Mieszkanie dla studenta – Trójmiasto

mieszkanie_dla_studenta

Kontynuujemy wakacyjny cykl, prezentujący aktualną sytuację na rynku wynajmu mieszkań w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski.

Podobnie jak poprzednie odsłony, również i ta została przygotowywana przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA na podstawie danych udostępnionych przez serwis otoDom.pl. Analiza lokalnego rynku nieruchomości ma na celu przybliżyć studentom możliwości i warunki z jakimi zetkną się poszukując mieszkania do wynajęcia na okres studiów. Odpowie więc na pytania, gdzie najłatwiej znaleźć odpowiednią ofertę i na jakie przeciętne koszty należy być przygotowanym.

Bohaterem niniejszego odcinka będzie Trójmiasto. Poniższe opracowanie zawiera krótką charakterystykę aglomeracji oraz szczegółowe omówienie dostępnej oferty cenowej na rynku wynajmu.

Charakterystyka miasta – Trójmiasto – dostęp do morza i do atrakcyjnej oferty edukacyjnej

Trójmiasto obejmuje trzy połączone ze sobą miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Powierzchnia Trójmiasta to prawie 415 km2. Liczbę mieszkańców szacuje się na ponad 747 tys. Głównym ośrodkiem miejskim jest Gdańsk, który jest jednocześnie stolicą województwa pomorskiego.

Trójmiasto połączone jest siecią dróg i kolei miejskich. Na terenie całej aglomeracji trójmiejskiej obowiązuje jeden bilet metropolitarny, który dotyczy wszystkich przewoźników.

Z Trójmiastem związany jest Gdański Okręg Przemysłowy. Jest to jedyny duży okręg przemysłowy nad Bałtykiem. Ze względu na położenie dominuje tu gospodarka morska, głównie przemysł stoczniowy. Również ze względu na bliskość morza głównym produktem przemysłu spożywczego są ryby i ich przetwory, co wyróżnia Gdański OP na tle Polski. Rozwija się tu również przemysł chemiczny. Grupa LOTOS (dawna Rafineria Gdańska) zajmuje się przeróbką ropy naftowej. Dobrze rozwinięty jest przemysł meblarski, zwłaszcza produkcja mebli okrętowych. Rozwija się również turystyka, zwłaszcza w sezonie letnim.

Stopa bezrobocia w Trójmieście na koniec czerwca 2014 r. wyniosła odpowiednio:
Gdańsk – 6,1%, Gdynia 6,5 %, Sopot 4,9 %

Według Rankingu Samorządów, Gdańsk został uznany za najlepsze miasto w 2014 r. Ocenie podlegały wyniki finansowe samorządów i ich oszczędności oraz poziom zadłużenia w przeliczeniu na mieszkańca. Wysokie miejsce w tym rankingu zajęły również Gdynia i Sopot.

W Trójmieście uczy się około 100 tys. studentów – najwięcej w Gdańsku. Znajduje się tu również najwięcej szkół wyższych – 14 uczelni, z czego 6 to uczelnie państwowe. W Gdańsku studiuje ok. 80 tys. studentów, co czyni miasto jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Największe uczelnie w tym mieście pod względem liczby studentów to:

  • Uniwersytet Gdański – ok. 30 tys. (wliczając studentów z wydziałów w Sopocie i Gdyni).
  • Politechnika Gdańska – ok. 22 tys.,
  • Uniwersytet Medyczny – ok. 5 tys.,
  • Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu – ok. 4 tys.

Rynek wynajmu – struktura oferty, ceny

Liczne grono studentów co roku ma nadzieję na przyznanie miejsca w domu studenckim. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest często lokalizacja w pobliżu uczelni.

Budynki Uniwersytetu Gdańskiego skupione są w obrębie kilku kampusów, z czego 2 znajdują sie poza Gdańskiem – w Sopocie i w Gdyni. Kampusy w Gdańsku znajdują się w dzielnicy Oliwa, Wrzeszcz oraz Śródmieście. Uniwersytet Gdański posiada 10 akademików, dwa znajdują się w Sopocie. Łącznie w domach studenckich UG może zamieszkać ok. 2 100 studentów.

Politechnika Gdańska znajduje się w centrum gdańskiego Wrzeszcza. W okolicy budynków dydaktycznych znajdują się również domy studenckie, w których łącznie jest ok. 2 670 miejsc.

Uniwersytet Medyczny znajduje się niedaleko Politechniki Gdańskiej. Budynki zlokalizowane są w pobliżu al. Zwycięstwa. Niedaleko, przy ul. Dębowej znajduje się kampus studencki, gdzie może zamieszkać ok. 1 000 studentów.

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu zlokalizowana jest w dzielnicy Oliwa. Budynki dydaktyczne oraz obiekty sportowe znajdują się między ulicami Czyżewskiego i Grunwaldzką. Na ul. Czyżewskiego znajduje się również dom studencki, w którym są 362 miejsca.

Łącznie w akademikach gdańskich uczelni jest ponad 6 tys. miejsc.

W Gdyni znajdują się dwa wydziały Uniwersytetu Gdańskiego, na których studiuje około 8 tys. studentów. Budynki znajdują się na kampusie w okolicy stacji Szybkiej Kolei Miejskiej przy Wzgórzu Świętego Maksymiliana. W Gdyni znajduje się również kilka uczelni niepublicznych oraz dwie uczelnie państwowe:

  • Akademia Marynarki Wojennej – ok. 8 tys. studentów, (ul. Śmidowicza)
  • Akademia Morska – ok. 6,6 tys. studentów (kampus miedzy ulicami Kapitańską i Morską).

Łącznie na gdyńskich uczelniach studiuje ponad 22 tys. studentów.

Akademia Marynarki Wojennej oraz Akademia Morska dysponują ok. 1 500 miejscami w domach studenckich.

Również w Sopocie znajdują się dwa wydziały Uniwersytetu Gdańskiego, na których studiuje ok. 8 tys. studentów. Kampus w Spocie znajduje się w pobliżu alei Niepodległości, ul. Armii Krajowej oraz stacji Szybkiej Kolei Miejskiej.

W całym Trójmieście w domach studenckich może zamieszkać prawie 8 tys. studentów. Najwięcej miejsc w akademikach znajduje się w Gdańsku – ponad 6 tys. Zatem jest to liczba zdecydowanie zbyt mała, by pokryć zgłaszane zapotrzebowanie. Studenci studiujący w Trójmieście muszą w tej sytuacji znaleźć odpowiednie lokum na rynku mieszkań oferowanych do wynajęcia. Czego mogą się spodziewać?

Analiza ofert zamieszczonych na portalu otoDom.pl wykazała, iż studenci rozpoczynający po wakacjach pierwszy lub kolejny rok akademicki mogą wybierać spośród szerokiej palety dostępnych mieszkań. Największy wybór oczywiście zapewnia Gdańsk, ale osoby studiujące w Gdyni i w Sopocie także mogą znaleźć mieszkania w pobliżu swoich uczelni.

Zacznijmy zatem od Gdańska. W ofercie znajduje się tam niemal 2 tys. lokali mieszkalnych oferowanych do wynajęcia. Połowa z nich to mieszkania 2-pokojowe. Około 30% propozycji dotyczy mieszkań 3-pokojowych. Wybór kawalerek nie jest zbyt duży, gdyż  tego rodzaju lokale stanowią mniej więcej co dziesiątą ofertę.

strefy_nieruchomosci_mieszkanie_dla_studenta_Trójmiasto

Struktura oferty różni się nieco w zależności od rejonu miasta. Na terenie Oruni mamy do czynienia równocześnie z relatywnie najbogatszą ofertą kawalerek (13% oferty) i mieszkań 5-pokojowych (8% oferty). Na Jelitkowie z kolei zdecydowanie najniższy (24% oferty) jest odsetek mieszkań 2-pokojowych, a najwyższy (71,1%) udział lokali z trzema pokojami . Mieszkania liczące 4 pokoje najmocniej reprezentowane są w ofercie dzielnicy Wrzeszcz (13% oferty).

Na jakie wydatki należy być przygotowanym wynajmując w Gdańsku przeciętne mieszkanie? Bardzo drogie są nieliczne kawalerki. Średnio tego rodzaju lokale oferowane są w cenie 1 307 zł/m-c. Niewiele droższe w tej sytuacji okazują się mieszkania 2-pokojowe, oferujące zdecydowanie najszerszy wybór. Przeciętny miesięczny koszt związany z wynajęciem tego rodzaju lokalu sięga 1 457 zł/m-c. Typowe mieszkanie 3-pokojowe to już wydatek w okolicach 2 252 zł/m-c. Lokale z czteroma pokojami oferowane są średnio w cenie 2 705 zł/m-c.  Największe mieszkania liczące co najmniej 5-pokoi wiążą się ze stawką 3 078 zł/m-c.

strefy_nieruchomosci_mieszkanie_dla_studenta_Trójmiasto2

Przeciętne ceny najmu są mocno zróżnicowane geograficznie. Najtańsze mieszkania trójmiejscy studenci będą mogli znaleźć na terenie Ujeściska (przeciętnie 1 470 zł/m-c), a grupa studentów dysponująca zdecydowanie większym budżetem będzie mogła pozwolić sobie na zamieszkanie na terenie Jelitkowa (2 639 zł/m-c). W tym drugim przypadku jest to związane ze strukturą oferty i dominacją w tamtym rejonie ofert mieszkań 3-pokojowych.

strefy_nieruchomosci_mieszkanie_dla_studenta_Trójmiasto3

Jak te różnice wyglądają w odniesieniu do cen poszczególnych typów mieszkań? W poniższej tabeli można zauważyć, iż pomimo generalnie wysokich cen kawalerek w Gdańsku, szukając na Przymorzu można tego rodzaju lokal wynająć w przeciętnej cenie nieprzekraczającej 1 000 zł/m-c. Zdecydowanie najdroższe są mieszkania w Śródmieściu, gdzie już nawet za 1 pokój właściciele oczekują co miesiąc kwoty przekraczającej 2 100 zł/m-c. Warto jednak zwrócić uwagę, iż w dużej mierze są to oferty dotyczące oferowanych w tej części miasta apartamentów.

strefy_nieruchomosci_mieszkanie_dla_studenta_Trójmiasto4

Ale Trójmiasto to nie tylko Gdańsk. Jak napisaliśmy w pierwszej części opracowania, niektóre uczelnie, bądź też ich wydziały, zlokalizowane są na terenie Gdyni i Sopotu. Wybór mieszkań jest tam znacznie mniejszy niż w omówionym wcześniej Gdańsku, co nie znaczy, iż studenci nie znajdą dla siebie czegoś odpowiedniego. W Gdyni oferowanych do wynajęcia jest ok. 750 mieszkań, a w Sopocie wartość ta nieco przekracza 300 ofert. Zarówno w przypadku jednego jak i drugiego miasta nie widać dominacji lokali 2-pokojowych. W Gdyni mieszkań 3-pokojowych oferowanych do wynajęcia jest niewiele mniej niż 2-pokojowych. Z kolei w Sopocie „trójek” jest nawet nieco więcej. Kawalerki w obu przypadkach stanowią kilkunastoprocentowy odsetek ofert.

Ceny najmniejszych mieszkań są zbliżone w obu miastach. Przeciętna cena kawalerki oscyluje w granicach 1 000 zł/m-c, a mieszkania 2-pokojowego w okolicach 1 600 zł/m-c. Jednak większe mieszkania są już zdecydowanie droższe w Sopocie, co wiąże się z reprezentacją w gronie tych ofert licznych apartamentów.

strefy_nieruchomosci_mieszkanie_dla_studenta_Trójmiasto5

strefy_nieruchomosci_mieszkanie_dla_studenta_Trójmiasto6

Przypominamy, iż podawane stawki to przeciętne ceny ofertowe jakich oczekują właściciele nieruchomości. Dodatkowo należy dysponować odpowiednią kwotą umożliwiającą pokrycie czynszu administracyjnego i opłat za media. Nie ulega wątpliwości, iż na rynku trafiają się oferty z cenami zdecydowanie poniżej przeciętnych stawek. Z reguły nie zagrzewają one jednak na długo miejsca w serwisach ogłoszeniowych i trafiają do osób potrafiących szybko podejmować decyzję.

Popularne lokalizacje

Gdzie trójmiejscy studenci najchętniej wybierają mieszkania? W dużej mierze uzależnione jest to od tego gdzie studiują. Największe kampusy uczelnianie mieszczą się we Wrzeszczu (Politechnika Gdańska) i w Oliwie (Uniwersytet Gdański) wobec tego dzielnice te często wybierane są przez studentów jako lokalizacja, od której zaczynają swoje poszukiwania. Niestety wysokie ceny sprawiają, iż część zmuszona jest zamieszkać w odleglejszych dzielnicach takich jak np. Orunia, Jasień. W ostatnich latach rosnącą popularnością wśród studentów cieszy się Morena i Chełm, gdzie mieszkania pod względem cenowym są bardziej akceptowalne, a same dzielnice są dobrze skomunikowane z centrum.

W Gdyni wśród studentów Akademii Morskiej najbardziej popularna jest dzielnica Grabówek, a wśród pozostałych chętnie wynajmowane są mieszkania w Śródmieściu, Redłowie oraz dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana.

Sopot uznawany jest przez studentów za bardzo atrakcyjne miejsce do mieszkania. Niestety dużą część z nich odstraszają ceny najczęściej wybieranych dużych mieszkań, które są zdecydowanie najwyższe w całym Trójmieście.

Jak dodaje Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl właściciele mieszkań zlokalizowanych w Trójmieście mogą teoretycznie w miesiącach wakacyjnych wynajmować swój lokal turystom. Nie jest to jednak takie bezproblemowe jak mogłoby się niektórym wydawać i wiąże się z dodatkową pracą, na którą nie każdy właściciel ma czas i ochotę. Ponadto w praktyce szansę na krótkoterminowy najem mają tak naprawdę mieszkania położone w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach.

Agata Polińska, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook