Mieszkania w ścisłym centrum – jakie ceny?

Prezentowane ostatnio materiały nt. popularności lokalizacji w największych miastach Polski wskazały na utrzymującą się bardzo wysoką popularność najbardziej centralnie położonych lokalizacji wśród klientów poszukujących mieszkań. Występuje oczywiście prosta prawidłowość – im bliżej centrum – tym drożej. Sprawdziliśmy, jak sytuacja prezentuje się w samym centrum – tam, gdzie lokalizacja bardziej centralna być już nie może.

Ścisłe centra miast to najbardziej prestiżowe lokalizacje – także z punktu widzenia potencjalnych nabywców apartamentów. W największych miastach to lokalizacje historyczne, atrakcyjne turystycznie i pełne lokali podnoszących jakość życia mieszkańców. W nielicznych budynkach o charakterze mieszkaniowym znaleźć można apartamenty oferujące nie tylko prestiżową lokalizację, ale także podwyższony standard wykończenia. Któż nie chciałby zamieszkać w takich miejscach jak Krakowskie Przedmieście w Warszawie, Rynek Główny w Krakowie, czy też wrocławski Rynek?

Oferta apartamentów we wspomnianych lokalizacjach należy do najmniej licznych w skali wszystkich miast. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl dodaje, że jest to bezdyskusyjny wyróżnik ekskluzywności i wraz z cenami sięgającymi poziomów niedostępnych dla typowych klientów poszukujących zwykłych mieszkań determinuje specyfikę tego wyjątkowego segmentu rynku. Czy jednak są to poziomy zupełnie niedostępne dla przeciętnych klientów? Poniżej zaprezentowano zestawienie przygotowane przez analityków Działu Badań i Analiz spółki Emmerson Realty.

ceny mieszkan

Analiza ofert zamieszczonych w serwisie Otodom.pl wskazuje, że liczba ofert mieszkań na sprzedaż zlokalizowanych zarówno przy Krakowskim Przedmieściu, jak i na krakowskim Rynku, czy w bezpośrednim sąsiedztwie wrocławskiego Rynku Starego Miasta jest bardzo ograniczona. Co zrozumiałe, dominują apartamenty w zabytkowych kamienicach. Jak dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, można znaleźć szereg ofert poniżej 1 mln zł, co sprawia, że zakup tych nieruchomości nie jest zamknięty tylko dla multimilionerów. Część z tych ofert jednak dotyczy mieszkań wymagających remontów, czy odświeżenia. Druga sprawa – to bardzo nieliczne oferty rzeczywiście zlokalizowane w sercu miasta, część z ogłoszeń oferujących centralne lokalizacje zlokalizowanych jest przy ulicach wiodących na rynki opisywanych miast.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook