba jednak przyznać, że dawniej dużo bardziej się starano. Głównym budulcem była cegła, która obecnie jest bardzo pożądanym budulcem wśród osób, które chcą kupić mieszkanie.

Kolejnym dużym atutem mieszkań w kamienicach jest rozplanowanie pomieszczeń. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy preferują tradycyjny plan mieszkania z oddzielną, przestronną kuchnią, sporym korytarzem i pokojami. Często też w starszych mieszkaniach projektowano dodatkowe pomieszczenia, takie jak spiżarnia czy garderoba.

Dodatkową korzyścią mieszkania w kamienicy jest wysokość pomieszczeń. Trzy metrowy pułap jest jedną z najniższych opcji. Przy większej wysokości można pokusić się o kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych. Dobre w tym wypadku wydaje się dobudowanie antresoli, która może znacznie zwiększyć powierzchnię użytkową mieszkania.

Niewątpliwie atutem takich mieszkań są też ogromne okna, które dają pomieszczeniom bardzo dobre nasłonecznienie.

Ostatnim, i chyba najważniejszym czynnikiem, który przyciąga chętnych do zamieszkania w kamienicy jest jej niezapomniany klimat. Kupując mieszkanie w kamienicy, kupujemy także historię z nią związaną. Każda ściana niesie za sobą historię poprzednich lokatorów. Bardzo często takie mieszkania posiadają własne kominki, zabytkowe parkiety czy bogate wykończenia. Są to czynniki decydujące o atrakcyjności i prestiżu tego rodzaju nieruchomości.

Na naszym rynku nieruchomości nie brakuje ciekawych ofert mieszkań w zabytkowych kamienicach. Przykładem jest kamienica znajdująca się przy ulicy Dobrej w Warszawie.

dobraŹródło: emmerson.pl

W tym przypadku mamy do czynienia z kamienicą po generalnym remoncie z elegancką klatką schodową, pięknym zielonym podwórzem i wyremontowaną bramą. W mieszkaniu wymienione zostały okna oraz wszystkie instalacje, podłączona ciepła woda miejska. Zachowały się tam też piękne parkiety wymagające cyklinowania oraz przedwojenna stolarka – relacjonuje Diana Beker z Grupy Emmerson.

Studnia, ale czy bez dna?

Przeciwnicy mieszkań w kamienicach także mają coś do powiedzenia. Główną wadą takiej nieruchomości jest stan budynku. Lwia część kamienic jest w fatalnym stanie zarówno wewnątrz jak i w środku. Sypiący się tynk, odpadające gzymsy czy stare okna to tylko niektóre z mankamentów, z którymi mogą spotkać się osoby poszukujące mieszkań w starych kamienicach. Gorzej, jeżeli przyszłych właścicieli czekają remonty wewnątrz mieszkania. Nawet, gdy mieszkanie z pozoru wygląda na odnowione, nie można mieć pewności, że wszystkie usterki mamy za sobą. Najczarniejszym scenariuszem może okazać się wymiana całej instalacji zarówno elektrycznej jak i wodnokanalizacyjnej. Kolejną wadą, która często jest poruszana to panująca w mieszkaniach wilgoć. Zależy to oczywiście od wielu czynników, lecz zwłaszcza przy tego typu zabudowie warto dokładnie sprawdzić, czy nie mamy w pomieszczeniu sąsiada w postaci grzyba.

Problem z parkingiem – to kolejny minus kamienic w centrach miast. W tego rodzaju nieruchomości raczej nie znajdziemy parkingu podziemnego, który jest wielkim atutem nowszych inwestycji mieszkaniowych. Każdy, kto chociaż raz musiał zaparkować swój samochód w centrum, zna ten ból.

Jeżeli właścicielem kamienicy jest miasto, to nie jest dla nas też dobra wiadomość. Załatwienie wszelkich pozwoleń czy innych spraw, może okazać się dla niektórych barierą nie do przejścia. Schody zaczynają się nawet przy zwykłej wymianie okien- jeżeli mamy do czynienia z zabytkową kamienicą. W tym wypadku występują dodatkowe procedury, do których trzeba się ściśle zastosować.

Całoroczny chłód – w sezonie letnim jest to oczywiście spory plus, gdy wchodząc do mieszkania odczuwamy przyjemny chłodek. W zimę nie jest jednak tak kolorowo, ponieważ często wiąże się wyższymi kosztami w okresie grzewczym.

Zarówno zalety jak i wady mieszkań w kamienicach decydują o tym, że nie są skierowane dla każdego Polaka. Osoby, które potrafią dostrzec piękno starych murów oraz docenić historię, która się w nich znajduje, na pewno będą zadowolone z posiadania takiego mieszkania. Nie jest to jednak nieruchomość dla ,,wygodnickich”, którym do pełni szczęścia wystarczą meble z ,,sieciówek” i bezproblemowe mieszkanie.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Emil Chrzanowski

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook